Týkalo sa to stoviek hradov, kostolov, historických budov, dreveníc či kláštorov. Žiadosti o dotácie na obnovu pamiatok si združenia či obce podali vlani na konci roka. Na to, či peniaze od štátu dostanú alebo nie, čakali až do polovice septembra. Vo výzve Obnovme si svoj dom sa to stalo prvýkrát. Rezort Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) ich vystavil do neistoty, mnohé z nich sú na štátne peniaze odkázané.
Bez štátnej pomoci by sme sa totiž podľa koordinátora obnovy Hanigovského hradu v obci Hanigovce (okres Sabinov) Martina Sárossyho vrátili do obdobia v roku 2011, keď pamiatky obnovovali výlučne dobrovoľníci počas víkendov a na úkor vlastných peňazí, rodín aj zdravia.
„Bolo to v období, keď sa nikto nestaral o zanedbané hrady, robili sme to my občania. Hrady neopravujú profesionálni pamiatkari, ktorí sú cez týždeň v práci a cez víkend idú na hrad,“ hovorí MARTIN SÁROSSY.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu paralyzovalo pomoc pamiatkam a znížilo objem financií v programe o šesť miliónov eur. Zabrzdené peniaze a zdĺhavý proces vyhodnotenia dotačnej výzvy prinútil zástupcov pamiatkových združení a odborníkov protestovať. Od pondelka vyvesili správcovia niektorých hradov a pamiatok čierne vlajky alebo symbolicky zhasli osvetlenie. Do protestu sa zapojil aj Martin Sárossy.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- Prečo je problém, že peniaze schválili tak neskoro,
- čo môžu spraviť v zimných mesiacoch,
- do akej inej výzvy nezapadli,
- ako inak vedia získať peniaze na obnovu hradu.
Prečo ste sa zapojili do protestu?
Nepáči sa nám nekoncepčnosť tohtoročnej výzvy. Chápeme argumenty, že sa s vyhodnotením žiadostí mešká preto, lebo sa predlžoval termín na podanie žiadostí z konca novembra na koniec decembra 2023. Ale chýba nám dialóg, vysvetlenie. Úplne by stačilo povedať, prečo vyhodnotenie celej výzvy tak dlho meškalo.
Jeden z argumentov rezortu je, že na dotáciu nie je právny nárok. Máme však občiansky nárok vedieť, prečo tento rok meškali. Odpoveďou ministerstva na májovú vlnu nespokojnosti s výzvou bolo, že aj v minulých výzvach peniaze na účty neprišli skôr ako v júni.
Pre nás by však bolo oveľa jednoduchšie, keby nám vtedy povedali, že peniaze prídu na účet v decembri, ale naozaj prídu. Otázkou potom je, či sa tomu dá v budúcnosti predísť, ak napríklad ministerstvo vymyslí nový program.

Napokon vám rezort po takmer desiatich mesiacoch od podania žiadosti dotáciu schválil. Žiadateľom bola vo vašom prípade obec Hanigovce, ktorá žiadala 80-tisíc eur, rezort schválil 30-tisíc. Kedy ste sa dozvedeli, že dotáciu dostanete?
Na stránke ministerstva kultúry to zverejnili 17. septembra. S prácami na hrade sme už však začali skôr, ale je to riziko a neistota, sme z toho v strese, pretože peniaze na účte stále nemáme. Ak neprídu, budeme to musieť pokryť z obecného rozpočtu, alebo sa na to poskladáme.
V minulosti to prebiehalo ako? Kedy ste dostali peniaze po zverejnení výsledkov výzvy?
Od podpisu schválenia dotácie až po zaslanie peňazí na účet to trvalo približne mesiac. Ak vychádza ministerstvo aj v súčasnosti zo zabehnutého systému, tak by to malo byť zhruba v polovici októbra. Veľký rozdiel však je, že v minulosti prebehol celý proces od schválenia peňazí až po ich zaslanie na začiatku sezóny, teda v apríli alebo v máji. Teraz to prebieha na konci sezóny.
Obce a správcovia hradov sú v situácii, keď im ministerstvo schválilo peniaze na práce v exteriéri a musia ich minúť do konca roka. Lenže idú chladné mesiace a už je po murárskej sezóne. Čo s tým?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári