PREŠOV. Úrazoví chirurgovia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove majú za sebou unikátnu operáciu.
Tínedžerovi spevnili novým podporným samovstrebateľným materiálom zlomený druhý krčný stavec.
Ako informuje nemocnica, podľa dostupných informácií sú prešovskí špecialisti prví v Európe a pravdepodobne aj na svete, ktorí sa podujali na tento operačný výkon.
Bez komplikácií
Tínedžer utrpel zlomeninu druhého krčného stavca pri havárii.
„Išlo o zlomeninu zuba čapovca – dens axis. Práve pre túto diagnózu sme vyhodnotili ako vhodnú použiť metódu jeho podpory biovstrebateľnou skrutkou. Podarilo sa nám to bez komplikácií, pacient je v stabilizovanom stave, predpokladáme bezproblémový priebeh rekonvalescencie,“ priblížil zástupca primára oddelenia úrazovej chirurgie nemocnice v Prešove Patrik Mikluš.
Biovstrebateľné implantáty sa na Slovensku používajú od roku 2017. Sú to tzv. pod röntgenom neviditeľné implantáty, ktoré sú vlastnosťami podobné ľudskej kosti a zmiznú bez ďalšej operácie, vynikajúco sa správajú v tele pacienta.
Implantáty sú umiestnené vo vnútri kostí. Vzhľadom na povahu materiálu odpadávajú alergické reakcie a dochádza k vstrebávaniu materiálu bez vplyvu na ľudský a hlavne detský organizmus.
Nižšia záťaž pre pacienta
Ako doplnil riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana, biovstrebateľné implantáty sú jednou z najväčších inovácií v úrazovej chirurgii.
„Obrovským prínosom je nižšia operačná záťaž pacienta, najmä detského, nie je potrebná ďalšia operácia na odstránenie materiálu ako pri kovových implantátoch, čo výrazne menej stresuje deti aj rodičov. Z medicínskeho hľadiska je aj menší výskyt infekcií a tiež menšie náklady na liečbu, keďže odpadá potreba druhej hospitalizácie, predoperačných vyšetrení," zhodnotil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári