JAROVNICE. Medzi 154 zamestnancami Obecného úradu v Jarovniciach je 14 s rovnakým priezviskom ako má starosta Florián Giňa (SRK).
Vyplynulo to zo zoznamu pracovníkov, ktorý redakcia Korzára získala na základe infožiadosti. Potvrdených máme šesť zamestnancov, ktorí sú príbuznými starostu.
Obec zamestnáva napríklad syna starostu Stanislava Giňu. Pracuje v kultúrnom centre. Jeho pozícia nie je v zozname, ktorý máme k dispozícii, špecifikovaná. Obecným pracovníkom je i ďalší Giňov syn, Martin Giňa, a to ako pomocný pracovník budov a areálov. Ako údržbár zase pracuje starostov brat Marián.
Na výplatnej páske obce je tiež Giňov synovec Dávid Giňa. Je členom miestnej občianskej a preventívnej služby. Starostova neter Margita Giňová zase pracuje ako rodičovská asistentka. Miestna materská škola zamestnáva Giňovu ďalšiu neter Romanu ako upratovačku.

Obec: Zákon sme dodržali
Giňovi sme poslali otázky spolu so zoznamom zamestnancov, ktorí sú zároveň jeho príbuznými. Odpoveď prišla z jeho mailovej adresy, podpísala ju prednostka úradu Jana Marcinčinová.
Pripustila, že angažovanie rodinných príslušníkov do pracovných pozícií v obci môže vyvolať otázky o transparentnosti a rodinkárstve. Podľa nej však dodržali zákon o výkone práce vo verejnom záujme.
„Žiaden zo zamestnancov nie je vo vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého so starostom obce alebo kýmkoľvek iným v príbuzenskom pomere,“ argumentuje.
Prednostka: Nikoho nechceme diskriminovať
Prednostka konštatuje, že každého zo zamestnancov vyberali podľa jeho kvalifikácie a schopností vykonávať pridelené úlohy.
„Ich zamestnanie je výsledkom regulárnych a transparentných výberových procesov, pri ktorých boli posúdené ich profesionálne zručnosti a skúsenosti,“ tvrdí.
Starosta podľa prednostky do výberu pracovníkov, okrem vedúcich zamestnancov, nijako nevstupuje.
„Obec vždy dbá na rovnaký prístup a rovnaké príležitosti pre všetkých kandidátov. Zároveň však nemôžeme diskriminovať uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v príbuzenskom vzťahu k starostovi obce alebo k poslancom obce,“ uvádza Marcinčinová.
Aj priezviská niektorých poslancov sme našli v zozname obecných pracovníkov. Podľa našich informácií napríklad pracuje manželka jedného z nich ako upratovačka materskej školy.
Obec odmietla potvrdiť, či ide o príbuzných poslancov. Odvolala sa pritom na zákon o ochrane osobných údajov a tiež na to, že nemá súhlas zamestnancov, aby tieto údaje poskytla.

Výberové konania
Z obce zdôrazňujú, že pri výbere pracovníkov sa vždy riadia objektívnymi a spravodlivými pravidlami. „Obec zamestnáva viac ako 150 zamestnancov a o ich výbere rozhoduje vedúci zamestnanec,“ argumentuje prednostka.
Napríklad upratovačky v materskej škole podľa nej vyberá jej riaditeľka, pomocných pracovníkov budov zase vedúci správy budov.
Marcinčinová podotýka, že zamestnanci miestnych občianskych a preventívnych služieb prešli výberovým konaním, rozhodovala o nich výberová komisia. Pokračuje, že bol v nej zastúpený len jeden obecný zamestnanec, ďalší boli z polície či úradu práce.
Rovnako tak bolo pri výbere zamestnancov komunitného centra, ktorí podľa prednostky prešli výberovým konaním. Ozrejmuje, že v komisii bol jeden zamestnanec obce, zástupcovia úradu práce, implementačnej agentúry alebo Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Vysoká nezamestnanosť
V Jarovniciach žije 7,5-tisíca obyvateľov. Ku koncu marca tam nezamestnanosť dosiahla 22,28 percenta. Situácia je tam tak horšia ako v niektorých väčších okresných mestách.
V Sabinove s 11-tisíc obyvateľmi, vzdialenom od Jarovníc sedem kilometrov, to bolo v tom istom období 4,96 percenta.
Ak to premietneme na čísla, v marci 2024 bolo v Jarovniciach nezamestnaných 1345 ľudí, vo februári 1336 a v januári rovnaký počet. Nezamestnanosť sa teda v obci takmer nemení.
Pre porovnanie, v Sabinove bolo v marci na úrade práce evidovaných 514 uchádzačov o zamestnanie, vo februári 524 a v januári 529.

Nákup auta
Nedávno sme tiež upozornili na podozrivé nákupy za obecné peniaze. Obec nakúpila luxusný nábytok v hodnote takmer 30-tisíc a obstarala Škodu Superb v luxusnej výbave za zhruba 51-tisíc eur.
Na nákup auta sa pozrela aj hlavná kontrolórka obce Eva Harshághy, zistila niekoľko pochybení.
Najzávažnejším podľa nej bolo, že rozpočet na rok 2023 zahŕňal iba časť z celkovej sumy na kúpu auta, čím starosta porušil rozpočtovú disciplínu.
„Je to dosť závažné porušenie,“ povedala na marcovom zastupiteľstve. Dodala, že zistenia postúpi ministerstvu financií, ktoré určí ďalší postup, teda či a aké sankcie budú vyvodené.
Kontrolórka predniesla správu na zastupiteľstve 22. marca, z tlačového odboru rezortu nás informovali, že jej list bol podaný do podateľne 18. apríla.
„Príslušní úradníci analyzujú oznámenie hlavnej kontrolórky,“ vysvetlili z rezortu. Podľa toho, akú závažnosť rezort zistí, sa pokuta pohybuje od 0,1 až do 10 percent sumy, ktorá bola nad rámec schválenej sumy na auto v rozpočte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári