PREŠOV. Osud odídencov z Ukrajiny, ktorí momentálne žijú v priestoroch otvoreného oddelenia prešovskej väznice na Pionierskej ulici, je nejasný.
Väčšina z tých, ktorí po vypuknutí totálnej vojny na Ukrajine našli na tomto mieste dočasný domov, už odišla. Ostali len tí najzraniteľnejší, je ich vyše šesťdesiat. Na problém upozornil denník Korzár.
Do konca augusta
Vo väznici sú ubytovaní zväčša starí a chorí ľudia, odkázaní na pravidelnú zdravotnú starostlivosť, či matky s deťmi, ktoré sú buď v malom veku alebo navštevujú základnú školu Važecká na sídlisku Šváby v bezprostrednom susedstve zariadenia. Väčšina z nich pochádza z východných oblastí Ukrajiny a nemá sa kde vrátiť.

Ministerstvo spravodlivosti už skôr avizovalo, že chce, aby priestory opäť využíval Zbor väzenskej a justičnej stráže. Výpoveď terajším obyvateľom sa končí posledným augustovým dňom.
Ako sme už informovali, samospráva sa chce vyhnúť vyhláseniu mimoriadnej situácie, ale riešenie nemá. „Mesto v súčasnosti nemá voľné kapacity,“ povedal viceprimátor Peter Krajňák (Most-Híd 2023) a dodal, že radnica sa pokúsi vyjednávať o predĺžení terajšieho nájmu.
Prišli peniaze z Európskej únie
Prešov už s krízovými situáciami skúsenosti má, minimálne od výbuchu bytovky na Mukačevskej 7 v decembri 2019. Ukazuje sa však, že na rizikové situácie úplne pripravené nie je a nemá dostatočné kapacity.
V súvislosti s vypuknutím vojny na Ukrajine získalo mesto európske peniaze na kompenzáciu nákladov. Tie plynuli priamo do bežného príjmu rozpočtu.
V marci minulého roka sa mesto Prešov zapojilo do výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na predkladanie žiadostí o peniaze „na podporu operácií zameraných na riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine“.
Uspelo a v júni 2023 nadobudla účinnosť zmluvy s ministerstvom o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške 2 815 800 eur. Išlo o „fast care“, rýchlu pomoc, ktorá mala pomôcť kompenzovať náklady spôsobené prílevom utečencov v dôsledku ruskej vojenskej agresie.

„Cieľom projektu je pokryť náklady súvisiace s rýchlou reakciou samosprávy na potreby skupiny utečencov s dočasným útočiskom, ktorí prišli na Slovensko v období marec – november 2022. Ide o zmiernenie dopadu utečeneckej krízy a čiastočnú kompenzáciu nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s realizovanými opatreniami, ktoré pomohli pri poskytovaní núdzovej podpory pokrývajúcej základné potreby ľudí utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajine,“ informovala radnica v júni minulého roka.
Konštatovala, že medzi tieto potreby patrí prístup k službám, ako je dočasné ubytovanie, dodávky potravín a vody či zdravotnícka starostlivosť. Mesto sa tiež malo zamerať na rozvojové programy.
Sanovali rozpočet
Peniaze na Ukrajincov mesto dostalo, „rozplynuli“ sa v rozpočte. Potvrdil to hovorca mesta Michal Hudák, u ktorého sme zisťovali, ako boli tieto prostriedky rozdelené a koľko z nich bolo vyčerpaných.
„Samosprávy boli tak ako zvyšok sveta zaskočené vojenskou agresiou voči Ukrajine a v podstate nemali čas si tvoriť v rozpočtoch rezervy. Museli reagovať a vynakladať svoje prostriedky na pomoc okamžite. Spomínaný nenávratný finančný príspevok z Európskej únie predstavoval kompenzáciu určitej časti, nie všetkých výdavkov mesta spojených s utečeneckou krízou. A preto nebolo vo finančných možnostiach mesta tvoriť z tejto čiastky rezervy, ale bola využitá v plnej výške na sanovanie mestského rozpočtu,“ konštatoval Hudák.

Práve z toho dôvodu podľa jeho slov poskytovateľ príspevku použitie peňazí účelovo neviazal. Prišli do rozpočtu ako bežný príjem a mali vykompenzovať finančné straty mesta spôsobené od začiatku vojenskej agresie voči Ukrajine.
Zaujímalo nás, či si mesto nenechalo rezervu na riešenie Pionierskej, kde sa už skôr dalo predpokladať, že ide o dočasné riešenie.
„Ubytovanie odídencov z Ukrajiny v priestoroch väznice na Šváboch bolo krízovým riešením a pomocou zo strany štátu, ktorú treba oceniť. No rušenie týchto kapacít bez ďalšieho usmernenia či oficiálnej žiadosti o súčinnosť mesta nedokážeme znášať, keďže na to nemáme ani kapacitné a ani finančné možnosti,“ reagoval Hudák.

Zopakoval to, čo predtým Korzáru povedal aj viceprimátor Krajňák: „V najbližších dňoch sa však obrátime listom na ministra spravodlivosti a požiadame ho o pracovné stretnutie, na ktorom by sme naozaj konštruktívne hľadali riešenia tejto situácie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári