Korzár logo Korzár Prešov

Bude to peklo, vraví Kaliňák o vojenskej nemocnici v Prešove. KDH: To Dolinková zlyhala?

Postavia nové, obnovia aj staré objekty.

Minister obrany SR Robert Kaliňák.Minister obrany SR Robert Kaliňák. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA, PREŠOV. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov už bude od 1. júla patriť do systému vojenského zdravotníctva. Rozhodla o tom v stredu vláda.

Vládny kabinet tak vytvoril pôdu pre rekonštrukciu prešovskej nemocnice, ktorú má realizovať ministerstvo obrany.

„Výsledkom bude jednak posilnenie systému vojenského zdravotníctva vrátane zásadného zvýšenia kompetencií nemocnice v krízových situáciách, ekonomické a medicínske ozdravenie nemocnice s plánovanou výstavbou a modernizáciou infraštruktúry nemocnice,“ uvádza sa v materiáli, ktorý vládny kabinet schválil.

SkryťVypnúť reklamu

Prešovská nemocnica je treťou najväčšou štátnou nemocnicou na Slovensku s kapacitou 1 233 lôžok a v rámci Prešovského kraja je dominantným poskytovateľom najmä ústavnej zdravotnej starostlivosti. S počtom viac ako 2 800 zamestnancov patrí k najväčším zamestnávateľom v Prešovskom kraji.

Deväťsto lôžok a stovky miliónov

Novú vojenskú nemocnicu v Prešove by mali tvoriť novovybudovaný komplex v areáli zdravotníckeho zariadenia a zrekonštruované existujúce objekty Fakultnej nemocnice J.A. Reimana. Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

Ako uviedol, vzniknúť by malo zhruba 900 nových lôžok, investícia by sa mala pohybovať na úrovni niekoľkých stoviek miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nemocnica bude formálne zaradená do systému vojenského zdravotníctva, ale na 90 percent bude slúžiť pre civilný sektor. Rozšíri kapacity a možnosti vojenskej zdravotnej starostlivosti v rámci východného krídla NATO, rovnako však výrazne zlepší zdravotnícku infraštruktúru a tým aj zdravotnú starostlivosť na východnom Slovensku,“ povedal Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda bude rokovať o novej vojenskej nemocnici v Prešove, oznámil premiér Fico Čítajte 

O termínoch hovoriť nechcel

Nová, respektíve zrekonštruovaná nemocnica v Prešove by mala byť realitou podľa ministra v čo najkratšom čase. Termíny si však netrúfal odhadnúť. Za dôležité v tejto súvislosti považuje čo najefektívnejšie verejné obstarávanie.

„Už som príliš starý politik, aby som dával takéto sľuby. Nechceme však, aby to bol špagetový projekt, ktorý sa naťahuje desať, pätnásť rokov,“ podotkol Kaliňák s tým, že celý projekt „bude fakt peklo“.

Minister nechcel prezradiť ani približnú výšku investície. „Bude to stáť veľa. Sú to rádovo stovky miliónov,“ dodal Kaliňák, podľa ktorého sa bude celý projekt financovať z rozpočtu ministerstva obrany s prípadným zapojením externých eurofondových zdrojov.

„Veľmi rýchlo zostavíme projektový tím a začneme intenzívne komunikovať s nemocnicou, na jej chode sa však nič meniť nebude," zdôraznil Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fico hovorí o novej nemocnici na východe. Pomôcť môže neúspech iného projektu Čítajte 

Za plnej prevádzky

Keďže výstavba nového komplexu sa má realizovať za prevádzky súčasnej nemocnice, je si vedomý náročnosti projektu. „Je to šesť až sedemkrát väčší projekt ako Nemocnica sv. Michala v Bratislave," dodal.

Nové objekty sa budú realizovať ako prvé, potom príde na rad obnova súčasných. Tri až štyri budovy v areáli prešovskej nemocnice sú podľa Kaliňáka určené na asanáciu. Presné detaily sa však podľa jeho slov ešte budú profilovať v rámci projektu.

V tom, že vojenská nemocnica je aj v Ružomberku, problém nevidí, keďže je to v Žilinskom kraji a prešovská je tretia najväčšia koncová nemocnica na Slovensku. Spomenul aj vrtuľníkovú základňu, ktorá je umiestnená v metropole Šariša.

Súvisiaci článok Prešovskú nemocnicu preberá s dlhom 150 miliónov eur. Nový šéf chce stavať urgent i hotfloor Čítajte 

Dolinková vraví o roku 2027

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) po rokovaní vlády uviedla, že zámerom je postaviť nemocnicu do konca volebného obdobia, teda do roku 2027.

Deklarovala, že nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pre civilné obyvateľstvo v rámci regiónu. Ubezpečila tiež, že počas prestavby nebude poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici nijak ohrozené.

Neobáva sa, že by bol v novej nemocnici problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Naopak, očakáva, že nová moderná nemocnica by mohla do regiónu personál prilákať.

V pláne je aj vojenská škola

Nová vojenská nemocnica by mala tiež rozvíjať špecializované vzdelávanie zamerané na vojenské zdravotníctvo.

„Zámerom ministerstva obrany v ďalšom období je aj zriadenie strednej odbornej vojenskej školy v areáli fakultnej nemocnice minimálne s jedným študijným odborom pre potreby vojenského zdravotníctva. Využitím už existujúcej spolupráce prešovskej nemocnice so strednými zdravotníckymi školami sídliacimi v meste, ako aj Fakultou zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity a Lekárskou fakultou UPJŠ Košice, ako aj s prípadným postupným nadviazaním spolupráce s ďalšími lekárskymi a zdravotníckymi fakultami dôjde k vybudovaniu kvalitného systému vzdelávania a výchovy kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov pre potreby Ozbrojených síl Slovenskej republiky," dodal rezort.

Súvisiaci článok Nemocnica je v problémoch, čelí exekúcii. Dolinková diskutovala o jej osude s kolegami Čítajte 

Nemocnica má vážne problémy

Nemocnica aktuálne čelí vážnym problémom so zadlženosťou voči dodávateľom, zdravotným poisťovniam i Sociálnej poisťovni.

Záväzky po lehote splatnosti k 31. 1. 2024 predstavujú viac ako 80 miliónov eur, z toho exekučné konania sú v objeme vyše 30,5 milióna eur.

"S tým sa už bude musieť vysporiadať rezort, pod ktorého zriaďovateľskú pôsobnosť nemocnica pôjde, takže predpokladám, že rezort obrany sa vysporiada s týmito záväzkami," skonštatovala Dolinková.

Výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove a rokovanie o nej na stredajšej vláde avizoval v pondelok po kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva predseda vlády Robert Fico (Smer).

KDH sa pýta: To Dolinková zlyhala?

Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie v reakcii upozornilo na vážne finančné problémy nemocnice.

„Vítame rozhodnutie vlády, že sa v Prešove niečo postaví, keďže na výstavbu nových koncových nemocníc na východe Slovenska, teda v Prešove alebo v Košiciach, sa peniaze z plánu obnovy nenašli. Vynárajú sa však vážne otázky,“ povedal poslanec František Majerský.

Prechodom pod ministerstvo obrany totiž rezort zdravotníctva stratí kontrolu a vplyv nad touto hlavnou a koncovou nemocnicou v Prešovskom kraji. Kresťanskí demokrati sa pýtajú, či ide o zlyhanie ministerky Zuzany Dolinkovej, keď novú nemocnicu ide stavať ministerstvo obrany a nie jej rezort.

„Ak by malo ministerstvo obrany zdroje z NATO, tak by sme rozumeli zámeru vlády, že výstavbu bude mať v gescii rezort obrany. Cieľom novej nemocnice má však byť zdravotná starostlivosť pre 10 % vojakov a zvyšných 90 % bude pre všetkých pacientov. Je to veľký nepomer a ministerstvo zdravotníctva stratí dosah na koncovú nemocnicu v Prešovskom kraji," vysvetlil Majerský.

„Je dôležité, aby nemocnica stála, je jedno, kto ju postaví,“ reagovala ministerka Dolinková na otázku, prečo to bude riešiť rezort obrany.

Exprimátorka Prešova a župná poslankyňa Andrea Turčanová uviedla, že nemocnica potrebuje obnovu, keďže vznikla v roku 1935, nemá ani centralizovaný urgentný príjem a je roztrúsená v 11 pavilónoch.

„Nemocnica je aj jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Budeme preto podrobne sledovať ďalšie kroky vlády a to, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť pre takmer pol milióna pacientov, ktorí ročne nemocnicu v Prešove využijú," uviedla.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 535
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 063
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 830
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 601
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 382
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 362
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 165
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
  1. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  2. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  3. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  5. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  7. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  8. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 296
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 339
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 779
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 127
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 413
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 654
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 367
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 6 934
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  2. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  3. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  5. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  7. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  8. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 296
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 339
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 779
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 127
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 413
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 654
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 367
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 6 934
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu