Korzár logo Korzár Prešov

Ódor mal v Prešovskom kraji viac krúžkov ako Blaha, Smer si svoje tradičné bašty udržal

Uspeli aj Lexmann a Mazurek.

Milan Mazurek z Prešovského kraja sa stal novým europoslancom.Milan Mazurek z Prešovského kraja sa stal novým europoslancom. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

PREŠOVSKÝ KRAJ. Voľby do Európskeho parlamentu vyhral v Prešovskom kraji Smer. Darilo sa aj progresívcom, kresťanským demokratom a Republike. Päťpercentný prah by prekročil aj Hlas.

Účasť v kraji bola 30,66 percenta, čo predstavuje vyše 193-tisíc voličov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri okresy pre PS

Progresívne Slovensko, ktoré je celkovým víťazom eurovolieb, zvíťazilo v Prešovskom kraji v troch okresoch. Okrem Prešova ešte v Kežmarku a Poprade.

Všade inde dominovala strana Smer. Najvýraznejšie v okresoch Medzilaborce a Snina, kde sa blížila k 38 percentám. Tridsaťpercentnú hranicu pokorila aj vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Humennom a vo Svidníku.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtina voličov to hodila Smeru

V Prešovskom kraji dostal Smer 47 642 hlasov, čo predstavuje 25,22 percenta. Pre porovnanie, v minulých voľbách 2019 mal Smer necelých 18 percent, navyše účasť bola v Prešovskom kraji iba 21 percent.

V roku 2019 bolo na druhom mieste KDH so ziskom 16,20 percenta a na treťom koalícia PS/Spolu (13,11 percenta).

Tentoraz si poradie vymenili. Druhé skončilo samostatné Progresívne Slovensko, ktoré dostalo v Prešovskom kraji 37 286 hlasov, čo je 19,74 percenta. Teda o vyše desaťtisíc menej ako prvý Smer.

Zhruba o desaťtisíc menej ako druhé PS malo teraz KDH. V Prešovskom samosprávnom kraji, ktorého županom je predseda tohto hnutia Milan Majerský, získalo 14,23 percenta (26 885 hlasov).

Darilo sa aj Republike, ktorá tiež urobila dvojciferný výsledok (13,46 %, 25 436 hlasov). Pelotón strán, ktoré prešli do parlamentu, uzatvára Hlas (8,97 %, 16 957 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Neprešli by Demokrati (4,52 %), menej ako štyri percentá mali SaS a koalícia Slovensko, Za ľudí a pod tri percentá Slovenská národná strana. Jednopercentnú hranicu atakovala Kresťanská únia, ostatné kandidujúce subjekty mali ešte menej hlasov.

Súvisiaci článok Eurovoľby 2019: V Prešovskom kraji zvíťazila strana Smer-SD Čítajte 

Pestrý okres Prešov

Interesantný je pohľad na volebnú mapu v okrese Prešov. Je pestrá, medzi víťazmi nie sú len PS a Smer, ale i KDH, niekde Republika a tiež koalícia Slovensko, Za ľudí.

V oboch mestách okresu, podľa očakávania, zvíťazili progresívci. V Prešove mali vyše 30 percent, druhý Smer necelých 22. Vo Veľkom Šariši chýbali PS do tridsiatky štyri stotiny percenta. Druhý Smer mal 18,88 a tretie KDH 18,83 percenta.

PS sa darilo aj v satelitných obciach, ale nie vo všetkých. Smer mal prevahu okrem menších dedín napríklad aj v Haniske, Drienove, Ličartovciach či Chminianskej Novej Vsi.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa obcí Prešovského okresu volilo KDH. Napríklad Gregorovce, kde žije trojka kandidátky Gabriel Paľa, ale aj Kojatice, Záhradné, Tulčík, Okružná, Podhradík, Radatice a ďalšie.

Republika zaznamenala víťazstvo v obciach Geraltov, Hermanovce a Križovany.

Bývalému OĽaNO (dnes hnutie Slovensko), ktorého kandidátku viedol dosluhujúci rómsky europoslanec Peter Pollák, sa darilo v obciach s rómskymi osadami. Zvíťazilo v obciach Chminianske Jakubovany, Chmiňany, Tuhrina a Varhaňovce.

No napríklad v obci Svinia bol o eurovoľby minimálny záujem a hlasy tam rozdelili takto: PS 44, KDH a Slovensko po 38, Republika 21, Hlas 17, Demokrati 12 percent. Smer s desiatimi hlasmi neprekročil 5 percent.

Hlasu sa nedarilo, v okrese vyhral len v Abranovciach. V Lesíčku zas vyhrali Demokrati.

Okres plný kandidátov: Kežmarok

Ďalší z okresov Prešovského kraja, v ktorom vyhralo PS, bol Kežmarok. V eurovoľbách kandidovalo viacero známych tvárí z tohto okresu. Napríklad primátor Kežmarku Ján Ferenčák za Hlas, štátni tajomníci Štefan a Filip Kuffovci za SNS, ako aj jediný úspešný kandidát z Prešovského kraja Milan Mazurek zo Spišskej Belej za Republiku.

V okrese Kežmarok mali progresívci 20,77 percenta, Smer 15,51 percenta a KDH 16,85 percenta. Republika dosiahla na „zemiakovú medailu“ so ziskom 15,21 percenta, Hlas mal 5,33 percenta. Päťpercentnú hranicu tesne prekročili aj Demokrati a koalícia Slovensko, Za ľudí. Viac ako štyri percentá mala Sloboda a Solidarita, SNS o osem stotín prekročila tri percentá.

Pod Tatrami vyhrali progresívci

Progresívne Slovensko vyhralo aj v okrese Poprad, a to so ziskom 28,70 percenta hlasov. Druhý Smer mal 21,76 percenta a dvojciferný výsledok zaznamenali aj Republika (13,45 %) a KDH (10,53 %). Hlas mal 6,53 percenta a Demokratom chýbala jedna stotina k piatim percentám. K tomuto kvóru sa blížila i SaS. Menej ako tri percentá mali matovičovci i SNS.

Tesne za národniarmi skončila strana Patriot končiaceho europoslanca Miroslava Radačovského, pôvodne zvoleného za kotlebovcov.

Bašty Smeru odolali

Zvyšné okresy Prešovského kraja patrili Smeru. Zároveň platí, že v jeho baštách sa nedarilo Progresívnemu Slovensku a hlasy brali skôr Republika, KDH a Hlas.

Najlepší výsledok zaznamenal Smer v Medzilaborciach (37,93 %). Druhá tam bola Republika (15,62 %), tretí Hlas, ktorý tesne prekročil trinásť percent. PS bolo až štvrté s necelými jedenástimi percentami a vyše šesť percent získalo KDH.

Podobne to vyzeralo v okrese Snina. Prvý Smer mal 37,64 percenta, druhá bola Republika (15,52 %) a tretí Hlas (13,18 %). Trinásťpercentnú hranicu prekročilo štvrté PS, KDH malo 7,60 percenta.

Okres Svidník sa neodlišoval. Smer získal 34,41 percenta hlasov, Republika 14,30 a Hlas 13,83 percenta. PS sa blížilo k dvanástim percentám, KDH prekročilo osem. Len tesne nad tri percentá mali SNS, SaS, Demokrati.

Tridsaťpercentnú hranicu pokoril Smer aj vo Vranovskom okrese (31,44 %), druhá Republika mala 16,71 percenta. Na tretie miesto sa tu dostalo PS (13,18 %), Hlas bol štvrtý (10,76 %) a KDH malo tiež dvojciferný výsledok (10,60 %). Ďalšie strany neuspeli. Pod piatimi percentami skončila koalícia Slovensko, Za ľudí, nad tri percentá mali Demokrati a SNS.

Tesne pod tridsiatimi percentami bol Smer okrese Stropkov (29,44 %), kde sa však už na druhé miesto zaradilo PS (13,64 %), nasledované Hlasom (12,91 %). Len o niekoľko voličov menej mali Republika (12,64 %) a KDH (11,82 %). Jednu stotinu pod štyrmi percentami bola SaS.

Strieborné stupienky pre PS

V okrese Humenné sa PS „vyšvihlo“ na druhé miesto (15,23 %), ale Smer dominoval a prekročil tridsaťpercentnú hranicu (31,21 %). Republika mala tesne pod štrnásť percent, KDH skoro dvanásť a cez desať percent sa o štyri stotiny dostal aj Hlas.

Aj v Bardejove skončili progresívci za ficovcami. Smer mal 26,51 percenta hlasov, PS 16,91 percenta a tretie KDH 15,83 percenta. S dvojcifernými výsledkami uspeli ešte Republika (12,47 %) a Hlas (10,41 %), ktorý má v okresnom meste primátora Borisa Hanuščaka. Zvyšné strany nezdolali päťpercentnú prekážku.

KDH tesne ušiel dôležitý okres

V ďalších okresoch zaznamenalo lepší výsledok KDH. V tom Staroľubovnianskom bolo druhé so ziskom 16,25 percenta za prvým Smerom (26,89 %). Tretia Republika mala necelých pätnásť percent, o pol percenta menej mali progresívci a uspel aj Hlas s vyše osem a pol percentami.

Druhé miesto zaknihovalo KDH aj v okrese Sabinov. Prvý Smer mal 24,82 percenta, KDH 17,75 a tretie PS 14,85 percenta, v tesnom závese skončila Republika (14,68 %). Do europarlamentu by ďalej prešiel nielen Hlas (8,47 %), ale aj Slovensko, Za ľudí s 5,36 percentami hlasov. Viac ako štyri percentá získala strana Demokrati.

Kresťanským demokratom tesne ušlo víťazstvo v okrese Levoča, odkiaľ pochádza ich predseda Milan Majerský, ktorého manželka Miriam Lexmann bola jednotkou kandidátky a obhájila mandát v Európskom parlamente. Smer mal 22,67 a KDH 21,73 percenta hlasov. Tretie bolo PS (16,10 %), dvojciferný výsledok mala aj Republika (14,36 %). Uspeli aj Hlas (6,86 %) a SaS 5,41 %. Demokrati mali viac ako štyri percentá.

Koho krúžkovali v Prešovskom kraji

Najviac prednostných hlasov získal v Prešovskom kraji líder kandidátky PS Ľudovít Ódor. Krúžkovalo ho 26 717 voličov. Ľuboš Blaha zo Smeru mal 25 720 krúžkov, vyše dvadsaťtisíc mal aj Erik Kaliňák zo Smeru.

Prešovčan z tejto kandidátky, Juraj Hudáč, skončil šiesty so ziskom 1 676 krúžkov.

Za PS kandidovala z kraja Sofia Karina Trommelová z Popradu a 1 136 prednostných hlasov znamenal siedmy najvyšší počet.

Popri lídrovi Republiky Milanovi Uhríkovi (19 003) získal od voličov tohto subjektu v kraji dôveru aj Milan Mazurek (11 880). Lívia Pavlíková zo Spišského Podhradia mala 2 382 hlasov.

V prípade Kresťanskodemokratického hnutia v kraji dominovala líderka Miriam Lexmann (15 769 krúžkov), druhý najvyšší počet (6 612) získal Gabriel Paľa z okresu Prešov a dvaja kandidáti pôvodom z Prešovského kraja Viliam Karas (5 672) a Ján Figeľ (5 151).

Voliči Hlasu najviac verili Branislavovi Ondrušovi (6 342 prednostných hlasov). Za ním skončil primátor Kežmarku Ján Ferenčák (4 814) a prešovský mestský poslanec, bývalý známy futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ (4 633).

Nitriansky župan a líder kandidátky Branislav Becík dostal v Prešovskom kraji 4 227 prednostných hlasov, za ním skončila právnička zo Sniny Silvia Stebila (1 417).

Marcinková prekrúžkovala Sulíka

Spomeňme aj niektoré subjekty, ktoré neuspeli.

Najviac krúžkov spomedzi Demokratov (4 231) dostal v Prešovskom kraji ich predseda Jaroslav Naď.

Za SaS bodovala domáca Vladimíra Marcinková zo Spišského Hrhova (okres Levoča), ktorú v kraji krúžkovalo 3 545 voličov. To je viac, než dostal líder kandidátky Richard Sulík (3 458). Tretí Karol Galek zo Svitu už mal značný odstup (496 krúžkov), podobne ako Simona Čerevková z Humenného (370) a pôvodne Popradčanka Slavomíra Henčeková (357 hlasov).

Najviac voličov hnutia Slovensko krúžkovalo Igora Matoviča (4 487) a lídra kandidátky Petra Polláka z Levoče (3 543), tretí skončil Michal Šipoš zo Starej Ľubovne (1 186 hlasov).

Voliči SNS v kraji uprednostnili Andreja Danka (1 745) a Tomáša Tarabu (1 541), za nimi skončili štátni tajomníci z Kežmarku Filip Kuffa (923) a Štefan Kuffa (813 hlasov).

Výsledky Eurovolieb 2024

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 078
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 4 763
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 124
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 796
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 013
  6. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 880
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 472
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 440
  1. Adam Ustupsky : Otázka : Môže cirkev slúžiť ako biely kôň (nastrčená firma)?
  2. Jaroslav Liptak: Keď AI píše, ale ľudia sa urazia: Odbornosť verzus evolúcia nástrojov
  3. Štefan Šturdzík: Fethiye je krásnou časťou tureckej riviéry.
  4. Adam Ustupsky : Psychologický profil typického voliča Hlas SD
  5. Anton Kovalčík: Cirkev a pápež Pius XII. v a po Druhej svetovej vojne - poučenie.
  6. Vladimír Bojničan: Kultúrne vojny – zákerný boj o návrat dogmatického tmárstva do demokratickej Európy a aj na naše ťažko skúšané Slovensko
  7. Vladimír Krátky: Len aby tá umelá intelegencia neklamala ... .
  8. Jana Venhartová: A opäť ten jedlý hmyz
  1. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 824
  2. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 7 767
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 7 676
  4. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 6 986
  5. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 878
  6. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 5 787
  7. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 4 912
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 663
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adam Ustupsky : Otázka : Môže cirkev slúžiť ako biely kôň (nastrčená firma)?
  2. Jaroslav Liptak: Keď AI píše, ale ľudia sa urazia: Odbornosť verzus evolúcia nástrojov
  3. Štefan Šturdzík: Fethiye je krásnou časťou tureckej riviéry.
  4. Adam Ustupsky : Psychologický profil typického voliča Hlas SD
  5. Anton Kovalčík: Cirkev a pápež Pius XII. v a po Druhej svetovej vojne - poučenie.
  6. Vladimír Bojničan: Kultúrne vojny – zákerný boj o návrat dogmatického tmárstva do demokratickej Európy a aj na naše ťažko skúšané Slovensko
  7. Vladimír Krátky: Len aby tá umelá intelegencia neklamala ... .
  8. Jana Venhartová: A opäť ten jedlý hmyz
  1. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 824
  2. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 7 767
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 7 676
  4. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 6 986
  5. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 878
  6. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 5 787
  7. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 4 912
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 663
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu