PREŠOV. Autá, ktoré išli v stredu dopoludnia po Levočskej ulici v Prešove, konkrétne na výpadovke smerom na Poprad, išli predpisovo, aj napriek tomu ich polícia odkláňala na odstavnú plochu.
Dôvodom tentoraz nebola kontrola, ale policajná akcia zameraná na oprášenie vedomostí z prvej pomoci. Asistovali pri nej zástupcovia Slovenského Červeného kríža.
„Opakovanie je matka múdrosti. Zabudol som na pomer tridsať ku dvom, čo sa týka stlačení srdca a vdychovania, pozabudol som aj na záklon hlavy, ale ostatné veci som vedel,“ povedal vodič Štefan z Prešova.
Samého seba ohodnotil známkou medzi 2 a 3. „Asi dvojka,“ podotkol.

Nedostatky v detailoch
S takýmto neoficiálnym hodnotením súhlasila aj odborníčka.
„Nepamätal si presne pomer, asi sa najprv trochu zľakol, ale bol úžasný. Pred ním tu bol učiteľ telesnej výchovy, ten vedel všetko,“ konštatovala Beáta Jakubčová z prešovskej pobočky Slovenského Červeného kríža.
„Doposiaľ sme sa stretli s vodičmi, ktorí tie hrubé postupy vedeli. Skôr mali nedostatky v detailoch,“ konštatoval riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Prešove Štefan Ondrej.

Poskytnutie pomoci je povinné
„Zmyslom tejto preventívnej akcie je motivovanie účastníkov cestnej premávky k tomu, aby si oprášili svoje vedomosti z poskytovania prvej pomoci, keďže denne sa na slovenských cestách stávajú dopravné nehody, pri ktorých dochádza k následkom na živote alebo na zdraví. Nikto z nás nevie, kedy sa ocitne v takejto situácii, že sám bude musieť poskytnúť prvú pomoc, respektíve ju sám bude potrebovať,“ konštatoval.
Ako doplnil, prevencia je potrebná, navyše Trestný zákon pozná prečin neposkytnutia prvej pomoci.
„Každý účastník dopravnej nehody je povinný poskytnúť prvú pomoc, ak jemu nehrozí nejaké iné nebezpečenstvo,“ doplnil Ondrej.

Pozor na vlastnú bezpečnosť
„Prevencia je veľmi potrebná a má to aj efekt na ceste. Stále musíme upozorňovať vodičov, že aj keď sú ochotní ísť pomôcť, aby sa pozerali aj na vlastnú bezpečnosť,“ uviedla Jakubčová.
Spolu s ňou bola pri simulácii oživovania aj dobrovoľníčka Červeného kríža Bibiána Juščáková.
„Rada pomáham ľuďom. Študujem na vysokej škole ako budúca zdravotná sestra a veľmi ma to baví,“ prezradila.
Výkony zastavených vodičov boli podľa nej dobré.

Na ktorý detail zabúdajú najčastejšie?
„Najčastejším problémom je, že človek nedáva pozor na okolie. Je dôležité, aby človek, ktorý sa chystá poskytnúť zdravotnú pomoc, bol sám v bezpečí,“ zdôraznila Juščáková.
Okrem bezpečnosti prostredia a toho, či mu niečo na ceste nehrozí, by sa mal chrániť aj rukavicami či aspoň mikroténovým vreckom.
Beáta Jakubčová s ňou súhlasí. Na jednej strane je podľa nej pozitívom ľudskosť a ochota pomôcť druhému, na druhej strane treba dbať o to, aby sa jemu samému nič nestalo.
Policajné dopravno-preventívne akcie v spolupráci so Slovenským Červeným krížom pokračujú aj na iných miestach, v okresoch Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa, Humenné, Bardejov, Svidník, Poprad a Kežmarok. Polícia si v stredu posvietila aj na vedomosti vodičov v Košickom kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári