PREŠOV. Prešov je už len krok od získania titulu Európske mesto športu za rok 2025. Toto ocenenie udeľuje asociácia ACES Europe, ktorá je partnerom Európskej komisie a UNESCO a sídli v Bruseli.
ACES Europe každoročne vyberie v jednotlivých krajinách po jednom meste, ktoré sa stane buď Európskym mestečkom športu, ak má do 25-tisíc obyvateľov, alebo Európskym mestom športu.
Okrem toho každý rok vyberie jedno veľkomesto, ktoré sa stane Európskym hlavným mestom športu. V súčasnosti je ním taliansky Janov.
Delegácia ACES Europe na čele s prezidentom Francescom Lupattellim z Talianska hodnotila pripravenosť Prešova na zisk tohto titulu. V rámci Slovenska konkurenta nemá a ak splní kritériá, titul získa.
Porota hodnotí dvanásť kritérií. Medzi nimi športovú infraštruktúru v meste, dostupnosť a využiteľnosť športovísk pre širokú verejnosť či ponuku športovísk pre všetky vekové kategórie. A to nielen pre vrcholový šport, ale aj pre detskú populáciu, seniorov i ženy.

Vedenie asociácie to vidí optimisticky
„To, čo sa zatiaľ investovalo do športovej infraštruktúry i ďalšie plány mesta v tejto oblasti hodnotím kladne,“ konštatoval Lupattelli.
„Som optimista, šance Prešova sú vysoké,“ pripojil sa generálny sekretár ACES Hugo Alonso.
„Vo všeobecnosti, úroveň športu na Slovensku je vysoká a Prešov je športové mesto. Má dobrý športový profil, ale najviac sme spokojní s investíciami, ktoré mesto plánuje dať do športu. Zlepší to celkovú športovú infraštruktúru a zvýši šance Prešova na zisk titulu,“ doplnil.

Junger: Šanca je vysoká
Medzi hodnotiteľmi je aj Andrea Junger z neďalekého Veľkého Šariša, ktorý bol v roku 2021 Európskym mestečkom športu.
Absolventka fakulty športu a profesionálna fitnes trénerka sa do deväťčlenného predstavenstva ACES Europe dostala po tom, čo sa podieľala na úspešnej kandidatúre Košíc na Európske mesto športu 2016. Košice boli prvým slovenským mestom s týmto titulom. Neskôr ich nasledovali napríklad Poprad, Kežmarok či Michalovce.

Podľa jej slov sa za posledných desať rokov športový profil Prešova zmenil k lepšiemu.
„Prešov sme si mohli pozrieť zo všetkých strán. Videli sme všetky dostupné športoviská i rozostavaný futbalový štadión,“ povedala Junger.
Komisia môže rozhodnúť aj tak, že titul neudelí, ak mesto nesplní kritériá. Ako je na tom Prešov? „To sa dozvieme po oceňovaní. Verdikt bude do dvoch týždňov. Myslím, že Prešov má vysokú šancu získať titul,“ uviedla.

Prištine titul pomohol
Európskym mestom športu je v tomto roku kosovská metropola Priština.
„Pracovali sme veľmi tvrdo, aby sme tento titul získali. Keď sa to podarilo, veľmi sa zlepšila športová situácia v meste. Všeobecne je šport na vyššej úrovni, do klubov prichádza viac sponzorov, a šport je prezentovaný a propagovaný nielen na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni,“ povedal Granit Rugova, športový riaditeľ Prištiny - Európskeho mesta športu 2024.

Medzi hodnotiteľmi bol aj delegát Českej republiky Lukáš Vorel. Podľa jeho slov tento titul mestám, ktoré ho získajú, pomôže: „Môžem potvrdiť, že dopyt po tom titule je vysoký a tie mestá, ktorých bolo v minulosti asi pätnásť, s tým titulom veľmi efektívne pracujú.“
V roku 2016 medzi nimi bola aj Praha, ktorá bola Európskym hlavným mestom športu.
Prospešné je to i pre menšie mestá. Napríklad o Veľkom Šariši Andrea Junger povedala: „Malo to najmä finančný dopad, lebo mesto ešte dva roky po získaní titulu čerpalo z financií, ktoré získalo počas roka, keď bolo ocenené. Viac sa dostalo k dotáciám európskeho i národného charakteru.“

Dvadsaťtisícový projekt
Podobný prínos očakáva aj Prešov. „Očakávame od toho, že mesto sa nielen spropaguje, ale budeme aj schopnejší čerpať prostriedky či už z Fondu na podporu športu, alebo aj z medzinárodných grantov,“ vyhlásil viceprimátor Peter Krajňák (Most-Híd 2023), ktorý verí, že porota vydá kladné vyrozumenie.
Podľa jeho slov pripravila samospráva projekt vo vlastnej réžii, vyčlenila naň dvadsaťtisíc eur.
„Hodnotiaca komisia prešla vyše desať športovísk naprieč celým mestom. Futbalový štadión, ktorý je najsledovanejšou stavbou v meste, zimný štadión, cyklistický velodróm či areál Prešovskej univerzity. Vnímali to v súradniciach. Pýtali sa aj na oblasť športovania mládeže, seniorov a žien. Snažili sme sa v priebehu troch dní zodpovedať všetky otázky, aby komisia mohla relevantne rozhodnúť,“ povedal.
Ak šarišská metropola uspeje, na Prešovčanov čaká v budúcom roku viacero podujatí, ktoré zatiaľ Krajňák nešpecifikoval. Okrem toho sa má v meste konať, ak sa stihne dokončiť štadión, aj futbalový šampionát do 21 rokov. Viceprimátor tiež očakáva, že budú dofinancované viaceré aktivity, najmä pre mládež a seniorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári