Pochádza z Prešova. Štúdium architektúry začal v Prahe, ukončil ho v rakúskom Grazi. Pracoval aj v Portugalsku, v súčasnosti pôsobí v Nemecku, kde je vedúcim projektu stavby obnoveného sídliska. To bude mať úplne iný ráz, než je obvyklé na Slovensku.
RUDOLF KOZLAI (42) je spoluzakladateľom združenia Urbanika, ktoré v Prešove pôsobí dodnes a v minulosti pripravilo viaceré architektonické zásahy v meste. Je považovaný za odborníka na dizajn a umenie so silným zmyslom pre technické riešenia. Aj preto bola, ako povedal v rozhovore pre Korzár, architektúra preňho jasnou voľbou.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako vzniká nová štvrť v Stuttgarte,
- prečo sa vracia pavlačové bývanie,
- aké netradičné bytové jednotky vznikajú,
- čo je Wonge meinschaft či Gäste Wohnung,
- či by to fungovalo aj u nás,
- ako sa ocitol v Berlíne,
- či sú Nemci precízni aj v architektúre,
- aké sú trendy architektúry vo svete,
- do akej miery sa zmenil Prešov.
V súčasnosti pôsobíte v Berlíne a ste vedúcim projektu nového sídliska v Stuttgarte. Dá sa to takto povedať?
Áno, je to v podstate mestská štvrť s desiatimi budovami. Taká menšia, ako určitý vzťahový bod k väčšej štvrti. Z dvoch strán rodinné domy a z dvoch strán bytovky.
Vzniká na mieste bývalého sídliska, alebo úplne na zelenej lúke?
Nie, nie, tam bolo niekedy sídlisko. To bývalé sídlisko bolo postavené po druhej svetovej vojne, ale už nezodpovedalo ani veľkostne, ani programovo predstavám investorov. Investormi sú v podstate dve družstvá, ktoré vlastnili pôvodné budovy. Rozhodli sa ich nahradiť, vypísali architektonickú súťaž a celé je to zapojené do projektu medzinárodnej svetovej výstavy IBA v roku 2027. Tá sa netýka len Stuttgartu, ale aj jeho širšieho okolia.
Táto výstava funguje už sto rokov a projekty z nej sa aj skutočne realizujú. Čo je to vlastne za výstavu?
Myslím, že dokonca existuje už viac než sto rokov. Je to súťaž, alebo ako to nazvať, ktorá slúži na rozvoj urbanizmu v nemeckých mestách. Nemecko si vymyslelo koncept takýchto medzinárodných stavebných výstav, Internationale Bauausstellung, v skratke IBA. Jedna z takých veľmi známych výstav bola v roku 1927 v Stuttgarte. Zapojilo sa do nej veľa medzinárodne známych architektov tej doby, či už to bol Le Corbusier alebo Mies van der Rohe.
Je to teda zamerané na rozvoj urbanizmu a cieľom je, že sa niečo skutočne postaví. Nie je to teda iba výstava, alebo že sa niečo postaví, potom sa s tým nič nedeje, prípadne sa to zbúra ako EXPO. Čiže tie projekty sa skutočne realizujú a potom sa testujú v praxi. Náš projekt sa volá Quartier am Rotweg, čiže akoby Mestská štvrť Rotweg, podľa jednej z tamojších hlavných ulíc.

V akom je štádiu?
Aktuálne sme v štádiu stavebných povolení, zároveň spracovávame aj vykonávacie projekty na prvé budovy. Predpokladané začatie stavby je v polovici októbra, ďalšia budova začína v januári. Keď všetko pôjde dobre, v roku 2026 by tam mali bývať prví obyvatelia.
Odkedy to robíte, kedy ste vyhrali súťaž?
Niekedy v apríli 2021. V septembri 2021 som prišiel ako vedúci toho projektu a odvtedy som tam, spolupodieľam sa hlavne na urbanizme, ale aj na návrhoch budov a hlavne na koordinácii s ostatnými ateliérmi, ktorí na tom tiež pracujú.
Má to byť pre nás zatiaľ netypické bývanie, viac zamerané na komunitu a zároveň ekologické. Priblížite nám tie atribúty?
Projekt bol koncipovaný na základe troch hlavných kritérií odolnosti. Na jednej strane ekologickej odolnosti, teda nezvyšovať klimatickú záťaž. Na druhej strane išlo o to zvýšiť odolnosť spoločenstva. Nejde tam tak silno o architektúru samu, ale ide o to, ako ľudia spolu žijú, aby vytvorili silnejšiu komunitu. A po tretie je to odolnosť voči externým vplyvom, či už je to pandémia alebo aj s tým spojené nové formy práce.
Ponúkame viacero možností práce v rámci celej mestskej štvrte. Flexibilné možnosti prenajímania si priestorov, coworkingu, nejakých malých prevádzok. Máme aj menšie komunitné priestory, ktoré si človek môže prenajať, aby tam mohol trebárs oslavovať narodeniny či svadbu.

Je to aj akýsi návrat k pavlačovému bývaniu, ale modernejší, komunitnejší. Ako si to vieme predstaviť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári