PREŠOV. Celeste Buckingham stvárnila v televíznej sérii Moje povstanie príbeh Márie. Učiteľky, ktorá sa pred osemdesiatimi rokmi nechcene stala špiónkou, odbojárkou a hrdinkou Slovenského národného povstania.
Film opisuje jej prvú akciu, keď mala vlakom previezť v kufri krátkovlnnú vysielačku do epicentra povstania.
Sama si na to neskôr spomínala tak, že s ňou začal po nemecky flirtovať dôstojník Wermachtu. Spolu s ďalšími dôstojníkmi sedela v kupé a na otázku, či sa nebojí, povedala, že s nimi nie. Kufor jej ani neskontrolovali, dokonca jej s ním pomohli. Keď sa neskôr veliteľ dotyčného mladého dôstojníka pýtal, či jej skontrolovali kufor, odpovedal, že áno a má v ňom knihy, lebo je učiteľka.
Takto sa začala nevšedná kariéra vtedy 23-ročnej Márie Gulovičovej, ktorá bola neskôr ocenená Bronzovou hviezdou a vyšla o nej kniha. Táto americká hrdinka má slovenské, presnejšie rusínske korene, pochádza z okresu Stará Ľubovňa a história jej rodiny je úzko spätá s prešovským Solivarom.
Mária Gulovičová sa narodila v Litmanovej, niektoré zdroje uvádzajú ako rodisko neďaleké Jakubany 19. októbra 1921 v rodine gréckokatolíckeho kňaza Edmunda Guloviča. Ovládala päť jazykov. Učila na základnej škole v Jarabine, neskôr prešla do Hriňovej.

V ruských, amerických a britských službách
Najdramatickejšia etapa jej života sa začala v roku 1944, keď v škole ukryla sestru s dieťaťom jej židovského priateľa. Odhalil ju dôstojník slovenskej armády Milan Polák, ktorý spolupracoval s protifašistickým odbojom. Práve on jej dal prvú úlohu, previezť vysielačku...
„Po niekoľkých mesiacoch kuriérskej činnosti bola pridelená k ruskej vojenskej spravodajskej službe ako prekladateľka, neskôr prešla na základe rozhodnutia veliteľa Povstania generála Viesta do služieb amerického Úradu pre strategické služby OSS (predchodca CIA - pozn. red.) a ďalej do služieb Úradu pre špeciálne operácie britskej armády SOE. V rámci spravodajskej misie Windproof bola vyslaná na Slovensko a presunutá do Banskej Bystrice,“ hovorí Peter Krajňák starší z prešovského Solivaru, ktorý bol s Gulovičovcami fakticky rodinne spätý.
„Primárnou úlohou Američanov, ktorí 17. septembra 1944 prileteli na letisko Tri duby z talianskeho Bari, bola, okrem materiálnej pomoci, evakuácia spojeneckých letcov z povstaleckého územia. Tiež nadviazať aktívne spojenie s generálom Jánom Golianom a inými silami odporu na Slovensku. Po potlačení Povstania sa museli z aktívneho pôsobenia stiahnuť aj členovia zahraničných spravodajských misií. Posledná skupina amerických letcov sa pripojila k britskej misii a ukrývali sa na chate na Homolke pod Veľkým Bokom pri Polomke,“ pokračuje.

Ušla smrti o vlások
Na tomto mieste došlo 26. decembra 1944 k známej tragédii, keď elitná protipartizánska jednotka Edelweiss po prezradení obsadila chatu. Márii zachránilo život, že sa v tom čase na mieste nenachádzala.
S ďalšími štyrmi mužmi zabezpečovala v teréne asi dve hodiny chôdze signálne ohne a zháňala lieky.
Ostali jej na starosti dvaja britskí a dvaja americkí agenti, ktorých po deviatich týždňoch po ruskej linke dostala do Rumunska - do Bukurešti. „Budeme jej navždy vďační za náš život,“ povedal neskôr Ken Dunley, jeden zo zachránených.
Stala sa agentkou, ale realitnou
Po oslobodení bola Mária ako tlmočníčka vyslaná do Prahy, kde sa stretla s Allenom Dullesom, budúcim šéfom CIA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári