Umelá inteligencia je fenomén, ktorý zasahuje do mnohých oblastí. Napríklad hudbu môžu s jej pomocou tvoriť aj tí, ktorí boli doposiaľ len jej konzumentmi. To je prípad aj nášho respondenta. Najskôr vysvetlenie pojmov. V rozhovore budeme používať spojenie umelá inteligencia alebo medzinárodnú skratku AI (artificial intelligence). To, čo dnes dostalo nálepku AI, je pokročilá forma strojového učenia. AI nie je softvér ani počítač, je to to, čo vzniklo, keď softvér dostal na spracovanie také množstvo dát, až sa kvôli tejto práci s dátami musel, zjednodušene povedané, sám premeniť - preprogramovať.
Všetky generatívne umelé inteligencie - textové (napríklad ChatGPT), obrázkové (Midjourney), hudobné (Suno) alebo také, ktoré tvoria videá (Sora) - sú stále to isté. Teda programy, ktoré získali unikátne schopnosti tým, že dostali k dispozícii kvantá dát.
Princíp je známy už desaťročia, ale trvalo veľmi dlho, kým sa dali dokopy dostatočne výkonné počítače a dostatočné množstvá dát. Pretože len princíp (algoritmus), len silné počítače a len množstvá dát nestačia. Vyzerajú kadejako, aj chutia často zvláštne, ale keď sa raz prekročil prah, ďalší vývoj bude stále rýchlejší.
Svoje o tom vie aj RASTISLAV WEBER z Prešova, ktorý pracuje ako programátor, poznajú ho fanúšikovia sci-fi a fantasy ako autora a propagátora týchto žánrov a najnovšie sa pustil aj do hudobnej tvorby. Pod menom VLAS TENEC tvorí skladby, ktoré sú v opozite voči nacionalistickej propagande a majú ambíciu otvárať mladým ľuďom oči. „Sloboda nie sú ramená na sociálnych sieťach,” tvrdí. V rozhovore pre Korzár prezradil viac o svojej tvorbe, ale hlavne o umelej inteligencii ako takej.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako môže vďaka AI tvoriť hudbu aj ten, kto o nej nič nevedel,
- prečo sa Vlas Tenec zameral na rap a ako chce ovplyvniť mladú generáciu,
- či má umelý produkt šancu na úspech,
- ako umelá inteligencia mení hudobný biznis a ako ovplyvní knižný trh,
- ktoré oblasti sú ohrozené už dnes,
- do akej miery môže umelá inteligencia nahradiť kreatívnu činnosť.
Ako sa z programátora a autora sci-fi literatúry stane hudobný interpret?
Interpret asi nie, hoci výsledkom mojej práce je skutočná pieseň, kde sú vokály a hudobné nástroje. Ja som skôr v pozícii textára, ktorý dostal do ruky nástroj, aký bol pred desiatimi rokmi nepredstaviteľný. Doteraz skladali hudbu naraz s textom len výnimoční pesničkári - Karel Kryl, Bob Dylan, David Bowie, Dolly Parton, u nás trebárs Peter Nagy.
A aj oni komponovali len s gitarou či klavírom, text piesne s viacerými nástrojmi mohol „na jeden šup” vzniknúť asi len na párty výnimočnej kapely. Hudobné AI priniesli doteraz nevídanú možnosť - skladať text a v reálnom čase počúvať, ako znie v podaní pokojne aj celého orchestra a zboru.
Mali ste pred príchodom AI blízko k hudbe? Doteraz ste sa takto neprofilovali.
Ja som mal hudbu v hlave vždy, počúvam ju pri práci nonstop a mám rád dobré veci bez hraníc žánru. Počúvam jazz, milujem „Zeppelínov" a Procol Harum, vyrástol som na Twisted Sister, Metallice, U2 a Depeche Mode, a dnes zbožňujem trebárs Myrkur.
Ale nehrám na žiadny nástroj a môj hlas je vhodný iba na plašenie vrán, takže som nikdy ani len nepomyslel na to, že by som mohol vytvoriť (to je asi najvhodnejší výraz) pieseň. A zrazu sa to dá. Hneď, ako bola verejne k dispozícii prvá hudobná AI (Suno), vyskúšal som ju a zrazu som mal k dispozícii niečo, po čom som túžil celý život, len som o tom nevedel.
Ako vznikol nápad vystupovať ako Vlas Tenec? Má to evokovať názvy nacionalisticky ladených interpretov?
V súčasnosti je absolútne dominantným hudobným žánrom rap, respektíve dominuje hip-hopová kultúra. Ale rap vznikol ako odpoveď na konkrétne problémy. Problémy boli rôzne, ale odpovede niesla najmä ulica a rap používa slovník ulice.
Dnes sa však tento slovník preniesol do najvyšších sfér, vulgarizmy používajú elity národa, ktoré by mali byť príkladom vysokej morálky, a adresujú ich typicky tým, ktorí sa nemôžu, nevedia či nechcú brániť (ženám, menšinám, obetiam).
V takejto situácii som cítil, že by mal prísť skôr anti-rap, pretože ak je vulgárna vrchnosť, ulica musí zjemnieť. Ale kým ľudia reagujú na vulgarizmy (stačí si vypočuť správy alebo najpopulárnejšie piesne) a bijú sa do hrude vo falošných prejavoch vlastenectva, vyšlo mi z toho, že je tu potrebný pravý Vlas Tenec, ktorý spieva úplne proti prúdu (špiny) a síce často aj vulgárne, ale nikdy nie urážlivo a znevažujúco.
Do ktorých komunít chcete preniknúť? Mladí ľudia? Tiktoková generácia? Vyznávači neonacistickej scény? Myslíte si, že to môže fungovať?
Ťažko povedať o nejakom preniknutí. Hip-hop je kultúra, má svoje pravidlá a virtuálny raper sa nemá ako dostať do ulice. Ak by sa však aspoň niečo z myšlienok, ktoré vkladám do piesní, uchytilo, bolo by to skvelé. Moje songy nie sú o drogách, bitkách ani zlatých reťaziach, ale zjednocuje ich motív slobody. Respektíve Slobody, beriem ju v textoch ako dámu a nerobím z nej ľahkú a predajnú osobu.
Pod prezývkou Pravý vlastenec ste aj na Instagrame. Akých máte sledovateľov? Trúfnete si aj na Telegram, práve tam je scéna, ktorá sama seba považuje za vlasteneckú, silná…
Vlas Tenec je ešte mladý, nedá sa hovoriť o sledovateľoch či fanúšikoch. Ľudia sú zatiaľ zvedaví, je to niečo iné. Tzv. „vlastenecká scéna" ako taká mi príde nechutná, je to prekrúcanie významu slov, podobne ako sa zo slov liberálny (slobodomyseľný) a progresívny (pokrokový) stali nadávky. Koncept vlastenectva a najmä panslavizmu mal svoje opodstatnenie v 19. storočí, štúrovcom nemožno vyčítať, že hľadali možnosti, ako sa vymaniť z područia, ktoré im pripadalo dusivé. Ale tváriť sa ako „vlastenec" dnes, keď sa človek musí hanbiť za čelných predstaviteľov štátu, v ktorom žije (teda vlasti), to nedáva zmysel.
Slovensko je krásna krajina, ale ak má moja láska k vlasti zahrnúť ľudí, ktorí neváhajú udrieť ženu alebo okradnúť starca a sú zároveň mojimi hrdými spoluobčanmi, tak to asi nie. Napokon, slovo vlasť ani nemá jednoznačný význam, niektoré národy zjednocuje miesto (Čína), iné zasa jazyk (trebárs Maďari) či kultúra alebo náboženstvo. Rozumne zmýšľajúci človek sa nepotrebuje biť do hrude a bozkávať symboly. Rozumnému človeku proste záleží na jeho krajine, a ak vidí, že ide dole vodou, má nutkanie to nejako napraviť.
Nie sú tie vaše texty príliš moralizujúce?
Ani nie. Motív je len jeden - sloboda. Ale nie sloboda ako odporné slová na sociálnych sieťach a potom stískanie zadku a zapieranie v súdnej sieni. Slobodu vnímam ako ochotu prijať zodpovednosť za svoje slová, činy a rozhodnutia. Zdôrazňujem - ochotu a zodpovednosť. Ak niekto nadáva obetiam vojny, pretože obdivuje nejakého fašistu, tak to nie je sloboda, ale nechutná zbabelosť, a ten človek nie je vlastenec, aj keby si hneď zmenil meno na Cyrila Štúra.
Má reálnu šancu uchytiť sa takáto hudba alebo je to len pokus – omyl?
Uchytiť v zmysle, že to bude „biznis”, to určite nie. Aj doteraz sa v hudobnom priemysle presadili len tí najlepší. A aj bez AI pribudnú denne na streamovacích službách desiatky tisíc piesní. Hudba vytváraná AI však už teraz nie je horšia ako tisíce cover verzií známych piesní, takže svoj priestor si určite nájde.
Napríklad čisto inštrumentálne skladby vytvárané Suno AI sú už teraz výborné a keď potrebujete hudbu k práci ako ja, je triviálne vytvoriť si vlastný „album” presne na mieru. Žiadne slová, ktoré by rušili, čisto hudba. Epická, jemná, éterická, írska, kubánska, mongolské hrdelné spevy? Žiaden problém. Pred mesiacom som netušil, čo je hardingfele a keď chcem dnes do piesne fakt výrazné husle, vyberiem si tento severský nástroj.
Všetko si robíte sám ako autor, interpret, influencer i vydavateľ len za pomoci AI, alebo s niekým spolupracujete?
Toto je na dlhšiu debatu, spravím asi návod na web, aby nemusel každý prejsť tým, čím ja. Možnosti sú dnes také, že od nápadu po pieseň na Spotify nemusí uplynúť ani týždeň. Ale nie je to na jedno kliknutie, nič také ako „zlož mi skvelú pieseň, ktorú si kúpi Christopher Nolan do nového filmu”.
Ak chcete vytvoriť pieseň, najdôležitejší je text. Pre mňa to nie je problém, celý život robím s textom, píšem publicistiku aj beletriu. Básne boli trochu problém, pretože som sa im predtým nikdy nevenoval. A texty piesní sú ešte špecifickejšie, najmä keď chcete spievať v rôznych jazykoch (už slovenčina a čeština sú diametrálne odlišné).
Ale viem programovať a keď som zistil, že neexistuje nástroj, ktorý by skutočne pomáhal so skladaním poézie, naprogramoval som si ho. Tak, ako existuje CAD (computer-aided design), vytvoril som si CAP (computer-aided poetry), ktorý dokáže pracovať so slovenčinou, češtinou a angličtinou. Nástroj pomôže s rôznymi rýmami, veršami, zvládne „šejkspírovský” aj Hviezdoslavov sonet, sleduje sa rytmus, slabiky a tak. A keď máte text piesne, môžete oslavovať, zvyšok dnes spravia umelé inteligencie. Treba však chápať, ako AI „myslia”, čo je možné a čo zatiaľ nie. Napríklad spev v šarištine alebo v mäkkom detvianskom nárečí bol naozaj oriešok.
Už máte nejaké verejné či súkromné ohlasy na túto tvorbu?
Každý, kto si to vypočul, bol prekvapený. A väčšina chválila. Ale diabol sa skrýva v detailoch - dôraz je na každý, kto si to vypočul. Dostať dnes pieseň k poslucháčom je zložité a často nemožné. Piesní vznikajú stovky aj v našich končinách a algoritmy sociálnych sietí sú neúprosné, nemajú rady nových interpretov a virálnou sa stane skôr negatívna emócia, než pozitívne posolstvo. Takže je to beh na dlhú trať a ako rýchlo pobežím, to uvidíme.
Chcete projekt rozvinúť ďalej, napríklad na eventy, koncerty, školské programy?
Eventy určite nie, pri virtuálnej osobnosti by to bolo komplikované. Ciest rozvoja je však veľa, veľmi to závisí aj od smeru, ktorým sa bude uberať vývoj AI. Prvé prelomové systémy pracovali s textom (ChatGPT), nasledovali obrazové generátory (lídrom je Midjourney) a prvé použiteľné hudobné AI (Suno, Udio) tu máme len pár mesiacov.
Prichádzajú však generátory videa, ktoré budú schopné otriasť filmovým priemyslom. Už teraz sa zastavila výstavba nových veľkých štúdií, pretože budúce AI bez problémov nahradia komparz a potrebu zložitých 3D animácií. AI prináša úplne inú cestu, niektoré odvetvia sú v situácii ako pračlovek, ktorý ladil do dokonalosti sane a zrazu prišiel človek, ktorý vynašiel koleso.
Iná vec je, že rap možno nie je tá správna cesta a skúsim iný hudobný štýl. Mojím cieľom je svojím spôsobom osveta, snažím sa dostať moje myšlienky k ľuďom, ktorých už nezasahujú klasické médiá. A pod vplyvom algoritmov a propagandy sú stále mladší ľudia, často až deti. Vlas Tenec môže vymeniť drsné texty za riekanky, v tom má virtuálnosť výhodu, pretože AI vie „spievať” basom aj falzetom.
V niektorých textoch sú vulgarizmy? Sú podľa vás využité funkčne?
Vulgarizmy sú zámerné. Taký je slovník žánru a ak si piesne vypočujete, zistíte, že každý vulgarizmus je negovaný, v zmysle „nebuďte xxx”. Album Nebuďte otroci tvorí niekoľko variácií jedného textu v rôznych jazykoch a je zaujímavé, že niektoré jazyky nemajú dostatočne tvrdý ekvivalent oproti slovenskému. Napríklad v detvianskom nárečí som nenašiel tvrdší výraz pre zlého človeka, ako pľuha/papľuh. Naproti tomu šariština s vulgarizmami problém nemá, ale chýba jej slovo „úsmev” - má len činnosť (ušmivac še), ale nie podstatné meno.
Spievate (teda umelý spevák) v slovenčine, češtine i angličtine. Prečo?
Posolstvo piesní je univerzálne, zlí ľudia sú všade a toto sú jazyky, ktoré ovládam natoľko, aby som v nich dokázal skladať piesne. A bral som to ako výzvu, multijazyčných albumov veľa nie je. Slovenčina je ešte doplnená tvrdou šarištinou a mäkkým detvianskym nárečím, pričom až v šarištine je text skutočne hardcore. Do budúcna by som bol rád, keby sa mi tie piesne podarilo zhudobniť ešte minimálne v maďarčine, rusínčine a rómskom jazyku, zaujímavo by to určite znelo v „ostravštine” či brnianskom hanteci.
Ako vznikajú videá a vizuály?
Toto je asi najtradičnejšia časť, používam bežne dostupný softvér na tvorbu grafiky a strih videa. V tomto som úplný laik, takže moje videá sú zatiaľ len jemne animované fotografie, ktoré reagujú na rytmus hudby. Na obrázky k jednotlivým piesňam v albume som využil AI Midjourney - aj keď sú jednofarebné a minimalistické, bez AI by som ich nenakreslil takto rýchlo.
Do akej miery AI ovplyvní, prípadne už ovplyvňuje hudobnú tvorbu vo svete a na Slovensku?
AI už hudbu určite ovplyvňuje. Ako som spomínal, klasickí hudobníci sa zatiaľ mračia. Veľké vydavateľstvá už napadli autorov hudobných AI na súde (v USA), aj keď tam nejde o hudbu, ale čisto o biznis, a skončí sa to nejakým kompromisom, v ktorom sa presunú pre nás nepredstaviteľné peniaze.
Ale prínos AI bude určite aj kreatívny, v diskusných skupinách sa zverilo veľa ľudí v podobnej situácii ako ja - píšu básne, ale na hudbu si nikdy netrúfli a teraz sú očarení, keď počujú svoje texty. Pre ľudí, ktorí potrebujú tvoriť tak, ako iní dýchať, je to možnosť, o ktorej doteraz ani nesnívali.
Teraz sa na ňu asi mnohí pozerajú cez prsty, ale zdá sa, že si na ňu jednoducho budú musieť zvyknúť. Ako na Google, Facebook, smartfón, MP3 či streamovacie služby. Kedysi dávno nepredstaviteľné veci. Je to tak. Dá sa s AI bojovať, či to nemá zmysel, je to naivné, a skrátka ju treba prijať?
Generatívne AI menia svet veľmi radikálne. Ľudia sa báli, že roboty nahradia manuálne pracujúcich ľudí, ale došlo k paradoxu, „stroje” zasiahli najprv „duševné” povolania. Odstať sa to už neodstane, AI budú stále dokonalejšie a keď vyrastú z detských chorôb, budú veľmi dobrým pomocníkom v podstate všade, od medicíny cez kreatívu až po vedenie vojen.
Momentálne sme za prvým zlomovým bodom (vznik prvých AI), ale čaká nás ešte veľa prahov, ktoré môžu vývoju pomôcť, ale aj zlomiť väz. Treba vyriešiť legislatívu, ktorá typicky zaostáva za realitou, problémom sú najmä práva k dátam, na ktorých sa AI učí.
Generatívne AI majú tiež principiálny problém v chybných odpovediach - sú totiž časté a v niektorých odboroch by bola chybná odpoveď fatálna. Ja viem, kedy mi AI odpovie nesprávne, ale väčšina ľudí nečíta s porozumením ani noviny, nieto ešte odpovede AI, ktoré sú maximálne vierohodné a zároveň celé zlé. Navyše je prevádzka AI strašne energeticky náročná. Ľudskému mozgu stačí jedna horalka, ale AI potrebuje na ekvivalentnú odpoveď elektrinu ako menšie mesto.
Viacerí ľudia sa v poslednom čase pustili do využívania AI na hudbu. Napríklad legendárny undergroundový textár Jano Kulla (Extip, CHVM...) teraz takto spracováva svoje veci. Tiež patríte medzi priekopníkov, ale stretli ste sa s nejakými zaujímavými projektmi v tejto sfére?
AI je v súčasnosti niečo ako násobič, kreatívnym ľuďom vie pomôcť k ešte vyššej kreativite. V diskusiách stretávam veľa umelcov, ktorí experimentujú so svojou staršou tvorbou, pretože AI im vie zahrať trebárs ich folkovú pieseň ako gregoriánsky chorál s kompletným orchestrom. Amatérski speváci s pekným hlasom si vygenerovali pieseň, vystrihli z nej vokály, tie potom naspievali sami a majú fajn pesničku, ktorá je čisto ich.
Má to však aj nevýhody, pretože je to doslova násobič - tam, kde nič nie je, ani čert neberie. Diskusie k hudobným AI sú plné tisícov „cover verzií” piesní Taylor Swift či Eda Sheerana, proste ľudia hádžu do AI existujúce texty a dúfajú, že zajtra z nich budú miliardári vo Vegas.

Aké ohrozenia AI prináša?
Generatívne AI nevedia, čo je správne a čo nie, ich svet je o pravdepodobnosti a niekedy sa im môže „zdať” (tzv. halucinácie AI), že k hruškám viac pasujú granáty než jablká. Nálepku umelá inteligencia dali týmto nástrojom médiá, služby ako ChatGPT či Midjourney alebo Suno nemajú s inteligenciou nič spoločné. Proste sa len naučili, že za A nasleduje B s väčšou pravdepodobnosťou, než X. A nesprávne, ale veľmi presvedčivo podané informácie môžu narobiť strašné škody.
Konkrétne v hudbe asi AI veľa hrozieb nenesie, keď sa utrasú spory, ktoré sa vedú kvôli licenciám (pretože nič ako licencia na „učenie sa” neexistuje), AI sa dostane do pozície novej generácie syntetizátora. Problémom bude samotný zvuk, nie hudba, pretože AI už dokáže veľmi presvedčivo rozprávať hlasom iného človeka a bude to stále dokonalejšie. Zlí ľudia, ktorí parazitujú na slabých a bezbranných (typicky „šmejdi”), získajú strašnú zbraň. Ale tak je to s technológiami vždy, najprv ich využíva armáda, potom zločin a nakoniec sa dostane aj na obyčajných ľudí.
Venujete sa stále sci-fi a fantasy? Tento žáner bol poznačený opakovaním klasických klišé, pre AI to musí byť raj, živná pôda…
Fantastiku stále čítam a občas aj tvorím. Klišé je problém akéhokoľvek žánru, prostou teóriou veľkých čísel v skupine musíte mať kopu balastu, zopár klenotov a pár skvostov, ktoré prežijú generácie. Ja si píšem pre radosť mikropoviedky o amatérskom čarodejníkovi - vedmákovi zo Župčian a nemôžem povedať, že by som mal problém s klišé. Už len to, že mám dialógy pekne „hutorene po našom”, je osviežujúce.
V literatúre ste doma. Dnes bežne vychádzajú knihy písané AI. Len na tému atentátu na Roberta Fica sa objavili na svetovom trhu minimálne štyri knihy napísané umelou inteligenciou. Ako to zmení tento trh?
Pracujem s AI oveľa intenzívnejšie ako väčšina populácie, využívam ju aj v práci. Ak viete, aké má AI limity, vie byť neskutočne nápomocná. V programovaní, skladaní piesní aj v písaní textov. Celá kniha (román) je momentálne mimo možnosti generatívnej AI, nie je možné, aby dokázala stvoriť dlhý a zmysluplný text. Dokáže spraviť sumár z dizertačky alebo pomôcť s autorským blokom, ale prepracovaná beletria je niečo, čo neposkladáte z pravdepodobností. Na druhej strane, vždy tu bola braková literatúra, ktorú písali nájomní spisovatelia štýlom, že bežne kopírovali z knihy do knihy celé odseky aj kapitoly. Toto AI vytvoriť dokáže, je to len postavenie steny z prefabrikátov.
Životopis Roberta Fica je podobný, pozrite si jeho profil na Wikipedii, aký je to človek a čo v živote dokázal. Takže životopis áno, skutočná beletria nie. Na druhej strane, ak vravíme o trhu, tak slovenský knižný trh je špecifický. Nie je malý, ale kým Nemci, Islanďania alebo Česi sú čitatelia a kupujú si knihy, ktoré čítajú, na Slovensku sa predávajú najmä „obdarovacie knihy”, rôzne životopisy osobností a „osobností”, motivačné knihy, kuchárky, podľa ktorých nikto nevarí a podobne.
Takže slovenský trh by AI ovplyvniť mohla. Český asi nie, nemecký či britský tiež nie, tie sú niekde inde. AI by mohla ovplyvniť svet komiksov, pretože tie sa tvoria veľmi prácne a obrazová generatívna AI by mohla kreslenie výrazne zrýchliť, autor by maľoval len hlavné panely, drobnosti by doplnil stroj. Podobne je to aj s animovaným filmom, AI môže kresliť prechody medzi kľúčovými snímkami, ktoré kedysi prácne maľovali pomocní výtvarníci.

Ktoré oblasti života ešte v najbližšom čase výrazne ovplyvní?
Najprv to budeme vidieť na bojiskách. Hlúpe a drahé rakety vystriedajú - zdá sa, že veľmi rýchlo - roje dronov. Drony nahradia rakety, projektily, lode, torpéda či lietadlá - letka bude kombinovaná zo stíhačiek a ich dronov. AI bude riadiť komunikáciu aj streľbu.
AI je už teraz v medicíne, ale to nevidíme, nedeje sa nám to na očiach. Veľmi sa však skvalitní diagnostika a AI pomáha aj pri návrhu a testovaní nových liečiv. My to nevidíme, ale AI sa díva aj do vesmíru a ak budeme mať šťastie, tak nájde aj život na iných planétach a ten bude, na rozdiel od pozemského, hádam trochu inteligentnejší.
Do akej miery môže umelá inteligencia nahradiť kreatívnu činnosť? Alebo budú existovať v symbióze?
Aká bude umelá inteligencia, si dnes nevieme predstaviť. Nikto nevie, ani najväčší odborníci v informačných technológiách. Umelá inteligencia je od nás stále rovnako vzdialená, ako bola pred desiatimi aj päťdesiatimi rokmi. To, čo dnes označujeme nálepkou AI, je len veľmi pokročilé strojové učenie, program, ktorý sa nemusí riadiť striktným algoritmom, ale je schopný usporiadať si obrovskú kopu dát tak, že v nej dokáže nájsť veci spôsobom, ktorý nám pripomína zázrak. Ale zázrak to nie je, je to len nečakané.
Desiatky rokov sme využívali programy, ktoré sa riadili presnými algoritmami a keď dostali konkrétnu požiadavku, vrátili konkrétny a predvídateľný výsledok. AI pracuje inak, výsledok nie je predvídateľný, ale nie je to inteligencia.
Na druhej strane, je to kreatívne, pretože naša vlastná - ľudská - kreativita pracuje podobne. Aj my nazveme umelcom niekoho, kto si pospájal veci nečakaným spôsobom a spravil to inak než ostatní. A každý z nás, aj najväčší umelci, sa musel učiť tým, že spracovával kvantá dát, od prvého plaču po narodení. Takže kreativita áno, inteligencia zatiaľ nie.
A symbióza je najpravdepodobnejší výsledok, AI je jednoducho nástroj. A každý nástroj sa dá použiť rôznymi spôsobmi, ale to už závisí od nás, ľudí, ktorí tieto nástroje používame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári