PREŠOV. Osud odídencov z Ukrajiny, ktorí sú v súčasnosti umiestnení na otvorenom oddelení prešovskej väznice na Pionierskej ulici, je stále nejasný.
Na problém poukázal denník Korzár minulý mesiac.

Núdzové riešenie
Otvorené oddelenie bolo poskytnuté po vypuknutí vojny ako núdzové riešenie. Ústav pre výkon trestu odňatia slobody ho chce naďalej využívať na pôvodný účel, pričom terajší obyvatelia sa majú vysťahovať do konca augusta.
V súčasnosti je na tomto mieste na prešovskom sídlisku Šváby 66 ľudí, väčšinou z najzraniteľnejších skupín.
Sú tam matky s deťmi i zdravotne postihnutí seniori z rôznych oblastí východnej Ukrajiny, ktorí sa nemajú kam vrátiť.

Stretnutie štátneho tajomníka s viceprimátorom
Rezort spravodlivosti avizuje, že spoločne s mestom Prešov hľadá riešenie.
Štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky Michal Sedliak (nominant Smeru) a riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Prešov Norbert Kundrák sa stretli s viceprimátorom mesta Prešov Petrom Krajňákom.
Cieľom stretnutia bolo vyriešenie situácie na otvorenom oddelení ústavu Prešov, kde boli v rámci humanitárnej pomoci v roku 2022 ubytovaní odídenci z Ukrajiny.
„Išlo o akútne, teda dočasné riešenie, pretože súčasná situácia je dlhodobo neudržateľná a vyžaduje, aby sa tieto ubytovacie priestory opätovne začali využívať na ich pôvodný účel,“ informovala nás Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.
Priestory chcú späť
Rezort tvrdí, že priestory otvoreného oddelenia akútne potrebuje.
„V súlade s programovým vyhlásením vlády týkajúcim sa humanizácie podmienok výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody prebiehajú, respektíve začnú prebiehať viaceré investičné akcie, ktoré si vyžadujú reorganizáciu celkových ubytovacích kapacít a budú mať dopad aj na ústav Prešov,“ uviedol štátny tajomník Sedliak.
Podľa ministerstva deklarovali zástupcovia mesta Prešov „maximálnu snahu o vyriešenie tejto situácie a požiadali zástupcov Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže o poskytnutie súčinnosti“.
Viceprimátor Peter Krajňák (Most-Híd 2023), ktorý sa tejto agende venuje, potvrdil, že došlo k stretnutiu s Michalom Sedliakom i k predbežnej dohode.

Výsledok do dvoch týždňov?
„Stretli sme sa s pánom štátnym tajomníkom, ktorý je bývalým šéfom Zboru väzenskej a justičnej stráže, takže veľmi dobre pozná každý ústav. Pýtali sme sa ho, či je možné predĺžiť termín, ktorý dali do konca augusta. Jeho slová boli, že potrebujú realokovať iné väznice, ktoré budú opravovať na území Slovenska, takže nie je možné predĺžiť ten termín. Dohodli sme sa, že osloví iné štátne inštitúcie na území mesta a dá nám do dvoch týždňov vedieť, či je priestor, kam by sme mohli niektorých ľudí presunúť,“ povedal viceprimátor.
Podľa jeho slov mesto hľadá náhradný priestor už štyri mesiace.
Časť matiek s deťmi má byť umiestnená v priestoroch susednej Základnej školy Važecká. Má ísť zhruba o dvanásť osôb.
Ďalšia časť terajších mladších obyvateľov Pionierskej sa už vyjadrila, že odíde. Buď má na Slovensku rodinných príslušníkov, alebo sa vráti na Ukrajinu.
Ohrozenou ostáva skupina 21 seniorov.
„O týchto ľudí sa treba postarať,“ zdôraznil Krajňák s tým, že mesto i štát hľadá možnosti ubytovania pre túto najzraniteľnejšiu skupinu.
Do dvoch týždňov má rezort spravodlivosti vyrozumieť prešovskú radnicu o možnostiach riešenia tohto problému.

Ako je to s peniazmi
Miriama Gašparíková z ministerstva spravodlivosti konštatovala, že doterajšie náklady súvisiace s poskytnutím tejto humanitárnej pomoci boli hradené výlučne z rozpočtovej kapitoly ministerstva, respektíve z podkapitoly Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Mesto Prešov aktuálne vyčlenené prostriedky na tento účel nemá. V minulosti zabezpečovalo pomoc ukrajinským odídencom zo svojho rozpočtu, pričom uspelo vo výzve na kompenzáciu nákladov. Cez ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) prišiel do rozpočtu mesta z eurofondov nenávratný finančný príspevok vyše 2,8 milióna eur.
Bolo to z výzvy Fast Care určenej na riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine, na ktorú bolo vyčlenených dokopy 127 miliónov. Do tejto výzvy sa podľa MIRRI úspešne zapojilo 1 447 miest a obcí z celého Slovenska.
„Paušálna podpora za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom bola 100 eur na týždeň, najviac však na obdobie 26 týždňov. Na jedného prijatého človeka tak dostali obce či mestá až 2 600 eur,“ informovalo tlačové oddelenie MIRRI.
Odporúčania, na čo majú byť peniaze použité, MIRRI nevydalo. Rozhodnutie ponechalo v kompetencii samospráv, keďže „išlo iba o refundáciu v minulosti vynaložených výdavkov spojených s manažmentom utečeneckej krízy“.
Peniaze tak išli priamo do rozpočtu mesta.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári