VEĽKÝ ŠARIŠ. Počet obyvateľov mesta Veľký Šariš by mohol v tomto roku prekročiť hranicu 7 000 ľudí. Na základe nárastu počtu obyvateľov mesta v predchádzajúcich rokoch si to myslí primátor mesta Viliam Kall (nezávislý).
Darí sa im získavať investičné zdroje
Práve Veľký Šariš je percentuálne druhým najdynamickejšie rastúcim slovenským mestom v ostatnej dekáde. Vďaka tomu, že počet obyvateľov každým rokom narastá, sa podľa prvého muža mesta darí samospráve získavať aj investičné zdroje.
Podľa zdrojov Štatistického úradu SR sa počet obyvateľov Veľkého Šariša zvýšil medzi rokmi 2011 až 2022 z 5 292 na 6 759, čo je viac ako 27,7-percentný nárast.
Väčší, takmer 37-percentný, mala v rovnakom období zo 141 slovenských miest iba Stupava. Nárast počtu obyvateľov v danom období pritom zaznamenalo len 23 z nich.
Ako uviedol Kall, rok 2023 končilo mesto s počtom 6 897 obyvateľov. Čistý prírastok tak medzi rokmi 2022 a 2023 predstavoval ďalších takmer 150 nových obyvateľov.
“Ide o nárast počtu obyvateľov, keď odratáme tých, ktorí odišli, alebo sú nebohí, alebo z nejakých iných dôvodov už nie sú našimi obyvateľmi. Osobne si myslím, že v roku 2024 privítame 7000-eho obyvateľa. Je to dosť silné číslo a významný míľnik,” uviedol primátor.
Nárast podielových daní
Nárast počtu obyvateľov podľa neho každoročne prináša aj nárast podielových daní, ktoré za nich samospráva dostáva. V minulom roku to bolo na úrovni 3,5 milióna eur.
“V porovnaní s tým sme v minulom roku dokázali preinvestovať 2,24 milióna eur na rôzne investičné aktivity, ktoré majú charakter tzv. cudzích zdrojov,” pripomenul primátor.
Konkretizoval, že išlo o rôzne projekty radničných spoluprác, eurofondov a podobne.
“Ukončili sme vďaka nim archeopark v podhradí, tzv. cyklistickú alej v Mlynskom jarku, minipark v Kanaši, ihrisko Rodinka. Pokračovali sme v obnove hradu, vybudovali sme multifunkčný športový areál v základnej škole, volejbalové ihrisko na nábreží a veľa iných vecí,” vymenoval najvýznamnejšie investície Kall.
S občianskými hliadkami rátajú aj naďalej
Vďaka rôznym projektom si navyše podľa neho našlo vlani prácu takmer 50 ľudí, od opatrovateliek, zamestnancov na hrade, či občianskych hliadok.
“Rátame s nimi aj v tomto roku. Je to tiež pekný počet ľudí, ktorým sme dokázali dať prácu,” dodal primátor.
K pomeru k podielovým daniam je podľa Kalla zaujímavá aj suma dva milióny eur, ktoré mesto preinvestovalo z vlastných a úverových zdrojov. Najvýznamnejšou investíciou z týchto zdrojov bola vlani výstavba nového 70-metrového cestného mostu s novou 500-metrovou cestou.
“Na túto vec sme si pomohli aj úverom, ktorý ešte v tom období bol s úrokom vo výške 0,34 percent fixovaný na 10 rokov. Dnes by sme takýto úver s takým úrokom nedostali, takže bol aj takým spúšťačom pre riešenie mnohých aktivít,” hodnotil primátor.
Majú silu splácať úvery
Veľký Šariš patrí podľa svojho primátora medzi desiatku samospráv s najvyšším úverom, vďaka čomu sa zadĺženosť mesta vyšplhala na 40 percent.
“Na druhej strane sme medzi samosprávami, ktoré najviac preinvestovali do nových investícií, do kapitálových výdavkov,” uviedol s tým, že vďaka nárastu obyvateľov a vyšším podielovým daniam sa dlh darí ľahšie znižovať.
“My sme napríklad len za jeden rok dokázali splatiť z tých 40 percent úverovej zadĺženosti už 10 percent a dnes sme na 30 percentách. Čiže ukazuje to aj to, o čom hovorí aj INEKO, že máme vysokú mieru alebo silu splácať úvery,” uzavrel Kall s tým, že viacero investičných akcií plánuje samospráva aj počas tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári