PREŠOV. Centrum sociálnych služieb Slnečný dom v Prešove sa od začiatku júla zlúči s Centrom sociálnych služieb Vita vitalis, ktoré sídli v rovnakom meste, no nachádza sa na jeho opačnom konci.
Zlúčením zanikne Centrum Slnečný dom a Centrum Vita vitalis sa stane jeho právnym nástupcom. Rozhodli o tom prešovskí krajskí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí.
Ambulantné služby tam zostanú
Obe organizácie fungujú v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Centrum Slnečný dom je malým zariadením. Sociálne služby poskytuje fyzickým osobám s kombinovaným postihnutím v domove na Važeckej ulici.
Kapacita pre ambulantnú formu má 18 miest a týždennú pobytovú formu s kapacitou dvoch miest, ktorá k 30. júnu končí na základe výmazu z registra sociálnych služieb. Ambulantná forma sa aj po zlúčení zachová na pôvodnom mieste.
Okrem toho poskytuje zariadenie ambulantnou formou aj služby v špecializovanom zariadení pre osoby s poruchami autistického spektra na Volgogradskej ulici 5 v Prešove s kapacitou 10 miest. Zariadenie tieto služby zabezpečuje celkovo 18 zamestnancami.

Opatrenie sa dotkne troch pracovníkov
CSS Vita vitalis sídli takisto na Volgogradskej ulici. Kapacita zariadenia je 155 miest s počtom 113 zamestnancov. Sociálne služby poskytujú okrem ambulantnej (kapacita 18 miest), týždennej pobytovej (7 miest) aj celoročnú pobytovú formu (92 miest).
Okrem toho poskytujú sociálnu službu v špecializovanom zariadení pre pacientov s Parkinsonovou, Alzheimerovou chorobou a demenciou rôzneho typu (38 miest).
Ako uviedol vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny Úradu PSK Viktor Guman, zlúčenie oboch zariadení sa dotkne iba pôsobenia troch administratívnych pracovníkov CSS Slnečný dom v dvojpodlažnej budove na Hlavnej ulici.
„Prvý dôvod bol o úspore, respektíve racionalizácii prostriedkov na bežnú prevádzku, pretože týmto krokom scentralizujeme zamestnancov, ktorí robia odborné činnosti smerom k účtovníctvu, mzdám a personalistike a dáme ich pod jednu strechu. Tým pádom sa nám uvoľní jedna veľká budova, kde doteraz sedeli len títo traja zamestnanci. V tejto budove sa neposkytovala žiadna sociálna služba, ale len prevádzkové náklady na rok boli vyše 8 500 eur“ vysvetlil Guman.
Ušetrené peniaze nechajú zamestnancom
Znížené náklady podľa neho nechce zriaďovateľ ušetriť, ale radšej ich investovať do miezd zamestnancov. Úsporu a lepšie ceny majú priniesť aj spoločné verejné obstarávania zlúčených organizácií.
Zrušením týždennej formy pobytu na Važeckej ulici sa má tiež vytvoriť priestor na navýšenie ambulantnej formy, o ktorú je záujem. Hospodárnejšia má byť aj prevádzka vozidiel. Presunom zamestnancov sa majú posilniť aj odborné pozície.
„Sledujeme aj to, že vo väčšom zariadení je lepší systém manažmentu práce. Vieme lepšie zadefinovať zastupiteľnosť ľudí na rôznych postoch. Máme výpadky, keď niekto ochorie, ide na materskú dovolenku, tak vieme urobiť zastupovanie centralizovane, pod jednou strechou,“ dodal vedúci odboru.
Zároveň dodal, že pripravované zlúčenie sa nedotkne klientov, rodinných príslušníkov, ani zamestnancov, s ktorými všetky kroky konzultovali.
„Vysvetľovali sme im, že naozaj nedôjde k žiadnemu rušeniu pracovných miest a pozícii, a to isté platí vo vzťahu k prijímateľom. My nejdeme revidovať miesta pre prijímateľov, odborní zamestnanci ostávajú na tej istej adrese. Presun z Hlavnej ulice na Volgogradskú do centra Vita vitalis sa týka len troch administratívnych pracovníkov, ktorí budú mať namiesto kancelárie na Hlavnej ulici kanceláriu v centre,“ zopakoval Guman s tým, že osud uvoľnenej budovy s rozlohou viac ako 250 metrov štvorcových v centre mesta je zatiaľ nejasný.
„Určite to nebude budova na poskytovanie sociálnej služby, lebo na to nie je vhodná. Ako s ňou naloží Úrad PSK zatiaľ neviem, ale toto rozhodnutie je už na pleciach úradu,“ vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári