PREŠOV. Pred dvadsiatimi rokmi sa oficiálne skončila činnosť súboru Prešovčatá. Stalo sa tak po tridsiatich rokoch od založenia. „Všetko raz musí skončiť,“ opísal nečakaný zánik súboru jeho zakladateľ Bernard Herstek.
V metropole Šariša sa stali Prešovčatá fenoménom. V súbore sa vystriedala tisícka speváčok a spevákov (tých bolo podstatne menej). Vzniklo päťsto piesní a desať hodín nahranej a nafilmovanej muziky.
Prešovčatá mali viaceré hity. Vitaj leto, Stanica Prešov, Haló, mama, Rytmické dieťa, Mama vie, Futbal, ale najmä Krúťme pesničkou svet. Táto skladba sa stala šlágrom aj vo Francúzsku.
Nielen v tejto krajine Prešovčatá účinkovali. Pochodili Európu i Áziu. A hoci Herstek činnosť súboru ukončil, sporadicky sa na pódium vracia. Najmä pri výročiach, ako aj túto sobotu - na päťdesiate výročie.

Namiesto speváckeho zboru bigbít
Zaujímavosťou je, že Prešovčatá vznikli náhodou. „V marci 1974 chceli vo vtedajšom Dome kultúry ROH založiť taký spevácky zbor, ako bol v Žiline Odborárik,“ hovoril o vzniku Prešovčiat Bernard Herstek v dokumente Bars dobrý film.
Všetko bolo pripravené, aj chlebíčky nachystané, ale hlavný protagonista, člen spevohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove neprišiel.
Vedúci odboru záujmovo-umeleckej činnosti a neskorší textár Prešovčiat Alexander Petík mal deťom povedať, že z toho nič nebude. „Ja som povedal, že stop. Keď už sú tu, tak my si urobíme bigbítový súbor. A stalo sa,“ prezradil Herstek.
Namiesto klasického speváckeho zboru tak vznikol ansámbl zameraný na vlastné bigbítové piesne so silnými textárskymi výpoveďami a výraznými melódiami. Moderný pop-rockový šat, detský zbor a špeciálne choreografie, to bolo v tom čase unikum.
Celebritné speváčky
Speváčok, ktoré v Prešovčatách účinkovali, boli stovky. Vrátane mediálne atraktívnych mien ako Ivana Christová, Martina Štofaníková, dnes Sabbatini, či Katka Knechtová. Vyhadzov poslednej menovanej je dodnes zahalený rúškom mýtov.
„Neviem. Ona hovorí, že som ju vyhodil, musí to vedieť lepšie, ja si to už nepamätám. Ja som veľmi deti nevyhadzoval, ale niekedy sa muselo,“ povedal vo filme Herstek.
Korzáru to pred časom vysvetľoval takto: „Ona tvrdí, že sme ju vyhodili, ale nie. Veď ona sa nikdy do zboru nehodila, dokázala to ako sólistka.“
Samotná Katka to videla v rozhovore pre Pravdu takto: „V Prešovčatách som nebola veľmi dlho, asi len rok, pretože ma v súbore považovali za menej hudobne nadanú, a tak som len hmkala vokály spolu s ďalšími šiestimi polomutujúcimi chlapcami v tretej skupine. O pár rokov sme sa na tom s vedúcim súboru dobre zasmiali.“
Nedajú naň dopustiť
Niektoré členky sa v detskom speváckom zbore iba mihli, iné tam boli dlhšie, do pamäti sa však Prešovčatá vryli každej z nich.
„Dnes majú mladí sociálne siete, my sme mali Prešovčatá. Prežívali sme prvé lásky, stretávali sme sa, dodnes medzi nami ostali silné priateľské vzťahy, cítime zvláštnu súdržnosť,“ spomínala na éru v Prešovčatách Jana Krajkovičová.

„Bol pre nás ako druhý otec. Staral sa o nás, všetci sme mu však vykali a volali ho ujo Berco,“ povedala pri príležitosti jedného z výročných koncertov členka Prešovčiat Andrea Pipková, ktorej najviac v pamäti utkvela cesta do Gruzínska.
A tiež spoločné vystúpenia s hviezdami ako Karel Gott.

Známe textárske mená
Bernard Herstek je aj skladateľom vážnej hudby. Jeho Te Deum sa hralo napríklad na otvorení tunela Branisko. V Prešovčatách bol výhradným autorom hudby.
Textami prispeli Alexander Petík, Ladislav Šimon, Peter Brhlovič, Ľuboš Zeman, Gabriel Glovacký, Daniela Hivešová-Šilanová, Rado Mešša, Lýdia Lukáčová, Štefan Baláž, Tomáš Janovic i Peter Petiška. Viaceré z piesní boli preložené do nemčiny, ruštiny, taliančiny, francúzštiny, švédčiny a esperanta.
Prešovčatá vydali platne Haló, mama (1982), Po telefóne (1988), Nerozluční kamaráti (1990), Abeceda úspechu (1995).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári