Konflikt v krajine našich východných susedov sleduje už desať rokov. Ešte pred pred totálnou ruskou inváziou na ukrajinské územie, ktorá sa začala 24. februára 2022, napísal reportér na voľnej nohe TOMÁŠ FORRÓ knihu Donbas. Priniesol v nej príbehy viacerých ľudí z jednej i druhej strany spektra.
Od začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“ jazdí na ukrajinskú frontovú líniu pravidelne a na dlhší čas. Svoj pohľad na konflikt opísal v najnovšej knihe Spev sirén. Nejde o chronológiu vojny, ale snaží sa jednotlivé príbehy vyrozprávať do hĺbky. Sleduje osudy mnohých ľudí, sleduje osudy jednej celej krajiny, jednej spoločnosti.
O situácii na vojnou sužovanej Ukrajine hovoril aj na diskusii PressPassage v prešovskej Christianii. Prinášame časť informácií, ktoré tam odzneli.
V článku sa tiež dočítate:
- O proruských hrdinoch z knihy Donbas,
- o Líze z Luhanska,
- o legendárnom Mamukovi,
- o jednotnosti Ukrajincov,
- o „odprataní“ Zalužného,
- o cestách na nebezpečné miesta,
- o médiách na fronte,
- o tom, prečo je „vlk - samotár“,
- o dlhých návštevách Ukrajiny,
- o odpadkoch,
- o vývoji vojny v najbližšom čase.
O proruských hrdinoch z knihy Donbas
Jura a Kaukaz boli kedysi českí autičkári, ktorí potom odišli bojovať na Donbas za separatistov.
„Dlho sme boli priatelia. Nechcem robiť spojler, ale poviem, že keď vypukla invázia, niekoľko hodín potom boli v prvých jednotkách, ktoré zaútočili na Mariupoľ. V nejakej radostnej chvíľke mi zavolali a povedali, že zavraždia aj mňa. Takže naše priateľstvo sa už neuberalo tým ružovým smerom ako predtým. Napriek tomu som si s nimi ešte niekoľkokrát písal a myslím, že to je príbeh až úpadku do šialenstva. Vedel som, že sú to drobní zločinci, ale v nejakom momente sa z nich stali naozaj fanatickí psychopati a nakoniec aj masoví vrahovia.“
O Líze z Luhanska
Medzi najvýraznejších hrdinov prvej Forróovej knihy patrila aj Líza.
„Je to matka štyroch detí, ktorá utiekla z okupovaného Luhanska, keď tam v roku 2014 separatisti pri jej dome začali odpaľovať batérie rakiet Grad na ukrajinskú stranu. Neskôr žila v Mariupole, kde ju zastihla invázia. Keď som mal informácie od toho separatistu, volal som asi dvadsiatim ľuďom do Mariupolu, aby utiekli. Bol som si istý, že mesto padne. Ona bola jediná, ktorá ma počúvla. Dnes žije v Bratislave a má klasické problémy slovenskej strednej triedy. O nikom z tých ostatných neviem nič, nemám s nimi spojenie.“

O legendárnom Mamukovi
Ďalším výrazným hrdinom Forróovej prvej knihy je plukovník Mamuka Mamulašvili, veliteľ Gruzínskej národnej légie, ktorá bojuje na ukrajinskej strane. Hoci je pre Rusov oficiálnym terčom, je naňho vypísaná odmena, nebojí sa opustiť územie frontu. Pred rokom bol dokonca na Slovensku, diskusia s ním bola aj v Prešove. Čo s ním je?
„Mamuka po celý čas bojuje. Gruzínska légia má okolo 1 500 alebo 2 000 mužov. Stala sa súčasťou špeciálnych síl ukrajinskej armády a patria medzi najelitnejšie jednotky. Mamuka je ako taký knieža Pribina. Jazdí na svojom obrnenom tátošovi po všetkých jednotkách, obháňa veliteľov, zháňa muníciu a dáva pozor na to, či je všetko v poriadku.“

O jednotnosti Ukrajincov
Boli obyvatelia Ukrajiny nezmieriteľne rozdelení a spojilo ich, keď ich napadla ruská armáda, alebo má táto jednota trhliny?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári