PREŠOV. Bol jedným zo židovských študentov, po ktorých ostala na evanjelickom kolegiálnom gymnáziu prázdna stolička. Prežil holokaust a presťahoval sa do Izraela.
Odtiaľ prišla smutná správa. Vo veku 98 rokov zomrel v Tel Avive Róbert Cvi Bornstein. Správu o jeho úmrtí potvrdila Evanjelická spojená škola v Prešove, s ktorou mal stále čulé kontakty.
Žiaci tejto školy pred troma rokmi pripravili projekt Prázdna stolička, v ktorom mapujú príbehy židovských detí, ktoré boli donútené školu opustiť po prijatí židovského kódexu 9. 9. 1941.
V školskom roku 1938/39 navštevovalo gymnázium 128 židovských žiakov. O rok ich ešte bolo vyše sto a v školskom roku 1940/41 už nenastúpil ani jeden z nich. Išlo o tretinu stredoškolského osadenstva tejto viackonfesnej školy. Väčšinu z nich zavraždili v koncentračných táboroch.

O „Robim“ porozprávali aj prezidentke
Príbehy tých, ktorí prežili, zozbierali súčasní gymnazisti.
Jedným z hrdinov bol Róbert Cvi Bornstein, s ktorým sa im podarilo byť v online spojení. Trval na to, aby si tykali a volali ho Robi.
Výstavu Prázdna stolička navštívila pri poslednej pracovnej ceste do Prešova aj prezidentka Zuzana Čaputová.
„Vždy je dobrý pocit, keď vidíte múdrych, empatických ľudí, ktorí rozmýšľajú hodnotovo a robia nad rámec toho čo musia, teda nad rámec svojho štúdia, projekt, ktorý má presah. Je to vzdelávací projekt pre všetky generácie, aj pre iné školy na Slovensku,“ ocenila prešovských študentov.
Najprv sa tešil z predĺžených prázdnin...
S „Robim“ sa prešovskí študenti hneď zblížili. V hovore cez zoom im hovoril o tom, aké to bolo, keď bol v ich veku. Najprv sa tešil, že bude mať dlhšie prázdniny. Radostný pocit mu dlho nevydržal...
„Chcem vysloviť vďaku všetkým, to je oveľa dôležitejšie než odsúdiť všetkých tých, ktorí konali pod vplyvom propagandy,“ povedal Cvi Bornstein študentom počas videorozhovoru.
„Róbert Cvi Bornstein bol jeden zo 103 študentov židovského vierovyznania, ktorí boli v školskom roku 1941/1942 na základe nariadenia vlády SR o právnom postavení Židov vylúčení zo štúdia na našej škole a ostali po nich len prázdne stoličky. Prežil holokaust a bol účastníkom Slovenského národného povstania. Po vojne odišiel do Izraela, stal sa právnikom, bol otcom dvoch detí, milujúcim manželom a dedkom,“ uviedla Evanjelická spojená škola v Prešove.
Róbert Cvi Bornstein sa narodil 23. februára 1926 v Prešove a zomrel 28. mája 2024 v Tel Avive.

Búrlivé mladé roky
Detstvo prežil v modernej židovskej rodine. Bol členom skautského hnutia Ha-Šomer ha-ca'ir (Mladý strážca), čo bola ľavicovo zameraná sionistická mládežnícka organizácia. Po vylúčení zo školy sa ukrýval.
Keď boli v máji 1944 Židia donútení opustiť východné Slovensko, pripojil sa k rodičom a dedovi Knellerovi, sťahovali sa do Nitry. Rodičov mu deportovali, zahynuli v koncentračnom tábore. Otec v Gliwiciach, matka v Osvienčime.
On sám sa pridal k Slovenskému národnému povstaniu. Maturitu si dokončil až po vojne, v roku 1946, v rodnom Prešove, kam sa vrátil po siedmich mesiacoch od oslobodenia Bratislavy. Pokračoval v činnosti hnutia Ha-Šomer ha-ca'ir, stal sa jeho generálnym tajomníkom.
Po komunistickom prevrate emigroval do Izraela, kde žil od roku 1949. Najprv v kibuci, v roku 1954 sa presťahoval do mesta, vyštudoval právo a v roku 1965 sa stal členom advokátskej komory.
Bol aj publicisticky činný. Napísal knihu Záblesky v temnote, ktorá mapovala 23 rokov jeho života. Vyšla v roku 2020. Niekedy komentoval politickú situáciu v Izraeli pre slovenské médiá.
Aj vo vysokom veku sa stal inšpiráciou pre mladých študentov, ktorí sa snažia vrátiť svojim vyhnaným a vyvraždeným predchodcom ľudskú dôstojnosť.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári