Správu budeme aktualizovať.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku.
Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
„No zároveň je aj trvalým varovným signálom voči nebezpečenstvu, ktoré v podobe fašizmu, extrémizmu a neznášanlivosti číha na nás aj dnes," skonštatoval pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle.
Sloboda bola vykúpená krvou
Poukázal na to, že ide o pamätné a historické miesto, ktoré bolo pred 80 rokmi svedkom nespochybniteľného hrdinstva, ale aj obrovského utrpenia.
„Miestom, na ktorom bola naša dnešná sloboda vykúpená krvou našich otcov a dedov," povedal.
Vzdal pritom hold hrdinom karpatsko-duklianskej operácie, bojov o oslobodenie Slovenska i Slovenského národného povstania.
„Patrí vám vďaka za vašu odvahu, odhodlanie a nasadenie vlastných životov v mene slobody a lepšej budúcnosti. A slovenskému národu patrí uznanie, že sa dokázal zjednotiť na spoločnom cieli, prekonať názorové rozdiely a začať s vysťahovaním fašizmu zo slovenského územia," uviedol prezident.

Spomenul vojnu na Ukrajine
Pripomenul pritom obrovské množstvo padlých na Dukle z radov 1. Československého armádneho zboru, ako aj Červenej armády.
Poukázal pritom na to, že v susednej Ukrajine aktuálne prebieha regulárna vojna so státisícmi obetí.
„Deň čo deň na území Ukrajiny, a teraz už aj na území Ruska zomierajú nevinní ľudia, ničia sa rokmi vybudované hodnoty a predovšetkým je nadobro zničená viera ľudí, že civilizovaný svet v 21. storočí nebude svoje konflikty riešiť na bojovom poli," povedal.
Za urgentnú povinnosť svetových lídrov označila hlava štátu hľadanie účinných spôsobov, ako zastaviť vzájomné zabíjanie.
„Nielen na Ukrajine, ale aj v Gaze, Libanone a všade tam, kde ľudia podľahli mylnému a veľmi nebezpečnému presvedčeniu, že svoje nezhody vyriešia smrťou svojich protivníkov. Vojna je zhmotnené zlo - a vždy sa najviac dotkne tých najnevinnejších," dodal Pellegrini.

Žiga: Slobodu sme si museli draho vykúpiť
Je našou povinnosťou pripomínať si najťažšie vybojované vojenské víťazstvo v našich moderných dejinách a najkrvavejšiu bitku na území Slovenska.
Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) to povedal v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
„Naše Slovensko je slobodný štát, hoci niekedy ako by sme si to nevážili a považovali za samozrejmosť. Pritom sme slobodu museli draho vykúpiť životmi našich vojakov a našich spojencov," uviedol Žiga pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle.
Poukázal na hrôzy vojny, utrpenie a množstvo zmarených životov.
Hodnoty, za ktoré bojovali
Skonštatoval, že sloboda, mier, obyčajné ľudské šťastie a spokojný život - to boli hodnoty, za ktoré bojovali vojaci v roku 1944 a za ktoré sa oplatí bojovať aj dnes.
Povedal pritom, že po druhej svetovej vojne žijeme v takej dlhej ére prosperity, že si dávno nevieme predstaviť nedostatok všetkého, potraviny na prídel a život doslova z ruky do úst.
„Priatelia, vážme si, že máme mier a demokraciu, že môžeme vysloviť slobodne svoj názor a obhajovať hodnoty, na ktorých nám záleží. Vážme si, že existujeme ako národ a máme svoju štátnosť. Pripomínajme si, že to vôbec nie sú samozrejmé veci, najmä v tejto dobe, keď počuť v diaľke hrmenie diel," skonštatoval.
V súčasnosti je podľa neho príležitosť zamyslieť sa a vrátiť sa k skutočným hodnotám.
„Hodnotám, ktoré nám pred 80 rokmi pomohli vybojovať naši predkovia v krutých bitkách, aká bola práve tu na Dukle. Za to im patrí obrovská vďaka," dodal.
Premiér : Sloboda prišla z východu
Význam Karpatsko-duklianskej operácie pred 80 rokmi, ktorá mala za úlohu pomôcť Slovenskému národnému povstaniu, vyzdvihol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na oslavách jej výročia.
V príhovore pri pamätníku na Dukle pripomenul, že popri vojakoch prvého československého armádneho zboru v nej bojovala a prinášala veľké obete Červená armáda. Zdôraznil pritom, že sloboda prišla na Slovensko z východu a vyjadril potrebu zachovávania historickej pamäte.
"Je fakt, že táto operácia odklonila veľkú časť nemeckých vojsk, ktoré by inak utopili Slovenské národné povstanie v krvi," povedal Fico. Rozhodnutie spustiť Karpatsko-dukliansku operáciu tak podľa neho zachránilo množstvo životov na Slovensku, hoci zároveň prinieslo veľké obete v tejto oblasti. Vyjadril sa aj za potrebu uznania sovietskemu maršalovi Ivanovi Konevovi.
K podujatiu na Dukle premiér povedal, že nie je oslavou vojny, utrpenia ani smrti.
Mrzí ho zvrátená móda
"Mrzí ma, že máme takú zvrátenú módu predovšetkým v Európe, kde namiesto toho, aby sme vynaložili všetko úsilie na zastavenie rinčania zbraní, dokonca v susedných štátoch, tak počujeme búrlivý potlesk, hlasité povzbudzovanie a dokonca často aj veľmi významné materiálne rozhodnutia, ktoré vojnu len a len povzbudzujú ďalej," uviedol.
Vyzdvihol úlohu Sovietskeho zväzu pri porážke fašizmu v druhej svetovej vojne.
Povedal, že ak bude mať možnosť a dostane budúci rok pozvanie do Moskvy na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom a konca druhej svetovej vojny, určite sa na nich zúčastní.
Označil to za prejav úcty a rešpektu. "Sloboda prišla na Slovensko z východu a na tejto pravde sa nedá absolútne nič zmeniť," skonštatoval.
Prestaňme so vzájomným zabíjaním Slovanov
V súvislosti s bojmi na Dukle poukázal aj na slovanskú vzájomnosť a prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.
"Treba požiadať všetkých, preboha, prestaňme to vzájomné zabíjanie Slovanov, veď to boli Ukrajinci, boli to Rusi, Bielorusi a ďalšie národy bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré prechádzali týmto údolím smrti, a boli to Slováci a Česi, ktorí pomáhali tak, ako mohli. Ďakujeme všetkým, želáme im, predovšetkým na Ukrajine, čo najrýchlejší mier a pokoj," skonštatoval.
Dodal, že takéto posolstvo odovzdá aj na pondelkovom rokovaní s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom.
Prišli aj veteráni
"Sme radi, že táto naša štvrtá generácia nepozná hrôzy vojny. Verte nám, ktorí sme vojnu prežili, vojna je najhoršie zlo. Vo vojne tečie krv, rozpadajú sa rodiny a umierajú nevinní ľudia." Počas osláv 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle to povedal 96-ročný vojnový veterán Vladimír Strmeň.
"Musíme si pripomenúť obete našich osloboditeľov, ktorí položili životy za oslobodenie našej vlasti. Toto sú naši osloboditelia, tí, ktorých máme tu na týchto cintorínoch. Tí, ktorí ležia na vojenskom cintoríne vo Zvolene, na Slavíne, to sú naši osloboditelia. Tiež v každej dedine máme pomník padlých našich spoluobčanov, ktorí položili životy za to, aby sme my žili v pokoji a mieri," uviedol Strmeň.
Na oslavách na Dukle sa zúčastnil i 98-ročný vojnový veterán František Orlovský.
"Chodím každý rok na Duklu, do Banskej Bystrice a chodím preto, aby som si spomenul na moju mladosť, ktorú som absolvoval a vstupoval do Slovenského národného povstania (SNP). Bol som v Hornonitrianskej brigáde. Absolvoval som SNP, na Vianoce som ochorel. V Nízkych Tatrách som bol zajatý. Som rád a teším sa za oslobodenie Červenou armádou, že nás oslobodila," povedal Orlovský.
Kaliňák: Mier si treba vážiť
Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) poukázal na odkaz 80. výročia KDO. Ako povedal, mier sa rodil ťažko, a preto je potrebné si ho vážiť.
"Myslím si, že sme boli 70 rokov rozmaznaní z toho, že vojna je vždy veľmi ďaleko, tisíce kilometrov. Počúvali sme, možno nejaké obrázky sme videli. Ale teraz, keď je vlastne hneď za našimi hranicami, vidíme, čo to znamená a že to zastavenie bojov je pre každého veľmi dôležité, lebo zomierajú tisícky ľudí a všetky takéto veci sa majú riešiť predovšetkým za rokovacími stolmi," zdôraznil Kaliňák.
Ako povedal, jeho nebohý otec, ktorý pochádzal z obce Kečkovce v okrese Svidník, ho vzal ako dieťa na Duklu. "Čiže, vzťah k tomu som vždy mal. Odkedy som v politike, som tu bol vlastne vždy veľmi často, myslím, že mnohí potvrdia, že sme sa tu často videli, mnohé veci sa snažili trochu aj zmeniť," dodal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári