S dlhou bradou a ostrými črtami je neprehliadnuteľnou postavou. Prešovčania ho poznajú ako rusínskeho aktivistu, ale aj ako moderátora či divadelníka. Za rusínsku menšinu je PETER MEDVIĎ (43) členom výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny a ako expert je tiež v poradnom zbore pre menšiny končiacej prezidentky Zuzany Čaputovej.
Jeho hlas znie z rusínskeho rádia v Poľsku i na Slovensku, vedie noviny, píše, je mimoriadne činný v kultúrnej oblasti. Tvorí divadlo, píše básne a nevyhýba sa ani hudobnej sfére. Má svojrázny zmysel pre iróniu a humor, ktorý nemusí postrehnúť každý. Podáva ho neočakávane a v náznakoch a nechýbal ani v tomto rozhovore pre Korzár.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Čo hovorí na svoje pôsobenie pri prezidentke,
- či bude radiť aj Petrovi Pellegrinimu,
- aká je hlavná náplň jeho práce,
- prečo sa ho ľudia boja,
- ako to bolo s Divadelným kabinetom východňara,
- čo mu dalo štúdium teológie a prečo nie je kňaz,
- prečo vydal zbierku básní po štyridsiatke,
- aké má ohlasy na svoje mystifikačné fotografie,
- čomu všetkému sa ešte venuje.
Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa v sobotu končí. Vy ste boli členom jej poradného orgánu pre menšiny. Ako by ste zhodnotili svoje pôsobenie v tomto expertnom orgáne? Čo bola vlastne vaša náplň práce?
Nebudem hodnotiť seba samého, ale faktom je, že pani prezidentka prišla s tým, že chce vytvoriť takýto orgán a bolo to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, že prezident prejavil taký záujem o to, aby sa riešila otázka národnostných menšín a aby menšiny cítili, že prezident je tu aj pre nich. Počas toho päťročného funkčného obdobia je za tým veľa neviditeľnej práce.
Mali sme menšinové boardy, na ktorých sme riešili témy týkajúce sa menšín, o ktorých chcela rozprávať buď pani prezidentka, alebo my. Aby sme upozornili na určité problémy. Prezident podpisuje zákony a má viacero spôsobov, ako môže vplývať na politické riešenia. Často sa stáva to, že niektoré zákony, aj keď si to človek neuvedomuje, môžu ovplyvniť aj život menšín na Slovensku.
Keď boli napríklad pani prezidentke predložené zákony po schválení parlamentom, tak ich Prezidentský palác konzultoval aj s nami ako zástupcami menšín.
Môžete uviesť konkrétny príklad, pri ktorých zákonoch a aktivitách bolo počuť váš hlas?
Bolo toho viac. Prvé mi zíde na um, že dlhý čas menšiny riešia nedostatky zákona o Fonde na podporu národnostných menšín. Potom to boli napríklad záležitosti týkajúce sa národnostného vysielania RTVS. Vyvstali viaceré otázky, ktoré sa museli riešiť, aby sa status, ktorý národnostné menšiny majú, neznižoval.
Podarilo sa? Uskutočnilo sa napríklad sčítanie obyvateľov...
Pri sčítaní obyvateľov bola pani prezidentka jedným z tých ústavných činiteľov, ktorí vyzývali ľudí k tomu, aby sa prihlásili k svojej národnosti. Povzbudzovala k tomu, takže to bolo určite podstatné.
Čo sa týka spokojnosti, som presvedčený o tom, že pokiaľ mohla pani prezidentka pomôcť v našich otázkach, už len tou morálnou autoritou zo svojej pozície, tak sa to snažila urobiť tak, aby naozaj chránila záujmy menšín. Ako na to zareagovala druhá strana, to už je iná otázka, ale zo strany prezidentky išlo o to, aby sa nezabúdalo na potreby tých, ktorých sa to týka.
Čo znamená pre vás zmena v paláci? Ponechá si nový prezident tento poradný tím, aj konkrétne vás, alebo sa vaše takpovediac funkčné obdobie končí spolu s prezidentkiným?
Nebol som oslovený novým pánom prezidentom a počítam s tým, že každý prezident si vyberá svoj vlastný tím. Neviem, či novozvolený prezident počíta s poradným orgánom pre menšiny. My, čo sme v ňom pôsobili, sme boli oslovovaní už po zvolení Zuzany Čaputovej. Prebiehali konzultácie s oslovenými adeptmi na členov poradného orgánu.
Pokiaľ si pamätám, už asi dva týždne pred inauguráciou oznámila, že bude mať takýto poradný orgán a zverejnila mená jeho členov. Teraz nič podobné zverejnené nebolo, už v tomto môžeme vidieť diskontinuitu. Chcem veriť tomu, že aj nový prezident si nájde nejaký spôsob, ako komunikovať s menšinami.

Ak by ste boli oslovený novým prezidentom, išli by ste do toho?
To je otázka, na ktorú sa odpovedá po tom, čo taká ponuka príde. Môžem otvorene povedať, že aj v prípade Zuzany Čaputovej som si nechal nejaký deň na rozmyslenie. Aby som si vyhodnotil všetky pre a proti. A hlavne, či môžem byť užitočný v takomto niečom.
Zároveň som nikdy nebol prilepený na nejakú funkciu. Vždy som hovoril, že ak by som videl, že tento poradný orgán existuje len pro forma a nerieši podstatné veci, tak by som z neho odišiel. To, že som z neho neodišiel, svedčí o tom, že to malo význam. Podarilo sa posunúť menšinovú politiku a vôbec vnímanie národnostných menšín aj vďaka pani prezidentke na vyššiu úroveň. Som za to vďačný.
Ako sa tam človek ocitne? Kto vás navrhoval?
Viem, že bol na mňa tip od človeka, ku ktorému mala pani prezidentka dôveru, ale pravdupovediac, nikdy som to dôkladnejšie neskúmal. Naozaj potom už išlo len o to moje rozhodnutie, či to prijať alebo neprijať. Prijal som to, bola to pre mňa vynikajúca skúsenosť a za tých päť rokov sa toho urobilo naozaj veľa.

Členstvo v poradnom orgáne je neplatené. Pohybujete sa v oblasti menšín, čím sa vlastne živíte?
Stále hovorím, že ráno vstanem a som v práci. Sadnem za počítač a niekedy som za ním do deviatej večer. Som šéfredaktorom rusínskych novín NN info Rusín, jediného dvojtýždenníka, ktorý vychádza na Slovensku. Taktiež som programovým šéfom internetového rádia rusyn.fm a redaktorom lem.fm. Je to portál, ktorý máme my Rusíni v Poľsku a vysiela aj ako rádio, a to cez internet i terestriálne. To sú tri základné veci, ktorým sa venujem každý deň.
Okrem toho mám ďalšie aktivity. Spolupracujem s RTVS na rusínskom magazíne, občas robím nejaké preklady pre Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove a potom sú to príležitostné veci, ktoré robím. Napríklad dvakrát som spolupracoval s bratislavským folklórnym súborom Ruthenia, pre ktoré som textovo i režijne pripravil dve hudobno-dramatické predstavenia. Tých aktivít je omnoho viac, so Stanom Bilým napríklad robíme Divadelný kabinet východňara, ale tie tri hlavné veci som spomenul.
Presne to je zaujímavé, že minimálne v Prešove ste známy z mnohých oblastí. Keď sa povie Peter Medviď, ako by ste sa charakterizovali? Ste novinár, aktivista, divadelník, básnik, k čomu sa ešte dostaneme, moderátor, prekladateľ, dokonca herec. Kto je Peter Medviď?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári