PREŠOV. Vo veku 71 rokov zomrela v stredu Oľga Glosíková, prvá riaditeľka Slovenského národnému múzea – Múzea rusínskej kultúry v Prešove. Túto informáciu potvrdila jej rodina, priniesol ju rusínsky portál lem.fm.
Oľga Glosíková bola činná v kultúre, v akademickej a vedeckej sfére, ale aj v politike. Krátko po zmene režimu sa stala poslankyňou Snemovne národov Federálneho zhromaždenia za vtedajšiu postkomunistickú Stranu demokratickej ľavice. V parlamente sedela v rokoch 1991 a 1992.

Narodila sa 24. marca 1953, pochádza z rusínskej obce Kamienka v okrese Stará Ľubovňa. Vyštudovala odbor filozofia - dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove.
Po skončení vysokoškolských štúdií učila na Strednom odbornom učilišti chemickom vo Svite. Neskôr začala učiť na vysokej škole. Pracovala ako odborná asistentka na Vysokej škole technickej v Košice so sídlom v Prešove.

Založenie múzea
V roku 2005 sa stala doktorkou vied, pokračovala vo vedecko-pedagogickej činnosti doma i v zahraničí. V roku 2007 sa stala prvou riaditeľkou nového múzea.
Bola pri tom, ako sa SNM - Múzeum rusínskej kultúry v roku 2012 presťahovalo z provizórnych priestorov výškovej budovy na Masarykovej ulici do objektu bývalých kasární na rovnakej ulici, kde sídli dodnes.
Od roku 2019 stojí na jeho čele Ľuba Kráľová.
Múzeum rusínskej kultúry zhromažďuje, ochraňuje, profesionálne spracováva, sprístupňuje verejnosti a zhodnocuje dôkazy o hmotnej a duchovnej existencii a aktivitách rusínskeho obyvateľstva. Počas svojej existencie pripravilo desiatky výstav a podujatí.
Za pozornosť stojí napríklad výpravná výstava Od Stalingradu po Berlín o druhej svetovej vojne, prehliadka makiet drevených cerkví či unikátna výstava kroník a pamätných kníh.
Vtedajšia riaditeľka múzea Oľga Glosíková konštatovala, že pri oslovovaní obcí v súvislosti s výstavou ju nemilo prekvapilo, že v mnohých z nich sa už vôbec nepíšu kroniky.
„Stráca sa tým časť histórie. Aj preto vzniká na pôde nášho múzea klub kronikárov. Chceme priviesť mladú generáciu k písaniu kroník. Ak bude potrebné, aj ich metodicky vyškolíme,“ povedala vtedy.

„Základ sme zvládli"
Na etablovaní sa múzea sa jeho prvá riaditeľka podieľala krok za krokom.
„My budujeme múzeum tzv. na zelenej lúke, lebo nemáme v podstatne tradíciu. Všetko sme nadobudli vlastnými silami, energiou, chodíme, zbierame. A ja ani nesúhlasím, žeby sa k nám presúvali zbierky z iných múzeí,“ vysvetľovala Korzáru pred desiatimi rokmi.
Dôraz kládla na projekty pre mladých a spoluprácu s ďalšími rusínskymi inštitúciami.
„Základ sme zvládli, teraz už budeme zveľaďovať a pomaličky prikladať, dokladať. Mesto Prešov a kraj tak dostanú jednu kultúrnu inštitúciu, ktorou sa budú môcť reprezentovať, nielen v rámci mesta, ale aj v zahraničí,“ dodala vtedajšia riaditeľka Glosíková. Jej slová sa naplniť podarilo.
Posledná rozlúčka bude v sobotu o 10. hodine v Kamienke.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári