PREŠOV, SVIDNÍK. Takmer sto žiakov svidníckeho gymnázia prišlo v pondelok vyjadriť svoj nesúhlas pred sídlo Prešovského samosprávneho kraja. Dôvodom je pripravovaný zámer zlúčiť Gymnázium duklianskych hrdinov so Spojenou školou vo Svidníku.
V budove župy, ktorá je zriaďovateľom týchto škôl, v tom čase prebiehalo zasadnutie zastupiteľstva.
Podnet na optimalizáciu škôl vzišiel podľa vedúceho odboru školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja Jána Furmana z ministerstva školstva, ktoré vedie Tomáš Drucker z Hlasu.
Práve poslanci klubu Hlas, nezávislí však deklarovali, že sú proti tomuto zlúčeniu.
Návrh na optimalizáciu je podľa Furmana zatiaľ v pracovnej rovine, diskutujú o ňom s rezortom školstva a ďalšími zainteresovanými, a nebol na programe pondelkového zasadnutia zastupiteľstva. To má kompetenciu rozhodnúť.
Ak by s týmto krokom súhlasilo, platiť by mohol od septembra 2025.
Obavy študentov o zníženie kvality školstva považuje Furman za neopodstatnené.
Študenti: Bojíme sa o školu
„Študenti sú dosť ukrátení o to, že v regióne nie je železnica, zrušená bola pôrodnica a myslím si, že kvalitné vzdelanie v regióne je základ,“ povedala druháčka Angelika Gmitterová, ktorá má obavy, že gymnázium môže po zlúčení so spojenou školou úplne padnúť. Podobné obavy zdieľajú aj jej spolužiaci.
Podľa tejto študentky už viacerí zvažujú prestup na iné školy. „Vo Svidníku sa všetko ruší a kvalitné vzdelanie je základom, aby ľudia ostali,“ dodala s tým, že verí, že k avizovanému kroku nedôjde.

„Gymnázium ako také má veľkolepú históriu, od roku 1948. Je to jedna z najstarších budov vo Svidníku a my ako študenti sme sa rozhodli bojovať za naše gymnázium. Neželáme si, aby bolo premiestnené do inej budovy,“ pripojil sa štvrták Patrik Leškanič.
Niektorí z gymnazistov už podobnú situáciu zažili. Napríklad Michal Antoňák, ktorý chodil na základnú školu v Medzilaborciach, ale na gymnázium musel ísť do Svidníka. To medzilaborecké podľa jeho slov po zlúčení s inou školou upadlo a skončilo. Teraz je na internáte a vo Svidníku chce ostať.

Absolvent: Prvý krok k zrušeniu
„Nie je to pre nás potešujúca informácia. Vidíme, čo sa stalo, keď sa v okolí spojilo gymnázium s inou školou. Je to len krok k tomu, aby zaniklo,“ uviedol absolvent svidníckeho gymnázia Radovan Olejár.
„Každé okresné mesto by malo mať nejaký štandard a k takémuto štandardu patrí aj gymnázium,“ pokračoval s tým, že takto sa vyháňajú talenty z mesta. Do Prešova prišiel ako sprievod, je to aktivita žiakov.
„Nám rodičom to bolo oznámené pred týždňom. Prijali sme to s nevôľou, bolo to o nás bez nás,“ povedal o zámere.

Micenková: Vyháňame talenty
„Všetci rozumieme, že reforma v školstve je potrebná. Nerozumiem, to je môj subjektívny názor, prečo sa zlučujú školy rôzneho charakteru. Gymnáziá a odborné školy,“ povedala predsedníčka rodičovskej rady Jana Micenková.
Doplnila, že terajšia budova gymnázia je komplexne zrekonštruovaná a nie je určený zámer, čo s ňou bude.
Podotkla tiež, že žiaci zo Svidníka nemajú vlaky zadarmo, ak by chceli cestovať inde, keďže železnica v tomto okrese nie je.
Do Prešova prišla so študentmi, aby ich podporila pri prejave nesúhlasu so zámerom Prešovského samosprávneho kraja zlúčiť svidnícke gymnázium so spojenou školou. Obáva sa nižšieho záujmu o štúdiu na tejto škole a zníženie kvality vzdelávania.
„Odišla by nám inteligencia z mesta a to si nemôžeme dovoliť. Lebo mladí, ktorí odídu z mesta na štúdiá do iných miest, sa len veľmi ťažko do nášho mesta vrátia. Prídeme o kvalitných lekárov, právnikov, ekonómov, učiteľov. Urobíme všetko preto, aby sa tento krok nezrealizoval,“ dodala.

Podpora od časti poslancov
Protestujúcich školákov prišla podporiť časť poslancov, konkrétne z klubu Hlas, nezávislí.
„Dostali sme informáciu, že sa chystá racionalizácia. Zatiaľ nemáme potrebné informácie. Nevidíme dôvod na to, aby sme hľadali silou-mocou argumenty, ako spojiť školy,“ povedal Vladimír Jánošík (Hlas).
Podľa Juraja Bochňu (nezávislý) z rovnakého poslaneckého klubu je svidnícke gymnázium dobrou školou. „A my nedovolíme, aby sa dobré školy zatvárali,“ uviedol s tým, že má pocit, že cieľom návrhu je spochybniť tieto školy, aby sa na ne hlásilo menej žiakov.
Pripojil sa aj poslanec z okresu Svidník Ján Vook (nezávislý): „Keď chceme, aby žiaci ostali v Prešovskom kraji a hlavne v regióne Svidník, to gymnázium musí ostať tam, kde je.“
Ako dodal, dúfa, že bod o spojení uvedených škôl sa nedostane ani na hlasovanie.

Furman: Gymnázium o nič nepríde
„Iniciatívna vyšla z ministerstva školstva,“ konštatoval vedúci odboru školstva Ján Furman na margo optimalizačných zmien, ktoré župa spolu s rezortom pripravuje.
„Je veľa stredných škôl a málo žiakov. Na základe toho ministerstvo školstva nastavilo možnosť ísť do optimalizačných projektov,“ uviedol Furman a konkretizoval, že gymnázium vo Svidníku malo pred desiatimi rokmi 400 žiakov, dnes ich je 135.
Preto sa dostal tento optimalizačný projekt do zoznamu, ktorý posudzuje ministerstvo z odborného hľadiska. Podľa Furmana sa na základe spätnej väzby župa rozhodne, čo bude ďalej.
„Zatiaľ nie je nič definitívne rozhodnuté. Prichádzame s návrhom optimalizačného riešenia presunu gymnázia na spojenú školu na Mierovej ulici, kde už v súčasnom období máme sfúzovanú obchodnú akadémiu a základnú školu,“ vysvetlil vedúci odboru školstva.
Po zaniknutej hotelovej akadémii je tam podľa neho celé jedno krídlo, kde vedia vytvoriť adekvátne, resp. lepšie podmienky, ako má gymnázium dnes.
Župa tiež mieni dofinancovať infraštruktúru tejto školy.
Gymnázium podľa Furmana o nič nepríde, pedagógovia sa presunú so žiakmi a ostane aj v názve školy.

Odznelo v diskusii
Medzičasom v pléne zastupiteľstva prebiehala dlhá rozprava o Regionálnej stratégii výchovy a vzdelávania v stredných školách v územnej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja na obdobie rokov 2025 - 2026.
Konkrétny bod zlúčenia svidníckych škôl neobsahovala, ale v rozprave sa o ňom hovorilo.
Šéf odboru školstva Ján Furman konštatoval, že od ministerstva školstva, ktoré vedie Tomáš Drucker zo strany Hlas, dostali do konca augusta úlohu pripraviť materiál s chystanými projektmi.
„V rámci optimalizačných projektov ministerstvo explicitne uviedlo zlučovanie škôl,“ uviedol s tým, že materiál je odovzdaný a zatiaľ sa dohodli, že nebude zverejnený.
Na margo ministra z Hlasu uviedol: „Prečo nepovedal jednotlivé projekty, keď mal tlačovú besedu? Neplníme nič iné, len toto, čo nám ministerstvo nastavilo.“
Poslanec Gabriel Paľa (KDH) vo faktickej poznámke podotkol, že prešovská župa nechystá žiadne rušenie gymnázia: „Nejde o žiadne rušenie, ale o nastavenie procesov tak, aby v jednej budove mohli fungovať tri inštitúcie, školy, ktoré budú zracionalizované.“
S odkazom na poslankyňu Nadeždu Sirkovú (Hlas), že sa „môžeme prikrývať takou perinou, na akú máme“ dodal: „Presne toto robíme“.
Župan Milan Majerský (KDH) v tejto súvislosti poukázal aj na to, koľko z primátorov a starostov v župnom zastupiteľstve muselo rušiť školy a škôlky. Dokonca použil prirovnanie z iného súdka, a to, že v mnohých obciach zanikli pre nezáujem obyvateľov aj krčmy, nielen školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári