BARDEJOV. Na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardejove si chceli pripomenúť vraždu dvoch mladých ľudí spred dvoch rokov na Zámockej ulici v Bratislave. Išlo o útok motivovaný voči LGBTI+ komunite.
Študentov najskôr škola na sociálnej sieti vyzvala, aby si obliekli niečo farebné a podporili tak myšlienku tolerancie v spoločnosti, spojenej s Dňom boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.
Na gymnáziu chceli poukázať aj na nebezpečenstvo nenávisti v spoločnosti, najmä na základe sexuálnej orientácie.

Po tom, ako túto spomienkovú akciu skritizoval europoslanec Milan Mazurek (hnutie Republika), však akciu zmenili len na všeobecnú výzvu a žiakov vyzvali, aby si obliekli obľúbenú farbu.
Europoslanec Mazurek totiž označil vo svojich príspevkoch na sociálnej sieti spomienkovú akciu ako propagandu a ideologickú indoktrináciu.
Mazurek sa po tom, ako škola zmenila akciu na všeobecnú výzvu, vyjadril, že takto vyhral nad dúhovými fanatikmi.
Útočili na nich
Riaditeľka gymnázia Alena Gombošová sa k situácii vyjadriť nechcela, odkázala nás na zriaďovateľa školy, teda Prešovský samosprávny kraj.
Župa nereagovala, no Gombošová pre portál Prešovák povedala, že z príspevku Milana Mazureka na Facebooku sa môže situácia javiť tak, ako by diktoval škole v Bardejove, ako majú postupovať.
Odmietla, že by sa škola hlásila k tomuto naratívu. „Dištancujeme sa od tohto, nikto nám nič nediktoval,“ povedala Gombošová.
Príspevok podľa nej stiahli, pretože mali veľa útokov a dezinterpretácií, ktoré vyvolávajú nenávisť a neúctu k ľudskej dôstojnosti.
Obdobná situácia v Trenčíne
Podobne si chceli uctiť pamiatku dvoch zavraždených mladých ľudí aj v Trenčíne na Gymnáziu Ľudovíta Štúra. Vedenie školy však napokon kvôli Mazurekovej kritike spomienkovú akciu zrušilo.
Primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý) skritizoval vedenie za to, že ustúpilo pred nátlakom a agresiou. Škola by mala podľa neho podporovať študentov v uctení si pamiatky obetí radikalizovanej nenávisti. Povedal tiež, že ide o pošliapanie mena školy.
Na rozdiel od Rybníčka bardejovský primátor Boris Hanuščák (Hlas) postup školy hodnotiť nechcel.
Vedúci kancelárie primátora Štefan Hij uviedol, že samospráva nie je zriaďovateľom školy. „Nebudeme sa vyjadrovať k veciam, ktoré nepatria do našej kompetencie. Je to plne v kompetencii riaditeľa a zriaďovateľa školy,“ odkázal.
Predložili návrh zákona
Ministerstvo školstva na naše otázky ohľadom zrušenia podujatí na školách konkrétne neodpovedalo.
Rezort uviedol, že pod vedením Tomáša Druckera (Hlas) do parlamentu predložil vládny návrh zákona, ktorý si v prípade citlivých tém a aktivít bude vyžadovať prerokovanie v rade školy, pedagogickej rade či informovaný súhlas rodiča.
„Rezort školstva sa zasadzuje a naďalej bude trvať na tom, aby školy zostali apolitickým miestom bez akýchkoľvek ideológií, kde sa budujú hodnoty ľudských práv, vzájomného rešpektu a tolerancie, ktoré sú základom demokratickej spoločnosti,“ odpísali.
Škola má podľa nich zároveň slobodu organizovať vzdelávanie a výchovu v súlade so svojím poslaním, pokiaľ sú tieto aktivity v súlade so štátnym a školským vzdelávacím programom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári