BARDEJOV. Volal sa po významnom maďarskom politikovi, šľachticovi a národnom buditeľovi Istvánovi Széchenyim. Neskôr ho nazývali hotel Slávia a keď v ňom bola lekárska ambulancia, dostal meno Palace. Duklou sa stal až za socializmu.
Reč je o národnej kultúrnej pamiatke, slávnom hoteli v Bardejovských kúpeľoch postavenom v roku 1895. Pre návštevníkov ho v roku 2002 zatvorili kvôli bezpečnosti. Dovtedy slúžil ako liečebný dom.
O osem rokov sa stal pamiatkou. Návštevníci okolo Dukly obohnanej pletivom roky prechádzali, postupne upadala, až sa z nej stala čierna diera kúpeľov.
Starú budovu v posledných rokoch chránila nová opravená strecha. Do stavby totiž dlhé roky zatekalo a drevené podlažia v jej vnútri sa doslova prepadli. Bolo preto nevyhnutné stavbu prekryť novou strechou. Na strechu dal dotáciu 40-tisíc eur rezort kultúry, celkové náklady boli vyše 300-tisíc.
Replika nenahradí originál
V minulosti sa hovorilo aj o tom, že hotel je v takom zlom technickom stave, že je potrebné ho úplne zbúrať a postaviť jeho repliku.
„Vzhľadom na to, že je veľmi zničený, oslovili sme krajský pamiatkový úrad a Ministerstvo kultúry SR. Chceli sme objekt zbúrať a na jeho mieste postaviť jeho repliku. Zaväzovali sme sa, že ho postavíme do detailov. Nebolo nám to dovolené,“ povedal pre Korzár v roku 2013 vtedajší technický riaditeľ Bardejovských kúpeľov Jozef Bača.

Pamiatkari svoje rozhodnutie nedať Duklu zbúrať zdôvodňovali aj tým, že dokladá stavebný vývoj kúpeľnej architektúry v daných kúpeľoch a v danom období.
„Prezentuje vývoj stavebných technológií, materiálov, konštrukcií a povrchových úprav. Hotel si zachoval pôvodnú pôdorysnú dispozíciu. Asanáciou objektu by nenávratne zanikli všetky pamiatkové hodnoty. Replika nenahradí originál,“ znelo stanovisko Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Práce sa začali
Plány na zbúranie sú minulosťou, komplexná rekonštrukcia pamiatky za 4,5 milióna eur sa začala po 22 rokoch. Na mieste pracujú robotníci. Práce budú rozdelené do viacerých etáp, najprv sa začne oprava historickej časti, kde má vzniknúť 64 lôžok a zázemie s lobby barom.
Opravu financuje spoločnosť Bardejovské kúpele, a. s., z vlastných zdrojov. Očakáva sa, že Duklu otvoria na jeseň 2025. Do dvoch až troch rokov by malo stáť aj nové pravé a ľavé krídlo s 200 - 220 posteľami.
Obnova hotela sa najprv presúvala kvôli nezhodám na projekte. Vedenie kúpeľov pripustilo, že sami nemali jasnú predstavu o tom, ako by mala rekonštrukcia vyzerať, či zachovajú len jednu časť hotela, či sa bude niečo pristavovať alebo či sa rozšíri počet postelí z 200 na 250.
Architektonická štúdia bola napokon odsúhlasená tesne pred pandémiou. Kvôli jej dopadom na cestovný ruch sa počítalo s tým, že obnova hotela sa natiahne na niekoľko rokov.

Za Sissinej éry
Hotel Dukla je jedným z troch významných pôvodných architektonických dominánt Bardejovských kúpeľov. Ďalšie sú hotel Alžbeta – pôvodne hotel Deák a hotel Astória – pôvodne hotel Erzsébet.
Keď 1. júla 1895 navštívila kúpele cisárovná Sissi, niekoľko desiatok metrov za hotelom Deák, kde sa bavorská princezná, rakúska cisárovná, uhorská kráľovná a manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa I. so svojou 11-člennou suitou ubytovala, práve finišovala stavba nového, v tom čase veľmi moderného hotela Széchenyi.
Stavala ho maďarská spoločnosť Ármin Schwarz Zimonyi a syn, ktorá mala v tom čase kúpele v prenájme. Ako hlavného architekta hotela si objednali Miksa Móra Flamma z Budapešti.

Kované balkóny a stĺpy
Komplex bol postavený v období neskorého historizmu s použitím neobarokových dekoratívnych prvkov (kartuše s festónom) a drevených vyrezávaných prvkov, takzvaného švajčiarskeho štýlu (vikiere, štíty, konzoly pod štítmi).
Výrazným exteriérovým prvkom hotela boli a sú kované balkóny a stĺpy. Tieto motívy predznamenávali obdobie nastupujúcej secesie. V interiéri hotela je zachované dekoratívne zdobené hlavné schodisko s liatinovými stĺpmi.
Po vzniku Československej republiky v roku 1918 ho kúpil lekár Dezső Grossmann, hotel premenoval na Palace a zriadil si v ňom ambulanciu.
Neskôr sa hotel volal aj Slávia. V roku 1947 ho dostalo Ústredie rekreačných stredísk pre mládež a pracujúcich Zdravá generácia. V období socializmu dostal po rekonštrukcii hrdinský názov Dukla.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári