Korzár logo Korzár Prešov

Starosta Smilna za SNS vyhlásil zbierku pre Rusov. Predtým zasadil brezu s Bratčikovom

Politológ: Bude to symbol ako Fekišovce.

Veľvyslanec Bratčikov a starosta Baran spoločne sadia brezu v Smilne.Veľvyslanec Bratčikov a starosta Baran spoločne sadia brezu v Smilne. (Zdroj: Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR)

SMILNO. Keď ruský veľvyslanec Igor Bratčikov koncom júla oficiálne navštívil Bardejov, vzbudilo to veľký ohlas.

O návšteve sme písali v Korzári, pričom bardejovská radnica sa vtedy bránila slovami, že prijme akéhokoľvek oficiálne akreditovaného diplomata.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Pellegriniho podporovateľ prijal na radnici ruského veľvyslanca. Zlý signál, vraví politológ Čítajte 

V článku sme tiež písali, že z Bardejova a Bardejovských kúpeľov sa veľvyslanec Bratčikov presunul do obce Smilno v Bardejovskom okrese, kde sa zúčastnil otvorenia obnoveného cintorína vojakov prvej svetovej vojny.

Návšteva Smilna ostala v tieni oficiálneho prijatia veľvyslanca Bratčikova na bardejovskej radnici, ktorá mala dohru. Najprv v podobe otvoreného listu primátorovi, neskôr aj v uznesení mestského zastupiteľstva, ktoré uvádza, že „veľvyslanec Ruskej federácie nie je vítaný na území mesta Bardejov do skončenia vojny na Ukrajine“.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Poslanci kritizovali prijatie Bratčikova na radnici. Ruský veľvyslanec už nie je vítaný Čítajte 

Spoločne zasadili brezu

Návštevu obce Smilno v rovnakom čase si pochvaľovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR.

„V obci Smilno po otvorení zrekonštruovaného cintorína vojakov, ktorí padli na území Slovenska počas prvej svetovej vojny, I. B. Bratčikov spolu so starostom obce V. Baranom zasadili brezu ako symbol pamiatky predstaviteľov všetkých národov, ktorí padli v tomto krvavom konflikte,“ napísala na svojej oficiálnej stránke ruská ambasáda.

Práve v Smilne vznikla 21. augusta, teda na deň výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy, verejná zbierka nazvaná Zbierka pre občanov Ruska - Kursk.

Iniciátorom tejto zbierky bol starosta obce Smilno Vladimír Baran. Bývalý vojak vedie obec Smilno od roku 2014, keď kandidoval za Sieť. V roku 2018 mandát obhájil už v drese SNS a naposledy, v roku 2022, ako kandidát politického SOM Slovensko. Hlási sa k Slovenskej národnej strane, na webe obce uvádza, že bol zvolený ako kandidát SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Informácia o zbierke je uvedená na oficiálnom webovom sídle obce. Podľa prehľadu uznesení obecné zastupiteľstvo o tejto zbierke nehlasovalo.

Súvisiaci článok Organizátor protestov v Bardejove: Takých Bratčikovov bude viac, netreba im bomby, otvoríme im Čítajte 

Píšu o banderovskom terore

Príspevok na podporu zbierky je plný protiukrajinských a prokremeľských naratívov.

„Je to už 10 rokov, odkedy banderovskí potomkovia začali terorizovať ruských obyvateľov na Donbase a Luhansku. Pred týždňom ich podlá Podliakovská taktika podporovaná západnými príživníkmi na podnecovaní vojen na celom svete umožnila bezprecedentne terorizovať aj ruských civilných obyvateľov v Kurskej oblasti Ruskej federácie,“ uvádza príspevok, pri ktorom je ako autor uvedená obec Smilno.

Vyzýva na podporu Zbierky pre občanov Ruska - Kursk (ako znie jej názov) na nákup základných životných potrieb a dáva ju do protikladu s iniciatívou českého premiéra Petra Fialu (ODS) na „nákup munície k pokračovaniu zabíjania sa Slovanov“.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej sa tam píše, že pri Slovenskom národnom povstaní ruskí vojaci „pomohli ohromne“, preto je čas pomôcť: „Hoci aj malou mierou k tomu, aby na významnom mieste Kursk, kde nastal obrat k víťazstvu nad fašizmom, nastalo teraz už konečné víťazstvo nad banderizmom, kde v krajine zrodu týchto členov kriminálnej chunty a nasledníkov podlého masového vraha Banderu je podľa Brzezinskeho 'zrada normou spoločenskej morálky '.“

Prvým prispievateľom do zbierky je samotný starosta Vladimír Baran, ktorý na úvod poslal päťstovku.

Medzi podporovateľmi zbierky je napríklad exposlanec Národnej rady SR za SNS Valentín Švidroň, prispel sumou sto eur.

Starosta o zbierke

O zbierke sme hovorili so starostom Vladimírom Baranom.

Vyjadril sa, že cíti s ľuďmi v núdzi, preto zorganizoval niekoľko zbierok. V minulosti (marec 2022, máj 2022) v Smilne organizovali aj zbierky pre Ukrajinu.

Baran hovorí, že táto iniciatíva nesúvisí s návštevou veľvyslanca Bratčikova v Smilne. Impulzom mal byť vpád Ukrajiny, ktorú nazýva „banderovským režimom“, na územie Kurska.

„Keď banderovský režim podporovaný rozviedkou USA a UK si dovolil prepadnúť nevinných civilistov na miestach, kde nastal v II. svetovej vojne obrat k víťazstvu nad fašizmom, neváhal som a po dohode s pánom Antonom Korbom sme zorganizovali predmetnú zbierku,“ uviedol.

Korba je bývalý vojak z povolania a exposlanec Národnej rady za SNS, ktorý návštevu veľvyslanca Bratčikova v Smilne organizoval.

Starosta by chcel peniaze odovzdať osobne priamo v Rusku, ale nevylúčil, že to pôjde cez ruské veľvyslanectvo (celý rozhovor s ním nájdete v rámčeku).

Poslanec: Nemám s tým problém

Zbierku pre občanov Ruska – Kursk podporuje aj poslanec obce Smilno za SNS Marek Kravčík.

„Je to dobrá vec,“ povedal nám Kravčík. „Treba humanitárne podporovať ako jednu, tak aj druhú stranu. Každá vojna prináša nejaké obete i na strane civilných obyvateľov, ktorí sú postihnutí tou vojnou. Takže treba to podporovať, nemám s tým žiadny problém,“ uviedol.

„Myslím si, že každý normálny človek to pochopí,“ poznamenal obecný poslanec s tým, že nejde o peniaze na zbrane, ale je to „humanitárna zbierka pre civilistov“.

Fakt, že Ruská federácia označila Slovenskú republiku za nepriateľský štát, označil za „čistý blud“ a dodal, že teraz je pri moci nová vládna garnitúra, ktorá má na vojnu iný pohľad než predchádzajúci predstavitelia.

Súvisiaci článok Organizuje zbierku Munícia pre Ukrajinu. Reakcia Fica je jedovatý odkaz českej strane, vraví Čítajte 

Bizarný text

„Je to jeden z najbizarnejších textov, aký som čítal v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu, a určite by sa zaň nemusel hanbiť ani najradikálnejší ruský fanatický propagandista,“ povedal o texte na obecnej stránke k novej zbierke politológ Tomáš Koziak.

Podľa neho takéto slová nevolia ani ruskí blogeri komentujúci situáciu na Ukrajine.

„Autor nemá ani potuchu o histórii,“ podotkol politológ a poukázal na viacero nepresností. Napríklad opomínajú fakt, že nezanedbateľnú časť obetí Červenej armády na území Slovenska tvorili Ukrajinci.

„Narážka na významného politológa Zbigniewa Brzezinského je úplne mimo. Človek, ktorý to formuloval, určite nečítal nič od neho. Je to scestné,“ reagoval Koziak, podľa ktorého je sprievodný text k zbierke ako vystrihnutý z ruskej propagandy určenej ľuďom, ktorí nemajú schopnosť čítať politickú realitu.

„Je to znôška nejakých prinajlepšom poloprávd,“ konštatoval.

Súvisiaci článok Politológ: Voľby rozhodol Harabin, ich víťazom je Fico. Hlas čaká osud Schusterovej strany Čítajte 

Koziak: Bude to symbol ako Fekišovce

Obsah textu podľa neho je priam úsmevný a očakáva, že sa stane terčom ironického výsmechu: „Ako sa Fekišovce stali symbolom nefungujúcej obecnej samosprávy, Smilno sa v tomto prípade môže stať príkladom, ako ďaleko môže dôjsť ruská propaganda pri manipulácii ľudí, ktorí sú internetovo zraniteľnejší.“

Nevie si predstaviť nič také v Česku alebo v Poľsku. „Pretože takéto niečo by sa tam stretlo s veľkou dávkou výsmechu. Keď to pôjde za hranice, tak si budú aj v zahraničí z tohto textu robiť žarty,“ poukázal na možnú medzinárodnú hanbu.

Či mala iniciatíva zo Smilna súvislosť s návštevou ruského veľvyslanca, nie je jasné. Koziak nevylúčil, že podobných prípadov bude pribúdať, ale v mäkšej podobe, sofistikovanejšie a jemnejšie naformulované.

„Nevylučujem to. Verejná mienka je u istej časti populácie ľahko ovplyvniteľná a zraniteľná ruskou propagandou. Vyplýva to aj z prieskumov verejnej mienky. Slovensko je v tomto negatívnym premiantom v rámci celého stredoeurópskeho priestoru a významným objektom ruských informačných operácií,“ dodal politológ.

Súvisiaci článok Američania chcú ropu pod Smilnom, ľudia chystajú petíciu Čítajte 

Boj o ropu v Smilne

Smilno má zhruba sedemsto obyvateľov. Päť zo siedmich poslancov obecného zastupiteľstva kandidovalo za SNS, po jednom mandáte získali kandidáti subjektov SOM Slovensko a SaS.

V druhom kole tohtoročných prezidentských volieb v tejto dedine zvíťazil Peter Pellegrini s 249 hlasmi (62,72 %), Ivan Korčok dostal 148 hlasov (37,27 %).

Obec sa doposiaľ zviditeľnila najmä (neúspešnou) snahou americkej spoločnosti Alpine Oil & Gas o ťažbu ropy v Smilne a okolí.

V tejto súvislosti došlo v novembri 2016 aj k incidentu medzi starostom Smilna Vladimírom Baranom a aktivistkou Mariannou Varjanovou, ktorá blokovala prístupovú cestu k vrtnej plošine. Starosta ju napadol a zničil jej mobilný telefón, ktorým si ho natáčala.

Prípad vyšetrovala polícia ako podozrenie zo spáchania priestupku.

Baran fyzické napadnutie nepoprel. „Tak, ako som to urobil už predtým, aj teraz budem nútený podať na obyvateľku Mariannu Varjanovú trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena,“ reagoval vtedy pre Korzár.

Celý incident išiel do stratena, obvinený nebol nikto.

Súvisiaci článok Starosta Smilna napadol obyvateľku a rozdupal jej mobil Čítajte 

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 126
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 797
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 855
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 230
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 059
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 042
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


41
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


27
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu