PREŠOV. Speváčka Katka Koščová dlhé roky nechodila na Pohodu. Pred rokom sa to zmenilo a tento trenčiansky festival si zamilovala na prvý pohľad.
„Vždy sme si s mojím mužom hovorili, že nemáme radi davy a pri našej práci radšej využijeme voľno inak. Naši kamoši, ktorí tam chodia každý rok, nám hovorili, že fakt to tak nie je. Je tam dosť miesta pre všetkých. Nikto sa tam netlačí,“ hovorí Katka Koščová o najväčšom slovenskom festivale, ktorý tento rok predčasne ukončila silná búrka.
Slovenské kluby sa preto rozhodli Pohodu podporiť a pripravili sériu benefičných koncertov. Na tom prešovskom Katka Koščová nemohla chýbať.
Už má lístky
„Minulý rok, keď sme boli na Pohode prvý raz, som sa fakt zamilovala do toho celého. Do prostredia, prajnej atmosféry, do toho, akí sú k sebe všetci dobrí. Môže nám bárskto nadávať do slniečkarov, ale toto je nadávka? Že sa človek snaží byť láskavý a rešpektovať jeden druhého? Budem rada takto častovaná,“ vraví Katka, ktorá v prešovskom klube Stromoradie uzavrela precíteným setom s gitaristom Michalom Brandysom Koncert pre Pohodu.
Vlani sa predstavila na Pohode v rámci diskusných stanov, účinkovať mala aj teraz.
„Tento rok som ešte stihla diskusiu v literárnom stane, spievala som jednu pesničku s Toddler Punkom. To som ešte stihla. Na druhý deň sme mali mať diskusiu s Denisou Nikodémovou a Dagmar Mozolovou o holokauste a večer sme mali hrať prvý raz na Pohode svoj vlastný koncert. To sa už neudialo,“ vraví s tým, že už má kúpené lístky na budúci ročník.
Do Trenčína pôjde bez ohľadu na to, či bude účinkujúca alebo len radová diváčka.

Na Pohodu? Ako účinkujúci
Podobne Pohodu míňali aj Stanislav Sninský, známy tiež ako Rapotor Koch z rovnomenného projektu, či Rasťo z Chiki liki tu-a.
„Nenavštevoval som veľké festivaly. Som naturálnejší typ. Ale brat mi furt hovoril, poď na tú Pohodu. On na ňu chodil odnepamäti, asi od tretieho ročníka, a bol skoro na každej. Vždy ma volal a zo žartu som povedal, že na Pohodu pôjdem, iba keď tam bude hrať. A o dva roky sa tak aj stalo,“ smeje sa.
V roku 2019 debutoval na Pohode s kapelou Pokora v garáži a na väčšom pódiu s vlastným Raptor Koch Bandom. Odvtedy tam hral okrem vlastnej kapely aj s Chiki liki tu-a (hrali spoločne aj na vlaňajšom koncerte ako tajní hostia) i s detským projektom Džemiaky. Na prešovskom koncerte pre Pohodu vystúpil sám, ako Raptor Koch karaoke.
„Hrám aj s kapelou Raptor Koch Band, ale teraz sú všetci rozlezení na západe. Možno na jeseň sa nejaké koncerty chystajú. Keď nemám kapelu, hrám takto. Keď si Martin zmyslí, že mám spraviť karaoke pred koncertom, tak spravím,“ smeje sa.

Rekordérov dobehla Para
Tým Martinom, ktorého mal na mysli, je Martin Višňovský, líder Chiki liki tu-a a spoluorganizátor Koncertu pre Pohodu. Na rozdiel od „Raptora“ je starým harcovníkom, čo sa týka Pohody. Prvý raz na nej účinkoval hneď na druhom ročníku v roku 1998.
„To je odvždy. Sú len dve kapely, ktoré tam hrajú najviac. My a Para. Mišo Kaščák to má zrátané a minulý rok prezradil, že sme najhranejší, ale tento rok tam stihla vystúpiť Para a vyrovnala to na 14:14. Na to, koľko rokov festival funguje, to v priemere vychádza, že tam hráme každý druhý rok,“ hovorí Višňovský, ktorý želá organizátorovi Pohody, aby sa dostal z najhoršej straty.
Symbolická suma príde aj z prešovskej benefície. Približne 130 fanúšikov vyzbieralo niečo vyše sedemsto eur. Účinkujúci hrali bez honoráru.
Ktorý zo 14 koncertov Chiki liki tu-a na Pohode patrí medzi najpamätnejšie?
„Veľa bolo dobrých. Ale pamätám si koncert z roku 2002, ešte na pôvodnom mieste. Hrali sme na druhom pódiu za výstaviskom a tam bol Trenčan Mišo Revilák, ktorý nás poznal od roku 1997, keď nám robil koncert v Trenčíne. Keď sme dohrali, zastavil ma a hovorí: 'Vy ste prvá kapela, ktorú som reálne zažil, od úplných začiatkov po legendu.' Ten koncert nám vyšiel,“ spomína Višňovský.

Aký talent a ako dopadol
A loví ďalej v pamäti: „Najväčšie 'srandy ' boli, keď to vznikalo. Výborná príhoda bola hneď v tom roku 1998. Spali sme tam, prišli sme ráno do areálu, bolo škaredo, pršalo. A Mišo zbieral odpadky. Tégliky, tácky od klobásy a podobne. Malý brat Tomáško hovorí: 'Vidíš, aký talentovaný muzikant a ako dopadol.'“
S Michalom Kaščákom ho spája viac než len hudba.
„Mne sa ten vzťah s Mišom páči. Sme veľmi dobrí kamaráti, ale nie toho typu, že čo jeden povie, ten druhý hneď akceptuje. Miliónkrát sme sa pohádali, ale pri dôležitých veciach držíme spolu. Je to také to naozajstné kamarátstvo,“ zdôrazňuje.

Na pódiu so zlomenou nohou
Na pódiu stihol povedať historku o skoku do publika vtedajšieho trombónistu ich kapely Maca alias Tomáša Paľa. Samotný Maco si s niekdajšou kapelou znovu zahosťoval.
„Pohoda bola naozaj prvým festivalom, ktorý ľudia vnímali, že je pre celé Slovensko, pre každého, a že tam prišli tie naozajstné zahraničné kapely,“ opisuje svoj vzťah k festivalu.
Najväčší zážitok na Pohode mal pred dvadsiatimi rokmi.
„Zlomil som si nohu. Všetci si mysleli, že sa mi to stalo pri skoku z pódia, ale nie. Bolo to inokedy, v noci som zakopol o bránu. Dali mi sadru a doniesli naspäť na Pohodu,“ vraví Maco, ktorý mal ako účinkujúci daného pódia náramok, a tak ho priviedli späť do zákulisia. Bol za pódiom, keď vystupovala kapverdská speváčka Cesária Évora, na ktorej koncert sa tešil.
„Veľmi som to chcel vidieť, ale nemohol som ísť dopredu, bolela ma noha. Ochrankár ma vyniesol na pódium. Celý koncert som sedel na pódiu so skupinou, Cesária Évora spievala a ja som na nich pozeral. Tak to je môj najväčší zážitok. Asi vôbec, čo som mal na nejakom koncerte.“

Dcérin koncert nevidel
Pohodu podporil aj Edo Klena. Na festivale bol niekoľkokrát ako divák, ešte na výstavisku i neskôr na letisku. Ako umelec však na nej prvý raz vystúpil až počas „covidového“ ročníka 2020 Pohoda in the Air s výrazne obmedzeným počtom návštevníkov.
„Paradoxne, bolo to vďaka Martinovi Višňovskému, on sa podieľal na dramaturgii,“ podotýka s dôvetkom, že s Michalom Kaščákom sa pritom pozná ešte z konca osemdesiatych rokov, keď hrávali na spoločných pódiách s jeho Bez ladu a skladu.
Tento rok sa prišiel do Trenčína pozrieť na svoju dcéru Kristínu, ktorá priletela z Barcelony a mala účinkovať presne v čase, keď sa letiskom prehnala búrková smršť.
„Samozrejme, že ma to mrzí, ale snáď to nebolo posledný raz. Vraveli sme si s Kristínou, že nabudúce možno bude lepšie pripravená. Videl som ju naživo hrať v Barcelone s jej kapelou, ale teraz mala mať taký sólo projekt, ktorý som nevidel,“ vraví Klena.
Večný „enfant terrible“ tentoraz vystúpil bez kapely, len sám s gitarou, a s podporou festivalu neváhal ani chvíľu. Podobne, ako to robí pri iných občianskych aktivitách.
Organizátori Pohody oznámili, že budúci ročník festivalu bude. Okrem umelcov ich podporili aj ľudia v zbierke na podporu Pohody.

Oneskorená reportáž
Aktuálny ročník festivalu Pohoda sa skončil skôr, než sa poriadne rozbehol. Dôvody sú známe. Po piatkovej búrke, ktorú návštevníci očakávali, ale jej intenzita sa zväčšila, spadol jeden zo stanov. Našťastie, k obetiam na životoch nedošlo, organizátori sa však rozhodli tento ročník ukončiť.
Táto udalosť bola mediálne silno pokrytá, zároveň to úplne prekrylo to, čo sa tam dialo dovtedy. Aspoň sa na to pozrime. Sčasti, všetko sa vidieť nedalo...
Festival sa rozbehol vo štvrtok. Program nebol ani zďaleka diétny, hoci jeho ťažisko malo prísť ďalšie dva dni. Niekto festival rozbehnúť musí a tento rok to bola Para, ktorá dostala na hlavnom pódiu veľkorysý priestor a využila ho naplno. Bola to istota a vydarený štart.
Vo štvrtok sa udial aj najemotívnejší moment podujatia, koncert skupín Zlokot a Got Blue Balls pre zosnulú Stanku Apfelovú.
Z hlavného pódia bavila dav svetoznáma kórejská dídžejka Peggy Gou, ale zábavu priniesli aj domáci Captain Slice na Bazookas Buse.
Viac o prvom dni si môžete vypočuť v podcaste s hudobnými publicistami Edom Kopčekom, Oliverom Rehákom a autorom tohto textu. Prípadne si prečítajte článok Michala Dudoňa.
Rozbeh teda ako sa patrí, piatok ponúkal bohatší program. Nápad ísť ráno na predstavenie Slovenského národného divadla mali mnohí, väčšina ostala pred bránou šapitó, kapacita stanu nepustila.
Vystúpiť na Pohode, okrem iných, stihla sympatická Tamara Kramar, ktorá je veľkým prísľubom slovenského popu a v porovnaní s vlaňajším vystúpením Zoe bola o level vyššie. Tretí rok po sebe, čo tiež o niečom svedčí, vystúpil na Pohode prešovský raper Dušan Vlk.
Hlavný večerný program odštartoval na najväčšom pódiu Pražský výběr. Stihol odohrať celý koncert, inak výborný, hoci už nervózny v očakávaní búrky. Zrejme odohrali ako poslední, zvukovú skúšku Jany Kirschner nepočítame. Zvyšok je známy, festival sa skončil predčasne a ďalšie stovky účinkujúcich nevystúpili.
Fanúšikovia oficiálne najlepšieho stredne veľkého festivalu v Európe však na Pohodu nezanevreli, podporu festivalu vyjadrili aj umelci. Budúci ročník je ohlásený na obvyklý dátum, 10. - 12. júl 2025.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári