PREŠOV. Slovenská džezová legenda Peter Lipa sa stane jubilejným desiatym Čestným občanom mesta Prešov.
Návrh na udelenie najvyššieho verejného ocenenia mesta schválili na svojom stredajšom rokovaní prešovskí mestskí poslanci.
Zároveň odsúhlasili udelenie Ceny mesta Prešov za rok 2023 štyrom laureátom, ktorými sa stali prozaik, vedec a pedagóg Karol Horák, riaditeľka knižnice Iveta Hurná a lektorka Múzea židovskej kultúry Zora Mihoková.
Na poslanecký návrh zastupiteľstvo schválilo udelenie ocenenia aj pre Gymnázium J. A. Raymana. Ocenenie Opálové zrnko mesta Prešov pre podnikateľské subjekty poslanci udelili spoločnosti Seak, s. r. o.
Ocenenia vybraným laureátom odovzdajú na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa koná začiatkom júna.

Hudobník a prozaik
Džezová legenda Peter Lipa je rodákom z Prešova. Patrí medzi významné osobnosti slovenského džezu.
K hudbe inklinoval od detstva, venuje sa jej od začiatku 60. rokov minulého storočia. Prvý samostatný album vydal, až keď mal 40 rokov.
Je zakladateľ 1. jazzovej školy na Slovensku. V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť, ktorej je Lipa prezidentom od jej začiatku. Spojený je aj s festivalom Bratislavské jazzové dni.
Karol Horák je popredný slovenský prozaik, literárny a divadelný vedec, vysokoškolský pedagóg, ktorý stále aktívne pracuje na Prešovskej univerzite v Prešove.
Vďaka nemu sa už takmer 60 rokov koná prehliadka umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, známa ako Akademický Prešov, ktorej je dlhoročným riaditeľom.
V roku 2023, za ktoré je ocenenie udeľované, oslávil podobne ako Lipa okrúhle životné jubileum – 80 rokov.

Riadila košickú aj prešovskú knižnicu
Dlhoročná riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná je rodáčkou z Liptovského Mikuláša.
V Prešove študovala na Filozofickej fakulte UPJŠ a v roku 1999 sa stala riaditeľkou miestnej knižnice.
V roku 2007 po tom, čo sa Prešovský samosprávny kraj rozhodol vysťahovať knižnicu z centra mesta, dala výpoveď a pustila sa do petície za jej záchranu. V meste Veľký Šariš založila Kultúrno-informačné centrum, ktoré viedla do roku 2010.
Po úspešnom výberovom konaní sa stala riaditeľkou Knižnice pre mládež mesta Košice, kde priniesla aj najväčší stredoeurópsky literárny festival Mesiac autorského čítania a vytvorila novú modernú pobočku knižnice v Kulturparku. V roku 2019 sa opäť vrátila do prešovskej knižnice, kde pôsobí doposiaľ.

Aktívna seniorka
Zora Mihoková má 81 rokov a už vyše 15 rokov je lektorkou a aktuálne jedinou oficiálnou sprievodkyňou v Múzeu židovskej kultúry v Prešove. Narodila sa v Bardejove.
V Prešove vyštudovala vysokú školu a začala učiť na Gymnáziu na Konštantínovej ulici, kde zotrvala až do dôchodku.
Popri práci na gymnáziu externe vyučovala estetiku a dejiny umenia na Prešovskej univerzite, vykonávala jazykovú redaktorku v mnohých odborných publikáciách a na Metodicko-pedagogickom centre v Prešove pracovala ako krajská metodička pre estetickú výchovu.
V roku 2008 začala už ako dôchodkyňa pracovať pre prešovskú pobočku SNM - Múzea židovskej kultúry na Okružnej ulici. Okrem lektorovania sa v ňom Mihoková stará aj o depozitár významnej zbierky Eugena Barkányho a správu knižnice Židovskej náboženskej obce v Prešove s niekoľkými tisíckami kníh.
Ocenenie pre školu
Na návrh poslankyne Svetlany Pavlovičovej zaradili popri ocenených Cenou mesta Prešov vybraných komisiou aj Gymnázium Jána Adama Raymana, ktoré patrí medzi prestížne školy v Prešovskom kraji a na Slovensku.
Gymnázium bolo založené v roku 1961 so sídlom v budove na ulici Tarasa Ševčenka.
Od 1. septembra 1994 je škola nositeľkou čestného názvu po prešovskom mestskom lekárovi, farmaceutovi a polyhistorovi Jánovi Adamovi Raymanovi.
Žiaci gymnázia dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky na maturitných skúškach, v predmetových súťažiach a olympiádach na celoslovenskej i medzinárodnej úrovni.
Čestné občianstvo
Čestnými občanmi mesta Prešov sú in memoriam od roku 2003 biskupi Pavol Peter Gojdič a Vasiľ Hopko, v roku 2016 udelilo mesto čestné občianstvo, takisto in memoriam, bankárovi Michalovi Bosákovi a akademickému maliarovi Dušanovi Pončákovi.
Titul v roku 2018 dostal bývalý hádzanár Rudolf Horváth a v roku 2019 operná diva Ida Kirilová, in memoriam.
Titul za rok 2020 udelili svätému Jánovi Pavlovi II. in memoriam a za rok 2021 bývalému ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi.
Vlani sa čestnou občiankou mesta stala nestorka predškolskej pedagogiky na Slovensku Mária Podhájecká, in memoriam.
História ocenení
Jedným z najstarších prešovských verejných ocenení Cenou mesta Prešov, ktoré od roku 1995 do roku 1998 nieslo názov Cena mesta Prešov za kultúru, bolo ocenených už celkovo 79 subjektov, z toho 62 jednotlivcov a 17 kolektívov.
Cena Opálové zrnko mesta Prešov sa udeľuje od roku 2003 a doteraz bolo týmto ocenením ocenených 69 podnikateľských subjektov.
Súčasťou slávnostného oceňovania je aj udelenie Ceny primátora mesta Prešov, ktorou v doterajšej histórii ocenili 124 jednotlivcov a kolektívov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári