SVERŽOV. Prvú kontajnerovú čistiareň odpadových vôd (ČOV) bez kanalizácie na Slovensku uviedli do prevádzky v obci Sveržov. Využíva WTR technológiu čistenia žumpových vôd a slúžiť bude na ich zvoz z obcí Sveržov a Tarnov (okres Bardejov).
Ako informovala Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. (VVS), technológia prináša riešenie pre menšie obce, kde výstavba a následná prevádzka stokovej siete nie je ekonomicky výhodná a časovo dostupná.
Vysoká účinnosť čistenia
Podľa VVS investícia pomôže zlepšeniu kvality života obyvateľov v regióne a ochrane životného prostredia.
„Medzi hlavné výhody použitia WTR technológie patrí vysoká účinnosť čistenia, nízka energetická náročnosť, nízka tvorba prebytočného kalu, stabilita technologických procesov bez vzniku nepríjemných pachov a hluku, ako aj celková priaznivá ekonomika prevádzky,“ vysvetlil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Stanislav Prcúch.
Výstavba ČOV pre obce Sveržov a Tarnov má byť krokom k skvalitneniu bývania a života v oboch obciach.
„Naše obce sa nám rozrastajú, budujú sa tu nové rodinné domy, zakladajú firmy a prevádzky. Doteraz sa čakacia doba na vývoz odpadových vôd pohybovala od piatich do ôsmich týždňov, preto verím, že teraz sa situácia výrazne zlepší,“ uviedol starosta obce Sveržov Pavol Ceľuch (nezávislý).
Je to unikát
Projekt môže byť podľa riaditeľa závodu VVS Bardejov Juraja Fellegiho vzorom pre ďalšie úspešné riešenia spracovávania odpadových vôd z oblastí, kde nie je vybudovaná verejná kanalizácia s čistiarňou odpadových vôd.
„Je to unikát, ktorý pri správnom fungovaní do budúcnosti výrazne ovplyvní problematiku ´žumpových vôd´ v obciach bez verejnej kanalizácie. Hlavným významom pre oblasť, kde je táto čistiareň vybudovaná, je, že sa zvýši efektivita vývozov, a čo je najhlavnejšie, náklady na samotný vývoz žumpových vôd budú pre týchto obyvateľov nižšie,“ zdôraznil Fellegi.
Podľa predsedu Dozornej rady VVS Stanislava Hrehu by vybudovanie kanalizácií a čistiarní obciam pod 500 obyvateľov na východnom Slovensku stálo tri miliardy eur.
„V krátkej dobe nedokážeme tieto peniaze získať zo štátneho rozpočtu, ani z fondov Európskej únie, preto sú riešením práve takéto ČOV bez kanalizácie,“ uviedla Hreha s tým, že VVS sa v tomto smere stala priekopníkom, keďže má ísť o vôbec prvú podobnú ČOV bez kanalizácie s takouto technológiou, ktorú navyše vyrobili na Slovensku.
WTR technológia sa podľa VVS vyznačuje vysokou účinnosťou čistenia bez potreby mechanických zariadení, čo znamená nižšiu elektrickú náročnosť v porovnaní s klasickými ČOV a pozitívne environmentálne dopady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári