PREŠOV. V Prešove si pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie zhromaždením na Hlavnej ulici. Medzi rečníkmi boli občianski aktivisti, niekdajší aktéri novembrových udalostí, ale aj politici.
Moderátorom večera bol Richard Jánoš, ktorý organizoval aj prešovské zhromaždenia po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Prvým rečníkom bol primátor Prešova František Oľha (Demokrati). „Stále vidím nádej,“ povedal Oľha, ktorý zdôraznil, že nejde len o spomienku na 17. november, ale že o nadobudnutú slobodu treba stále bojovať.
„Naša krajina patrí do Európskej únie a demokratického sveta,“ zdôraznil.

Liška: Vládnu nám plochozemci a Putinovi agenti
S úderným prejavom vystúpil režisér a literát Daniel Liška, jeden zo zakladateľov košickej Verejnosti proti násiliu. Pred 35 rokmi sprevádzal v Prešove Václava Havla, ktorého tiež citoval. Vrátane pamätnej vety „naše země nezkvétá“ z Havlovho novoročného prejavu.
„Vládnu nám plochozemci, kazistveti, babráci a tí, čo si kresťanstvo pomýlili s fašizmom. A, česť výnimkám, o všetkom podstatnom rozhodujú Putinovi agenti,“ zdôraznil Liška.
Zaspomínal si na generálny štrajk, ktorý bol 27. novembra 1989 a na dve hodiny sa doň zapojili tri štvrtiny obyvateľov. „Repríze generálneho štrajku by porozumel aj dnešný vládny boľševik,“ povedal Liška.

Mesežnikov: Hrozí nám strata slobôd
„Nikdy v priebehu 35 rokov slobody a demokracie sme neboli tak blízko k strate najdôležitejších vymožeností, ktoré priniesol November '89,“ zdôraznil politológ Grigorij Mesežnikov.
Spomenul demokraciu, ľudské práva, právny štát, nezávislosť médií či občiansku angažovanosť. „Zachovanie týchto skutočných hodnôt, ktoré tvoria základ slobodnej spoločnosti, nie je samozrejmosťou,“ vyhlásil Mesežnikov.

Venoval sa aj nadbiehaniu súčasnej garnitúry Rusku či „rozprášeniu“ Národnej kriminálnej agentúry.
„Politikou súčasného vládneho zoskupenia je politický revanš a osobná pomsta,“ povedal.

Politik, novinár, aktivista, pamätník
Vystriedal ho poslanec Národnej rady SR za PS Richard Dubovický. Ten sa poďakoval predchádzajúcej generácii za November '89: „Rodičia mi hovorili, že to bolo niečo úžasné.“
Na novembrové udalosti spomínal novinár – senior Jozef Jurčišin. „Musíme si viac veriť a dbať o to, že sloboda a demokracia nie sú navždy samozrejmosťou,“ odkázal zhromaždeným.
Nadviazal naňho ďalší spíker, aktivista René Polačok, ktorý pripomenul, že na to, aby zlo vyhralo, stačí, ak dobrí ľudia neurobia nič.
Jozef Muránsky bol pred 35 rokmi v epicentre revolučných udalostí v Prešove ako člen študentského hnutia. Na ten čas spomínal vo svojom prejave, ktorý zhmotnil do posolstva: „Je na nás, ako s tým naložíme. Stále na tom nie sme tak zle, ale mohli sme byť na tom lepšie.“

Naď: Zlu sa neustupuje
Posledným rečníkom bol predseda Demokratov a exminister obrany Jaroslav Naď „Sedemnásty november bol dobrý začiatok,” povedal.
Okrem iného pred takmer tisícpočetným mrznúcim davom zdôraznil, že všetci chceme mier, aj na Ukrajine, aj na Blízkom východe, ale „spravodlivý mier”.
Zdôraznil, že nesmieme dovoliť, aby sme tlačili Slovensko do rúk Putina: „Slovensko si nedáme.“
Naď tiež kritizoval súčasnú vládnu garnitúru. „Môžu nás zavrieť, môžu nám aj drogy do auta hodiť, ale neustúpime, lebo zlu sa neustupuje,“ vyhlásil.
Podľa Naďa symbolizoval November '89 nádej. „Bol to dobrý začiatok,“ zopakoval a uzavrel: „Hlboká orba sa ešte len začne.“
Naď zaujal aj ženskú časť osadenstva, po skončení prejavu sa s ním prišli odfotiť viaceré Prešovčanky.

Výstava a „trucpodnik“
Program zhromaždenia spestrili hudobné vystúpenia Martina Husovského a Tomáša Telepáka, na záver zaznela štátna hymna a prítomní zapálili sviečky obetiam komunizmu.
Okrem toho výročie novembrových udalostí pripomína výstava dobových fotografií Zamatové spomienky, ktorú otvorili v útrobách radnice.
Pred Divadlom Jonáša Záborského sa konalo aj ďalšie zhromaždenie, zvolané na poslednú chvíľu a propagované hnutím Slovensko.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári