BYSTRÉ. V Bystrom rastie nová cementárska linka aj obavy miestnych.
O zámere postaviť pri cementárni Zeocem v Bystrom vo Vranovskom okrese novú pecnú linku na výpal slinku informoval Korzár ešte vo februári minulého roka. Ľudia z okolia deklarovali obavy, že nová linka, v ktorej malo podľa nich byť spaľované čierne uhlie a zemný plyn, zhorší životné prostredie v okolí.
Firma Zeocem reagovala, že ide o rekonštrukciu starej linky. Reálne však pôjde o novú pec, pretože stará je už zbúraná.
Ľudia vyjadrili aj obavu z toho, že nová linka prekročí deklarovanú kapacitu na spaľovanie (495 ton za deň), samotná spoločnosť to poprela.
Deň po publikovaní článku sa v obci uskutočnilo verejné zhromaždenie za prítomnosti obyvateľov obce, zástupcov samosprávy a Zeocemu. Prišlo naň vyše dvesto ľudí, ktorí vyjadrili nespokojnosť s výstavbou pecnej linky.

Pochybnosti trvajú
Obavy obyvateľov Bystrého a okolia pretrvávajú aj po viac než roku. Výstavbu kritizuje aj Zväz výrobcov cementu SR.
„Na východnom Slovensku v tichosti vzniká nový priamy zdroj emisií skleníkových plynov bez toho, aby prešiel poriadnym posudzovaním vplyvov na životné prostredie,“ uvádza zväz vo svojom stanovisku, pričom tvrdí, že ide o opak dekarbonizácie cementárskej výroby.
„Navrhovaná prevádzka bude podľa prezentovaných plánov ako hlavné palivo používať výlučne čierne uhlie, čo je postup, od ktorého sa v rámci dekarbonizácie svojej výroby všetky moderné európske cementárne postupne odkláňajú. Zároveň nová prevádzka nemusí spĺňať štandardy pre najlepšie dostupné techniky, napríklad v oblasti energetickej efektívnosti,“ uvádza ďalej Zväz výrobcov cementu SR.
Znepokojuje ho aj podprahová výrobná kapacita závodu, cez ktorú sa dá vyhnúť systému povoleniek CO2.
Podľa zväzu si takýto projekt vyžaduje riadne posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pričom ho firma podľa neho rozdelila do viacerých fáz „s cieľom odkloniť pozornosť verejnosti od toho, aký komplexný závod v obci Bystré vyrastie“.

Okresný úrad dal zámeru zelenú
Zámer už dostal pečiatku z Okresného úradu vo Vranove nad Topľou, odboru starostlivosti o životné prostredie. Ten bol príslušným orgánom na vykonanie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie - EIA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári