PREŠOV. V Červenej Vode pri Sabinove narazil vodič terénneho džípu do skupiny ľudí. Viacerých z nich, vrátane detí, zranil.
V krvi mu policajti namerali viac ako dve promile. Sám tvrdil sudcovi, ktorý rozhodoval o jeho vzatí do väzby, že si nič nepamätá a svoj čin oľutoval.

Spojili sme sa s odborníčkou na závislosti a sociálnu prácu. Docentka DENISA ŠOLTÉSOVÁ je riaditeľkou prešovskej neziskovej organizácie Trojlístok. Ide o akreditovaný subjekt pre pomoc ľuďom so závislostným správaním, ktorý pôsobí na východnom Slovensku.
Hovorili sme aj o tom, ako dve promile alkoholu dokážu ovplyvniť psychiku človeka a jeho správanie.
V rozhovore sa dočítate:
- či je odborníčka prekvapená, že sa taká udalosť stala,
- že na Slovensku je pitie alkoholu normalizované,
- čo s ľudským telom a úsudkom urobí alkohol,
- prečo sú násilné prejavy viditeľnejšie a tolerovanejšie.
Čo si o tom ako odborníčka myslíte, že niečo také vôbec je človek schopný urobiť?
Čo sa týka pitia alkoholu a následnej trestnej činnosti, vrátane násilnej, je to vždy ťažko pochopiteľné, ale nie som z toho prekvapená, lebo pitie alkoholu je u nás veľmi normalizované, teda považované za normálne a bežné.
Je bežnou súčasťou našej kultúry, našich životov a spája sa s mnohými udalosťami. Pitie alkoholu je u nás veľmi vysoko rozšírené a aj vysoko tolerované. Pitie vnímajú ako normálne alebo ospravedlňujú ho aj blízki a rodiny tých, ktorí sú závislí či pijú už nadmieru.
Ako spoločnosť sme málo citliví na to, že v tomto bode je potrebné si dávať pozor, toto už je veľa.

Svedkovia tvrdili, že vodič bol agresívny a chcel si s nimi vybaviť účty. Ľudí, čo majú v sebe dve promile, môže byť na podobných akciách viac, je ale normálne, že takýto človek narazí do niekoho autom? Aj keď je opitý? Môže agresivita dosiahnuť taký stupeň, že vrazí autom do detí?
My máme tendenciu vnímať pitie alkoholu cez morálku, že keď je človek morálny, tak niečo nerobí, ale závislosť od alkoholu je choroba a s morálkou až tak veľmi nesúvisí. Ak niekto pije a nevie si nastaviť hranice, stratil už kontrolu, je to prejav choroby.
Veľa rizikového alebo nemorálneho správania, ktoré my bežne odsudzujeme, je v zásade prejavom problémov súvisiacich s pitím a so závislosťou. Alkohol je psychoaktívna látka, ktorá mení naše uvažovanie. To, ako vidíme svet.
V počiatočných štádiách sa uvoľnia nejaké zábrany, človek má lepšiu náladu, je skôr euforický, veselý, má menšiu trému, je odvážnejší. Ale keď si už vypije viac, nad jeden, jeden a pol promile, tak tam alkohol pôsobí inak. Narúša sa koordinácia, myslenie, rozhodovanie.
Od bežných prejavov, že je mi zle, točí sa mi hlava alebo neviem skoordinovať pohyb, až po to, že začínam byť otravný, hlučný, kritický. Nemám zábrany, som neohľaduplný, drzý a urobím veci, ktoré ani nechcem alebo bežne nie som schopný urobiť.
Teda, jednak mám utlmené zábrany, a ak som zároveň veľmi nahnevaný a bez užitia alkoholu by som niekomu len niečo mrzké povedal, pod vplyvom psychoaktívnej látky idem odbrzdene. Potom to môže nadobudnúť aj charakter takejto reálnej hrozby.
Môže to však až tak zosilniť agresivitu, aká sa prejavila v Červenej Vode?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári