PREŠOV. Na Sázavského ulici 8 v Prešove odhalili pamätnú tabuľu kňaza a redemptoristu Jána Ivana Mastiliaka.
Stalo sa tak pri príležitosti 35. výročia jeho úmrtia. Otec Mastiliak bol významnou postavou Gréckokatolíckej cirkvi a jedným z odsúdených v politických procesoch s predstaviteľmi reholí v 50. rokoch 20. storočia.
Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, pamätnú tabuľu slávnostne odhalili v stredu 18. septembra, presne 35 rokov od jeho úmrtia.
Umiestnená je na mieste, kde otec Mastiliak býval ako dôchodca.
Bol nespravodlivo obvinený
Ján Ivan Mastiliak sa narodil 5. novembra 1911 v Nižnom Hrabovci a bol prvým gréckokatolíckym redemptoristom pôvodom z východného Slovenska.
Za svoju vernosť Bohu a Gréckokatolíckej cirkvi však bol nespravodlivo obvinený a odsúdený totalitným komunistickým režimom.
Štátna bezpečnosť ho zatkla 14. marca 1950 a vo vykonštruovanom procese mu navrhla trest smrti.
Štátny súd v Prahe ho odsúdil za špionáž a vlastizradu na doživotné väzenie, konfiškáciu majetku, peňažný trest vo výške 50 tisíc korún a stratu čestných občianskych práv na 10 rokov.
Väznený bol na Mírove, vo Valdiciach a v Leopoldove a z väzenia bol prepustený po 15 rokoch s podlomeným zdravím.
Tajne školil kňazov
Napriek prenasledovaniu štátnou bezpečnosťou otec Mastiliak aj v dôchodkovom veku pôsobil v apoštoláte.
Tajne vyškolil viac ako 30 rehoľných a eparchiálnych kňazov, bol spovedníkom rehoľných sestier a laikov, ovládal približne 14 cudzích jazykov a venoval sa prekladu zahraničných kníh, ktoré sa šírili ako samizdaty.
Jeho významným prínosom bolo aj obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Zomrel 18. septembra 1989 v Prešove a pochovaný bol v hrobke redemptoristov v Michalovciach.
Prešovská archieparchia otvorila proces jeho blahorečenia v januári 2015.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári