PREŠOV. Štátne inštitúcie vrátane ministerstva školstva musia podľa rozhodnutia Krajského súdu v Prešove odstrániť segregáciu rómskych detí na základnej škole v Terni (okres Prešov), ktorej sa mali dopustiť pri situácii v škole ešte z roku 2014.
Informoval o tom Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá podala žalobu.
Zástupcovia poradne označili rozhodnutie krajského súdu za prelomové.
Ide podľa nich o historicky prvý právoplatný rozsudok, ktorým slovenské súdy uložili štátnym inštitúciám povinnosť vypracovať plán na odstránenie segregácie vo vzdelávaní a následne ho naplniť.
Okres rozhodol vlani v novembri
Krajský súd v Prešove svojím rozhodnutím potvrdil rozsudok Okresného súdu v Prešove zo 6. novembra 2023.
Krajský súd potvrdil povinnosť žalovaných strán do šiestich mesiacov od právoplatnosti rozsudku vypracovať plán opatrení, ktoré povedú k účinnému odstráneniu a prevencii segregácie a povinnosť tento plán do dvoch rokov naplniť.
„Odvolací súd týmto rozsudkom definitívne potvrdil zodpovednosť štátnych inštitúcií - ministerstva školstva a regionálneho školského úradu - za segregáciu rómskych detí na škole v Terni. Zároveň im uložil povinnosť segregáciu odstrániť a do budúcna jej predchádzať,“ uviedla právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková.
V nadväznosti na tento právoplatný rozsudok musia zodpovedné inštitúcie konať.
Musia v určenom časovom rámci vypracovať tzv. desegregačný plán, ktorý bude obsahovať plán opatrení, ktoré segregáciu odstránia a následne tento plán realizovať.
„Podľa rozsudku musí byť segregácia rómskych detí na škole v Terni najneskôr do dvoch rokov odstránená,“ vysvetlila Durbáková.

Podali antidiskriminačnú verejnú žalobu
Antidiskriminačnú verejnú žalobu podala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva proti Ministerstvu školstva SR a právnemu predchodcovi Regionálneho úradu školskej správy v Prešove v januári 2016.
V súdnom spore namietali, že žalované štátne inštitúcie škole neposkytli potrebnú podporu a navyše ju svojimi rozhodnutiami o určení školských obvodov a nečinnosťou postavili do situácie, keď pre nedostatok kapacít musela začať vzdelávať časť detí v rómskych triedach aj na druhej zmene.
„Je nepochopiteľné, že ministerstvo školstva na jednej strane verejne deklaruje potrebu odstraňovať segregáciu v školstve vrátane napríklad realizácie reforiem z plánu obnovy s využitím zdrojov z EÚ. Na druhej strane v tomto súdnom konaní dlhé roky popiera akúkoľvek zodpovednosť za protiprávny stav na škole v Terni a odmieta prijať akékoľvek opatrenia, aby segregáciu rómskych detí odstránil. Vytýka mu to ostatne aj krajský súd,“ upozornil programový koordinátor poradne Štefan Ivanco.
Podľa neho je nutné, aby ministerstvo a školské úrady začali navrhovať a zavádzať účinné desegregačné opatrenia nielen v Terni, ale aj iných lokalitách, kde je segregácia v školstve prítomná.
„Verím, že tento dôležitý rozsudok súdu k tomu prispeje,“ dodal.

Žalobu najprv zamietli
Okresný súd v Prešove o žalobe rozhodoval prvýkrát už vo februári 2019, pričom ju poradni zamietol.
Rozsudok potvrdil aj Krajský súd v Prešove v auguste 2020.
Najvyšší súd SR svojím uznesením z marca 2023 však rozsudky krajského a okresného súdu zrušil a vec opätovne vrátil okresnému súdu na ďalšie konanie a rozhodnutie.
Okresný súd v novembri minulého roka, viazaný právnym názorom Najvyššieho súdu SR, žalobe poradne vyhovel.
Žalované strany následne podali odvolanie, o ktorom rozhodol Krajský súd v Prešove rozsudkom z 22. apríla 2024.

Odvolania boli neopodstatnené
Ako informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, odvolací senát súdu vyhodnotil odvolania ako neopodstatnené a potvrdil rozsudok súdu prvej inštancie zo 6. novembra 2023.
„Odvolací senát v rámci vykonaného prieskumu napadnutého rozsudku oboznámením sa so spisom, pri rozhodovaní vychádzal z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, a s poukazom tiež na právny názor dovolacieho súdu, stotožnil sa s názorom súdu prvej inštancie, ktorý vykonal dostatočne rozsiahle dokazovanie, doplnené v intenciách rozhodnutia Najvyššieho súdu SR,“ uviedla Petrufová.
Porušili zásadu rovnakého zaobchádzania
Podľa rozhodnutia súdu štátne inštitúcie porušili zásadu rovnakého zaobchádzania prijatím rozhodnutia o určení školského obvodu, ktorými udržali existujúci protiprávny stav vzdelávania rómskych detí z Malého Slivníka na škole v Terni ako aj neprijatím účinných opatrení na predchádzanie a odstránenie ich diskriminácie.
„Podľa krajského súdu mali žalovaní pred určením školského obvodu náležite vyhodnotiť zistený stav a následne prijať také desegregačné opatrenia, aby nedochádzalo k zvýšenej koncentrácií detí rómskeho pôvodu na škole a tým k vzniku etnicky segregovaných tried vrátane nutnosti zavedenia poobedňajších zmien vyučovania,“ uviedli zástupcovia poradne.
K diskriminácii môže podľa súdu dochádzať aj pri absencii akéhokoľvek diskriminačného zámeru zo strany štátu, ktorý sa ani v takýchto prípadoch nemôže zbavovať svojej zodpovednosti.
Škole hrozilo poobedňajšie vzdelávanie
Poradňa žalobou reagovala na situáciu, ktorá v obci Terňa vznikla v roku 2014.
Obec ako zriaďovateľ školy vtedy vypovedala zmluvu o spoločnom školskom obvode pre deti navštevujúce 1.- 4. ročník s vedľajšou obcou Malý Slivník.
Urobila tak v snahe znížiť počet detí na miestnej škole s ohľadom na jej obmedzené priestorové kapacity.
Škole reálne hrozilo, že bude musieť začať časť detí vzdelávať na poobedňajšej zmene.
Deti pochádzajúce z Malého Slivníka, ktoré školu v Terni navštevujú, sú pritom rómskeho pôvodu a čelia sociálnemu znevýhodneniu.
Obec Malý Slivník, ktorá vlastnú základnú školu nemá, sa pokúšala uzavrieť zmluvu o spoločnom školskom obvode s inou obcou v okolí, no neúspešne.
Preto sa obrátila na Okresný úrad v Prešove, aby túto situáciu vyriešil a určil spádovú školu pre deti z Malého Slivníka tak, aby nebola ohrozená ich povinná školská dochádzka.
Okresný úrad v Prešove však svojimi rozhodnutiami v rokoch 2014 a 2016 opätovne určil za spádovú školu pre deti z Malého Slivníka školu v Terni.
Obec Terňa sa voči rozhodnutiu odvolala a namietala, že na viacerých základných školách v okolí v ostatných rokoch počet školopovinných detí klesal a že majú voľné školské kapacity.
Ministerstvo školstva ich odvolanie zamietlo. V dôsledku kapacitných problémov tak bola škola v Terni nútená začať vzdelávať časť rómskych detí z Malého Slivníka v triedach na poobedňajšej zmene a v etnicky homogénnych triedach.
Možné je už len dovolanie
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove je v spojení s rozsudkom Okresného súdu Prešov právoplatné od 28. mája a žalované strany sa voči nemu nemôžu odvolať.
Za splnenia zákonných podmienok je možné dovolanie.
„Vo veci k dnešnému dňu nebol Okresnému súdu Prešov doručený mimoriadny opravný prostriedok,“ dodala k dovolaniu hovorkyňa krajského súdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári