JAROVNICE. Na to, že starosta Jarovníc Florián Giňa (Strana rómskej koalície) jazdí na drahšom aute ako župan či primátor Prešova, sme upozornili už v januári. Obecné auto kúpil za takmer 50-tisíc eur a navyše v tom boli nezrovnalosti.
Najprv tvrdili, že Škodu Superb brali na lízing, neskôr, že na úver. Po zverejnení návrhu záverečného účtu obce za vlaňajší rok sa potvrdilo, že na jeho nákup si zobrali autokredit.
Úver si zobrali vo výške 34-tisíc eur so splatnosťou až do roku 2027 od spoločnosti Volkswagen Finančné služby Slovensko.
Je však otázne, či si obec môže takýto luxus dovoliť, keďže v auguste prijala úver vo výške 300-tisíc eur, z ktorého sa platili aj bežné výdavky.
Zmluvu nezverejnili
Obstaranie vozidla obec schválila vo februári 2023. Škodu Superb v luxusnej výbave kúpila spolu so zimnými pneumatikami v hodnote 1 782 eur, k tomu treba prirátať náklady na verejné obstarávanie. Kúpna cena auta tak bola napokon zhruba 50-tisíc eur. Starosta pritom auto využíval aj na osobné cesty z Jarovníc do Prešova, kde býva.
Celkové navýšenie kúpnej ceny vozidla o zaplatené úroky bude za štyri roky splatnosti značné. Vyplýva to zo zmluvy o autokredite, ktorá by mala byť zo strany obce Jarovnice povinne zverejňovaná, no v centrálnom registri zmlúv nie je.

Vypýtali sme si ju priamo od obce, pretože mestá či obce zmluvy o autokredite bežne zverejňujú, keďže ide o nakladanie s verejnými prostriedkami. Tak to napríklad zverejnila obec Štrba.
Prednostka obecného úradu v Jarovniciach Jana Marcinčinová zareagovala, že nezverejnenie zmluvy v Centrálnom registri zmlúv preveria a voči zodpovedným zamestnancom vyvodia dôsledky.
Zo zmluvy vyplýva, že autokredit obec zobrala s ročnou úrokovou sadzbou 8,6 percenta. Auto sa tak na splátke úrokov predraží o ďalších vyše 6-tisíc eur.
Nezaujímala ich cena auta
Na kúpu auta sa po tom, ako sme sa téme venovali, pozrela aj hlavná kontrolórka obce Eva Harsághy. Zistenia v prípade zakúpenia auta označila za závažné.
Harsághy upozornila napríklad na to, že po verejnom obstarávaní boli podpísané zmluvy na nákup vozidla, no tie sa do zastupiteľstva nedostali. Poslanci ich teda neschválili a starosta mal voľnú ruku v tom, za akú cenu auto kúpi.
Schválenie úveru je však výhradnou kompetenciou obecného zastupiteľstva, preto starosta nebol oprávnený sám rozhodnúť o jeho prijatí.
Hlavná kontrolórka to vyhodnotila ako porušenie finančnej disciplíny, ktoré oznámila ministerstvu financií. Poslanci sa totiž podľa jej zistení o cenu auta ani nezaujímali.
Z ministerstva na naše otázky o kontrole uviedli, že keďže starosta Giňa nekupoval auto za štátne ani európske peniaze, ale zabezpečili ho z vlastných prostriedkov, rezort nemá kontrolu v kompetencii.
„A zároveň ani zabezpečiť správne konanie vo veci porušenia finančnej disciplíny na základe výsledkov kontroly hlavnej kontrolórky. O uvedenom bola hlavná kontrolórka informovaná samostatným listom spolu s informáciou, ako a na koho sa môže ďalej v predmetnej veci obrátiť,“ odkázali z ministerstva.
Harsághy hovorí, že je to diera v zákone a poslanci by sa tým mali zaoberať.
Otvorene však hovorí, že ju postup ministerstva sklamal. S takýmto prípadom sa totiž v iných obciach, kde je tiež kontrolórka, ešte nestretla, preto očakávala, že sa tým bude rezort zaoberať.
Nakladenie s verejnými financiami
Podľa analytičky z Transparency International Slovensko Martiny Hilbertovej aktuálna situácia v Jarovniciach ukazuje, že nie je vhodné, aby si obec kupovala auto za takmer 50-tisíc, ak nemá finančné prostriedky, z ktorých vie kúpu vykryť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári