PREŠOV. Už vyše roka eviduje prešovská župa zvýšený výskyt žltačky typu A a opakujúce sa ohniská ochorenia.
Kým v minulosti bolo pre chorých k dispozícii 111 infekčných lôžok v troch nemocniciach, teraz ich ostalo len 40 v jedinej nemocnici v krajskom meste.
Župa by to chcela zmeniť a počet infekčných lôžok zvýšiť. Poslanci Prešovského samosprávneho kraja dali županovi Milanovi Majerskému (KDH) zelenú, aby o tom rokoval na ministerstve zdravotníctva.
Jednoduché to však nebude, upozornil poslanec Peter Bizovský (klub Hlas a nezávislí).
Prešovská župa je na chvoste
Prešovský samosprávny kraj má najvyšší počet obyvateľov, takmer 810-tisíc, vysoký podiel marginalizovaných skupín obyvateľov a len 40 lôžok pre infekčných pacientov. Košický kraj má k dispozícii 106 lôžok, Banskobystrický rovnú stovku.
Práve tieto dva kraje sú s Prešovským porovnateľné počtom obyvateľov i podielom ľudí z marginalizovanej komunity. Hlavne v nej sa šíri žltačka typu A.

Ohniská infekčného ochorenia sa vyskytujú opakovane na mnohých miestach kraja už vyše roka a neustále pribúdajú.
„Zaznamenávame problém pri hospitalizácii pacientov na infekčných lôžkach najmä z kapacitných dôvodov,“ zdôvodnila poslancom vedúca odboru zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja Zuzana Sabolová, prečo iniciatívne pripravili analýzu počtu infekčných lôžok.
„Zjavne preukázala, že počet týchto lôžok v Prešovskom kraji je poddimenzovaný a v prepočte na počet obyvateľov je najnižší spomedzi všetkých krajov,“ informovala.
Kraj prišiel o 71 infekčných lôžok
V minulosti poskytovali zdravotnú starostlivosť pacientom s infekčným ochorením tri z 11 všeobecných nemocníc.
Nemocnica Andrej Leňa v Humennom mala 27 lôžok, nemocnica v Poprade 44 a Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove 40 lôžok.
Už viac ako desať rokov obe nemocnice v okresných mestách z dôvodu reprofilizácie oddelení infekčné oddelenia neprevádzkujú. Kraj tak prišiel o 71 infekčných lôžok.
Oddelenie infektológie prešovskej fakultnej nemocnice praská vo švíkoch a v polovici júla nemocnica informovala o hospitalizovaní 55 pacientov so žltačkou typu A.

„Kapacita oddelenia je absolútne naplnená,“ povedala vtedy Korzáru hovorkyňa Martina Pavliková.
Vyše 80 percent pacientov nepochádzalo z Prešova, ale z iných okresov, napríklad z okresov Stará Ľubovňa, Bardejov, Sabinov, Stropkov či Humenné.
Nezaočkoval sa, ochorel
Poslanec František Oľha (nezaradený), ktorý je primátorom Prešova, sa s kolegami podelil o vlastnú skúsenosť s infekčnou žltačkou.
„V máji som bol hospitalizovaný s týmto ochorením. Bolo to veľmi náročné a oddelenia sú naozaj preťažené. Personál vychádza pacientom v ústrety, ako sa len dá, ale kapacity už nestíhajú,“ povedal v rozprave.
Už vlani bolo jasné, že kraj má so žltačkou vážny problém. Priznal sa, že vtedy preventívne očkovanie nepodstúpil a stal sa „obeťou tejto závažnej choroby“.
„Keď som v lete chodieval na kontroly, veľmi unavený personál mi po víkende povedal, že mali 30 až 40 príjmov a prepustení. Dnes to už nie je o tom poskytnúť zdravotnú starostlivosť, ale o tom, že treba rýchlo poslať pacientov preč, aby mohli prijať nových. Situácia je hrozná,“ pokračoval Oľha.

Vyvrátil, že ochorenie súvisí len s marginalizovanou rómskou komunitou. „Nie je to pravda. Na oddelení sme boli všetci mimo tejto komunity. Toto ochorenie sa bežne šíri po školách. Je to vážny problém,“ dodal.
Aj keď si uvedomuje, že zvýšenie počtu infekčných lôžok nebude jednoduché, „nemôže dôjsť k tomu, že Prešov bude jediná nemocnica v regióne a pri rekonštrukcii sa budú tieto lôžka ešte obmedzovať“.
Potvrdil, že je za výstavbu novej nemocnice v Prešove.
Poslanec Bizovský: Je to beh na dlhé trate
„My sme zvyknutí, aj keď je Prešovský kraj najväčší, že bojujeme za všetko. Za urgenty, pôrodnice, nemocnice. Teraz budeme bojovať za vyšší počet lôžok. Uvidíme, či budeme úspešní,“ povedal poslanec Ján Vook (klub Hlas a nezávislí).
Jeho poslanecký kolega z klubu Peter Bizovský upozornil, že infekčných ochorení okrem žltačky typu A môže byť viac. Zdôraznil, že zriadiť infekčné lôžka „nie je také jednoduché“.
„Jednoduché bolo jedným rozhodnutím ich zrušiť. Prebehla optimalizácia nemocníc. Detskí infekční pacienti môžu byť len v nemocniciach tretieho typu, teda v Prešove, prípadne po rekonštrukcii nemocnice v Poprade. Ostatné okresné nemocnice sú druhého typu, kde tento medicínsky program nie je možné vykonávať,“ upozornil.

Potrebné je materiálno-technické a hlavne personálne vybavenie.
„Neverím, že v priebehu roka, dvoch či troch by novovzniknuté oddelenie v niektorej okresnej nemocnici zohnalo minimálne šesť lekárov - infektológov. Neviem si predstaviť, že by niektorý okres vybudoval zodpovedne s personálnym obsadením takéto oddelenie,“ zapochyboval Bizovský.
Podľa neho by sa bolo treba vydať cestou zvýšenia lôžok v Prešove s možnosťou „plávajúcich“ lôžok, ktoré by sa v čase epidémie dali použiť. „Je to beh na dlhé trate,“ uzavrel.
Uznesenie, aby o zvýšení počtu infekčných lôžok rokovali župan, predseda komisie zdravotníctva a lekár kraja s ministerstvom zdravotníctva schválili poslanci jednomyseľne 47 hlasmi.
Na ťahu je ministerstvo
„Loptička je teraz na strane ministerstva zdravotníctva. Oni musia vytvoriť buď nové lôžka, alebo plávajúce lôžka, ktoré sa budú meniť podľa počtu a rôznosti chorôb v jednotlivých nemocniciach,“ povedal po rokovaní župan Majerský.
Uvedomuje si, že to nie je jednoduchá záležitosť. Vyžaduje si zvýšené finančné náklady, zabezpečenie lekárov a podpísanie zmlúv so zdravotnými poisťovňami.
Výrazne postihnuté infekčnými chorobami sú marginalizované rómske komunity. „Nemôžeme nechať na samovyliečenie týchto ľudí, nie je tam pitná voda, hygienické návyky sú nízke, preto čelíme týmto problémom,“ povedal.

Zvýšenie počtu zvažujú
Rezort zdravotníctva potvrdil, že „zvažuje zvýšenie počtu infekčných lôžok v Prešovskom kraji“.
„Smokovec má pripravených 20 detských lôžok a Vyšné Hágy 30 lôžok. Aktuálne však nie je v kraji vyhlásená mimoriadna situácia, opatrenia spadajú do pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ reagoval komunikačný odbor ministerstva.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári