PREŠOV. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove nemá v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A v kompetencii manažment pacientov v nemocniciach v iných regiónoch.
V reakcii na podieľanie sa na riešení situácie s prípadmi žltačky na východnom Slovensku to uviedol regionálny hygienik RÚVZ v Prešove Jozef Varga.
Ako povedal, RÚVZ v Prešove má územnú pôsobnosť pre okresy Prešov a Sabinov, nemá teda zákonnú možnosť nariaďovať nemocniciam v iných regiónoch opatrenia.
„V rámci našich zákonných možností nemáme mandát na vedenie rozhovoru so zdravotníckymi zariadeniami v rámci Slovenska o určovaní príjmu pacientov," uviedol Varga.

Úlohy hygienikov
Nemocnica v Prešove aktuálne patrí podľa Vargu pod Ministerstvo obrany (MO) SR. V zmysle platnej legislatívy je orgánom verejného zdravotníctva pre nemocnicu v Prešove rezortný hygienik MO SR.
„Úlohou RÚVZ v Prešove je prijímať protiepidemické opatrenia v ohniskách nákazy, ktoré realizujeme v našom územnom obvode. Pri našej práci komunikujeme nielen s nakazenými a ich úzkymi kontaktmi, ale aj s celou komunitou, samosprávami, pediatrami, komunitnými pracovníkmi, políciou, neziskovými organizáciami, poštami, podnikateľmi, verejnými prepravcami a zdravotníckymi zariadeniami za účelom zjednotenej a efektívnej spolupráce," uviedol Varga.
Ako povedal, RÚVZ v Prešove v tejto súvislosti vykonáva aj osvetovú činnosť, prednášky, školenia, kde zdôrazňuje dôležitosť základných hygienických návykov a význam očkovania v populácii.

Naplnené kapacity
V michalovskej nemocnici bolo v utorok hospitalizovaných 12 pacientov s hepatitídou typu A. K dispozícii mali ďalšie štyri lôžka pre pacientov s týmto ochorením. Uviedla to PR špecialistka Penta Hospitals Bianka Krejčíová.
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove mala v utorok na infekčnom oddelení 35 pacientov so žltačkou, väčšina hospitalizovaných boli deti.
Ako uviedla PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková, kapacity oddelenia sú naplnené. Nemocnica podľa nej požiadala o pomoc a súčinnosť RÚVZ v Prešove, aby sa na riešení tejto závažnej situácie podieľali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia.
V prešovskej nemocnici od vlaňajšej jesene evidujú zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A.
Nemocnica uviedla, že 82 percent pacientov je však z iných okresov, najmä zo Starej Ľubovne - osady Podsadek.
Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov, z osady Jarovnice a predpokladajú, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.
Ministerstvo zdravotníctva je plne súčinné
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že sa o situáciu v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A v Prešovskom kraji zaujíma a je plne súčinné.
Podľa rezortu ju rieši v prvom rade Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prešov v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR, keďže nebola vyhlásená mimoriadna situácia.
„Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, nemocnice v Prešove, Košiciach a Michalovciach majú k dispozícii voľné lôžka. Zisťujeme aktuálne voľné lôžka na infekčných oddeleniach v Žilinskom a Banskobystrickom kraji a, ak to bude potrebné, aj v ďalších krajoch," uviedli z komunikačného odboru MZ.
(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári