SVIDNÍK. Mesto si objednalo od vlastného sociálneho podniku rozšírenie parkoviska na Duklianskej ulici a tri kontajnerové stojiská. Išlo o zákazku v hodnote 30-tisíc eur.
Samospráva prijala od sociálneho podniku dve faktúry. Prvú, vo výške 20-tisíc eur, vystavil 28. decembra 2023. Mesto ju uhradilo o deň neskôr. Druhá faktúra vo výške 7 500 eur prišla 12. januára 2024. Mesto ju vyplatilo v ten istý deň.
Štatutárom svidníckeho sociálneho podniku je primátorka Svidníka Marcela Ivančová (nezávislá).
V čase, keď zadala objednávku sociálnemu podniku a zároveň ako jeho štatutárka vystavila faktúru pre mesto, sa neuskutočnili žiadne práce, a to ani po niekoľkých týždňoch. Radnica teda ešte pred začatím prác vyplatila podniku takmer 92 percent zo sumy objednávky.
O zákazku sme sa začali zaujímať pred Veľkou nocou. Mestu sme poslali otázky, prečo faktúry vyplatilo a ani po troch mesiacoch mestský podnik nezačal s rozširovaním parkoviska. Krátko po Veľkej noci, v stredu 3. apríla, výstavbu spustili. Mesto sa tým pochválilo aj na sociálnej sieti.
Predmet faktúry
Primátorka v telefonickom rozhovore tvrdila, že rozširovanie parkoviska plánovali po Veľkej noci a nesúvisí to s tým, že sme sa na zákazku pýtali.
Vravela, že podniku vyplatili zálohy, keďže práce plánovali uskutočniť už vlani v druhej polovici roka. Podnik mal podľa nej za nich kúpiť materiál na stavbu. V predmete zverejnených faktúr je uvedené vytvorenie diela, nie nákup materiálu.
Viceprimátor Michal Goriščák (Hlas) je poverený riadením sociálneho podniku. Reaguje, že zálohová faktúra nie je účtovný doklad a do jej textu sa neuvádza fakturačný dôvod.
„V texte zálohovej faktúry je kopírovaný text objednávky ako právny základ vystavenia zálohovej faktúry,“ tvrdí. Stavebný materiál mali podľa neho dodať dve eseročky - Tomáš Matkobiš T&M a Stavbet.
Nešpecifikujú, aký materiál zakúpili
Viceprimátor nešpecifikoval aký materiál, len že „išlo o bežné výdavky spojené s prípravou stavby a réžiou sociálneho podniku“. Podľa Goriščáka bol uskladnený na dvore dodávateľa. „Vzhľadom na blízkosť vykonávaných stavebných prác je to z hľadiska logistiky veľmi praktické.“
Celkové náklady na materiál boli podľa neho približne 20-tisíc eur, vrátane bežných mesačných výdavkov. Tovar objednávali v priebehu januára a marca tohto roka.
Na stránke mesta sú však zverejnené objednávky podniku len do augusta 2023. Nie je teda možné pozrieť si, čo a v akej hodnote objednávali za zálohové platby v období, o ktorom hovorí Goriščák.
Zo zverejnených objednávok za prvú polovicu roka 2023 vyplýva, že so spomínanými eseročkami podnik obchoduje pravidelne. Od spoločnosti Stavbet si objednával betón vlani v marci a v apríli, išlo len o menšie čiastky.
Primátorka: Stále pršalo

Ivančová na otázku, prečo zaplatilo mesto podniku za niečo, čo začal robiť o tri mesiace neskôr, odpovedala, že od novembra boli veľmi zlé poveternostné podmienky.
Preto plánované práce neuskutočnili. „Stále pršalo, takže stavebné práce nebolo možné vykonať, ale materiál sociálny podnik nakúpil na tento rok, tak sme tie preddavkové faktúry vyplatili.“
Tvrdí, že je to bežný postup. „Je to naša veľká firma, máme stopercentnú kontrolu nad financovaním a tokom peňazí v nej.“ Peniaze sú z rozpočtu mesta, na rozšírenie parkoviska nevyčlenili žiadne dotácie.
Goriščák reaguje, že zálohové faktúry vystavili, aby sociálny podnik mohol objednať tovar a vyhol sa v závere roka 2023 a začiatkom roka 2024 prípadnej insolventnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári