Vlna občianskych protestov, ktorá ovládla v zime takmer celé Slovensko, vyniesla do popredia aj viacero aktívnych a inšpiratívnych občanov, ktorí sa neboja prejaviť svoj názor.
Jedným z nich je aj Bardejovčan IGOR DOPIRÁK, na satirickej stránke Zomri známy ako otecko s transparentmi. Pre Korzár porozprával o tom, čo ho viedlo k účasti na verejných podujatiach a prečo vytvoril zbierku pre svoju dcéru.
„Máme malý byt, ja som na materskej, pre mňa je sledovanie tlačoviek, televíznych novín a politických diskusií relax. Ja viem, že niekto z toho má traumu a vysoký tlak, ale ja som vlastne nikdy nepozeral na obsah, ten je v podstate stále rovnaký. Tie isté slová o tom istom. Mňa vždy zaujímala forma,“ opisuje svoj vzťah k politike mladý východniar, ktorý roky pracoval vo vydavateľstve Petit Press, pod ktoré patrí aj Korzár a SME.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sa chystá vstúpiť do politiky,
- čo ho iritovalo na predošlej pravicovej vláde,
- aké majú ročné náklady na starostlivosť o hendikepovanú dcérku,
- v akej práci vyhorel,
- či mu nie je ľúto, že sa protesty v Bardejove skončili.
Do januára 2024 ste boli občan, ktorý politiku sledoval iba doma z televízie?
Áno. Dovtedy som žil svoj pohodlný bežný život. Tým, že nie som voličom strán, ktoré vyhrali na jeseň voľby, vedel som, že to nebude možno najpríjemnejšie obdobie, ktoré nás čaká. Ale brali sme to ešte tak, že to budeme rešpektovať. Máme hendikepovanú dcéru, takže sme citlivo vnímali, že vláda nazýva mimovládne organizácie zahraničnými agentmi a chce ich osekávať. Nebrali sme to vtedy úplne vážne.

Len keď sa naozaj začalo hovoriť o tom, že dve percentá z daní sa nebudú môcť dávať len neziskovkám, ale aj seniorom, uvedomili sme si, že asi každý súdny človek by uprednostnil svojho rodiča alebo starého rodiča na dôchodku. Vtedy sme si povedali, že musí prísť k verejnému tlaku, lebo keď sa na Slovensku niečo menilo, bolo to až po tlaku z ulíc.
Keď sa v Bardejove organizoval protest, povedali sme si s manželkou, že tam pôjdeme ukázať spolupatričnosť. Aby si politici uvedomili, že nevládnu len svojim voličom, ale celej spoločnosti. Potom sa to už nejako celé zvrtlo okolo mojej osoby.
Dve percentá pre mimovládky vám nakoniec ostali?
Stav ostal tak, ako bol pôvodne. Mimovládky môžu poberať dve percentá z daní. Boli úvahy o zrušení rodičovského dôchodku, preto sa mali dve percentá pridať dôchodcom, ale nakoniec vláda ponechala aj trinásty dôchodok, aj rodičovský dôchodok, a dve percentá sa môžu dávať iba neziskovkám.
Boli ste v zime na všetkých bardejovských protestoch?
Áno. Na prvých troch som bol s transparentmi, na ďalších dvoch som mal aj prejav.

Ako vám napadlo písať vtipné slogany na transparenty?
Keď už sa tam stretneme, aby ten odkaz nebol iba klasický, že Fico do basy atď. Ale aby to bolo trochu sarkastické pripomenutie ich konkrétnych káuz. Vôbec som netušil, že to bude medializované. Na prvom proteste som mal „Fico, Danko, Pelle, vašimi rozprávkami uspávam moje dieťa.“ A dcérka k tomu mala nad kočíkom, že – povedz mi tú o zlomenom zube. To bolo na margo toho, keď Danko po nehode odišiel od semafora, lebo si musel doma zalepiť zlomený zub.
V takýchto situáciách je veľmi dôležitý humor. Hoci je situácia vážna, nech sa nad tým môže človek aj trochu pousmiať.
Druhý transparent bol akoby akcia – auto za podmienku. A keď vás do troch rokov nechytia, máte ho zadarmo. Čo bol odkaz na zmeny v novele Trestného zákona.
Tretí transparent už bol iný, aby som nerobil všetko na jeden štýl, lebo to by už stratilo svoje čaro.

Naozaj dcére čítate rozprávky napríklad o zlomenom zube?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári