Keď sa nemala k činu vláda, iniciatívy sa chopili samotní občania. Pri vzniku verejnej zbierky Munícia pre Ukrajinu, ktorá za niekoľko dní zlomila viaceré slovenské rekordy a vzbudila záujem aj vo svete, bol aj FEDOR BLAŠČÁK.
Aktivista a publicista s rodinnými koreňmi v obci Ľutina v okrese Sabinov v rozhovore pre Korzár povedal, v čom tkvie úspech tejto zbierky a čo bude nasledovať ďalej.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Prečo je Munícia pre Ukrajinu rekordná zbierka,
- čo pre ňu znamenala osoba veterána SNP,
- ako ju vnímajú na Ukrajine a vo svete,
- na čo sa po dvanástich dňoch zmohol Fico,
- v čom vláda zlyháva v zahraničnej politike.
V čase, keď robíme tento rozhovor, máme desiaty deň zbierky. Koľko peňazí je aktuálne na účte?
Už takmer 4 milióny eur. (Medzičasom sa už táto suma presiahla - pozn. red.)
Väčšinou je pri úspešných zbierkach spočiatku vysoká vlna solidarity, potom začne záujem opadať. Ako sa vyvíja zbierka, začala po desiatich dňoch tá krivka klesať?
Áno, prílev nových príspevkov sa spomalil, no to nemohlo byť inak. Pre nás je povzbudením, že stovky darcov si nastavili pravidelnú podporu. Môžeme povedať, že je to historicky najväčšia zbierka u nás, vyzbierala sa rekordná suma za rekordne krátky čas.

Dokedy bude trvať zbierka?
Iniciatívy, ktoré sú za tým, sa dohodli, že zbierka bude pokračovať, aby sme pomoc s muníciou poskytovali kontinuálne. V tejto chvíli je však hlavnou úlohou dodať, čo sme sľúbili. To znamená nakúpiť muníciu a čím skôr ju odviezť na Ukrajinu.
Tejto úlohe sa teraz venujeme. Ponuku už máme, no nákup bude koordinovaný s českým ministerstvom obrany a ukrajinskou stranou, ktorá ju musí posúdiť a schváliť. Ak to prebehne hladko, veríme, že už v júni by munícia mohla odísť na Ukrajinu.
Koľko ľudí prispelo?
Chcem sa poďakovať viac než 62-tisíc darcom. Je to politická demonštrácia svojho druhu, len tí ľudia neprišli v jednom čase na námestie, ale na prejavenie svojho postoja poslali vo veľmi krátkom čase peniaze. Priemerný dar je okolo 60 eur a drvivá väčšina je zo Slovenska. Spoločne s darcami sme vyslali silný a jasný odkaz aj do vnútra spoločnosti.

Podobné zbierky, česko-slovenské, tu už boli, či už išlo o drony alebo húfnicu. Čím si vysvetľujete historický úspech práve tejto zbierky na muníciu pre Ukrajinu?
Reaguje na konkrétnu potrebu v správnej chvíli. Nápad vznikol v reakcii na to, keď sa slovenská vláda odmietla pripojiť k českej vládnej iniciatíve, ktorú český prezident ohlásil na mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Do toho česká vláda prerušila špeciálny režim medzivládnych rokovaní so slovenskou vládou. Prebiehali rôzne protesty. Zároveň z rôznych prieskumov vieme, že existuje významná časť spoločnosti, okolo 35 percent, ktorá schvaľuje dodávky zbraní na Ukrajinu.
Dôležité bolo spojenie s našimi českými partnermi - Dárek pro Putina a ich Nadačným fondom pre Ukrajinu, ktorí majú s nákupom zbraní a munície veľké skúsenosti. Za viac než dva roky od začiatku vojny vyzbierali takmer 27 miliónov eur. V Čechách existuje návyk pre darcov prispievať na zbrane a to sa teraz podarilo preniesť aj na Slovensko.

Už to viackrát odznelo, ale skúsme si to zhrnúť. Ako vznikla táto myšlienka a kto každý ju inicioval a podporil?
Autorom nápadu je fotograf Vlado Šimíček. Stretli sme sa pri zbierke na sanitky pre Ukrajinu, ktoré tam dobrovoľníci už viac než rok vozia priamo na front. On tam opäť bol vo februári a rozprával sa s vojakmi, ktorí mu hovorili, že sanitky, terénne vozidlá, drony a vôbec humanitárny a zdravotnícky materiál sú potrebné veci, ale čo im najviac chýba, je munícia a ľudské zdroje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári