TERŇA. Vo svojej kováčskej dielni kuje skoby, ktoré vozí na Ukrajinu. „Kľambre“, ako sa na východe týmto tesárskym skobám hovorí, slúžia ako spoje. Dokážu spájať aj veľké kusy dreva pevným spojom a rýchlo.
Erik Gajdoš, prezývaný Lajko, už ukul a poslal na Ukrajinu vyše päť a pol tisíca tesárskych skôb. Okrem toho vyrába aj piecky pre vojakov.
Aj milión je málo
O tom, že o piecky a „kľambre“ je záujem, sa dozvedel od kamarátov - kováčov z Ivanofrankivskej oblasti, s ktorými je v spojení cez sociálnu sieť.
„Títo kováči si vyrábali kľambre sami, ale keď nemali elektrinu, tak vznikol problém,“ vraví Gajdoš, ktorý sa dal dokopy ako dobrovoľník s prešovským združením Podaj ďalej. Cezeň vozí svoje výrobky na Ukrajinu.
Gajdoš hovorí, že skoby budú vždy potrebné: „Keby som ich vyrobil milión, tak sa milión aj použije. Teraz sa ma akurát sused pýtal, koľko ich tak potrebujú. Hovorím, predstav si, že front má tisíc kilometrov a na každý meter treba jednu skobu. To je spolu fakt milión.“

S komínom i „neviditeľné“
Záujem pred zimou bol aj o piecky. Gajdoš vyrába dva druhy.
„Sú to malé piecky, robím ich buď s komínom, alebo bez. Tie s komínom idú trochu ďalej od frontu. A potom robím aj také na sviečky z takých malých nádob. A tam komín nie je, lebo by ich odhalila termovízia, ale každý jeden zdroj tepla je vítaný,“ opisuje piecky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári