PREŠOV. Desať stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa zapojilo do programu mentoringu a tútoringu. Vzdelávací program pomáha na stredných školách budovať pozitívne vzťahy.
Vďaka projektu funguje v župných školách 50 vyškolených mentorov a tútorov.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, zapojené školy sa vďaka projektu začali venovať otázkam individuálneho sprevádzania žiaka. Učitelia-mentori posilňujú svoje profesijné kompetencie, žiaci-tútori odovzdávajú skúsenosti mladším zverencom.
Program považujú za kľúčový
„Zlepšovanie pozitívnej a priateľskej klímy na školách je veľmi dôležité. Rovnako je dôležité, aby sa noví žiaci v novom prostredí cítili príjemne a aby vnímali, že škole záleží na osobnostnom raste a na individuálnych potrebách všetkých žiakov. Preto považujeme program mentoringu a tútoringu za kľúčový a teší nás, že funguje aj v našich školách,“ zdôraznil predseda PSK Milan Majerský.
Dodal, že mentori a tútori už majú za sebou vytvorené prvé plány aktivít ako adaptačné dni pre prvákov, workshopy komunikačných zručností či individuálne sprevádzanie žiaka.
„Zároveň vyvíjajú podporné činnosti, ktorými motivujú študentov v ich životnom smerovaní. Prax nám teda ukazuje, že je to program, ktorý jednoznačne patrí do školských lavíc a kabinetov,“ dodal Majerský.
Odovzdávajú skúsenosti a zručnosti mladším
V rámci tútoringových aktivít ide okrem iného o odovzdávanie skúseností a zručností starších žiakov mladším, o pomoc novým študentom pri ich počiatočných krokoch v štúdiu a pri ich adaptácii v novom školskom prostredí, ale i o podporu pozitívneho vzťahu k učeniu či o podporu rozvoja ich osobností.
„Jedným z očakávaní, ktoré sa spája so zavedením úlohy mentora na škole, je zvýšenie školskej úspešnosti žiakov a na druhej strane zníženie počtu tých, ktorí odídu zo školy pred ukončením štúdia. Je to tiež zlepšenie duševného zdravia žiakov, podporovanie pocitu ich bezpečnosti a jedinečnosti, ako i pomoc pri zvládaní záťaže a stresu. Sústredia sa tiež na prekonávanie bariér v sociálnom kontakte, čo vnímame ako veľmi potrebnú súčasť vytvárania vľúdneho prostredia na školách,“ dodala projektová manažérka Odboru školstva ÚPSK Ivana Kirkov.
V každej z projektových škôl sa vytvorili päťčlenné mentorské a tútorské tímy zložené z troch pedagogických zamestnancov a dvoch žiakov. Členovia tímov absolvovali počas dvoch mesiacov mentoringový tréning pozostávajúci zo stretnutí s expertmi v danej problematike.
V programe učiteľom a žiakom stredných škôl poskytuje podporu odborník v danej oblasti, tzv. supervízor. Projekt sa bude realizovať do decembra 2027 a jeho rozpočet je viac ako 6,5 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári