PREŠOV. Čo si má história o tomto období pamätať? Čo želáte kultúre na Slovensku do budúceho roka? Čo by teraz najviac pomohlo kultúrnej komunite?
Na tieto otázky môžu ľudia odpovedať do knihy, ktorú majú pri sebe aktéri štafetového protestu Slovenská kultúrna pochodeň.
S aktivitou začali 17. novembra v Humennom. Presunuli sa do Košíc a do Prešova, ďalej majú namierené do Bardejova, Popradu a ďalších miest. Každý deň bude pochodeň v inom meste a 12. decembra doputuje do Bratislavy.

Gibová: Ľudia sa bežne nad kultúrou nezamyslia
„Som Prešovčanka a zdalo sa mi veľmi vhodné podporiť v rodnom meste túto aktivitu. Jednak preto, že som veľmi nespokojná so stavom toho, čo sa deje s kultúrou. A ďalšia vec je, že si myslím, že je potrebné, aby sa ľudia zastavili a zamysleli nad tým, čo naozaj kultúre prajú, prečo je pre nich dôležitá. Lebo naozaj bežný človek nad tým nerozmýšľa. Som rada, že sa ľudia pristavia a rozmýšľajú,“ povedala spisovateľka Ivana Gibová.
Čerstvá držiteľka ceny Anasoft Litera bola jednou z tých, ktorí v utorok „strážili“ putovnú pochodeň v Prešove.
Okrem literátky s pochodňou stáli aj zástupkyne a zástupcovia divadla, filmu, výtvarného umenia, hudby, manažmentu kultúry či aktivisti.

Nekultúra a násilie prevládajú
„Som tu preto, lebo kultúra nie je len umenie, ale aj to, ako sa ľudia k sebe správajú. A to, čo nám predvádza naša vláda, hlavne ministerka kultúry, je nekultúra a násilie v tej najhoršej forme. Pretože k tomu povzbudzuje ľudí. My ako občianske združenie, ktoré propaguje nulovú toleranciu násilia, s tým nemôžeme súhlasiť. Kultúra bez násilia a kultúra rešpektu inakosti a pestrofarebnosti je to, čo tejto krajine teraz veľmi chýba. Žiadna nenávisť, ale porozumenie,“ konštatovala Apolónia Sejková zo združenia MyMamy.
Toto združenie pracuje v oblasti sociálnych služieb, ale venuje sa aj ľudskoprávnej agende a robí akcie s umeleckým presahom. Najbližšie to bude 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách, súčasťou ktorých bude výstava konceptuálnej umelkyne, mladých umelcov, filmy, či premiérový prešovský koncert českej ženskej kapely Zuby nechty.

Je to normálna práca
„Nebaví ma, že si všetci myslia, že v kultúre sa iba hráme a robíme si našu prácu iba z dobrého srdiečka. Nie je to tak. Je to normálna práca. Máme veľkú agendu a veľkú zodpovednosť. Suplujeme veľa štátnych a zriaďovaných organizácií a nedostáva sa nám toľko pozornosti a podpory,“ povedala Oleksandra Sirko, kultúrna manažérka z centra nezávislej kultúry Wave.

„Pre nás je dôležité ukázať, že sme v tom spolu. Či už zriaďované, alebo nezriaďované inštitúcie, alebo či sú to divadlá, galérie, alebo ďalšie inštitúcie,“ nadviazal na ňu vizuálny umelec a kurátor Adam Macko.
„Mám skúsenosť z nezávislých galérií i z tých zriaďovaných a ako spomínala Saša, je to práca, ktorá vo veľkej miere často nedoceňuje nuansy týkajúce sa času, priestoru, o financiách ani nehovorím. Táto pochodeň vysiela signál, že nám na kultúre záleží. Chceme, aby ďalej žila, rozvíjala sa a bola na tom lepšie,“ doplnil Macko.

Roman Šimon: Nie je mi to jedno
„Mali by sme byť silnejší a dať hlasnejšie najavo, že nesúhlasíme s tým, čo sa deje. Preto aj táto akcia,“ uviedol Prešovčan Roman Šimon, ktorý sa okolo kultúry pohybuje roky. Spolupracuje s umelcami, pravidelne navštevuje kultúrne podujatia a je aktivistom v platforme Kvír Prešov.
„Každopádne mi nie je jedno, čo sa deje. Nástupom tejto našej novej superministerky nastalo ničenie a cenzurovanie kultúry a veľmi rád priložím ruku k dielu, keď sa môže niečo zmeniť,“ zdôraznil.

Nezabúdame, odkazujú známe herečky
Pred galériu sa s pochodňou postavili aj známe slovenské herečky Gabriela Mihalčínová Marcinková a Anna Jakab Rakovská. Prečo podporili rodené Prešovčanky túto aktivitu?
„Pretože stále sa zatiaľ nič nemení. Odkedy sa 5. septembra kultúrne protesty začali, nevidíme žiadne zmeny,“ prezradila Jakab Rakovská s tým, že situácia sa naopak mení k horšiemu, rušia sa dotácie, vyhadzujú ľudia.
„Je toho tak veľa a nespeje to k lepšiemu. Táto symbolická pochodeň je tu preto, aby záujem ľudí nevyhasol. A aby si pani Šimkovičová tiež nemyslela, že to prestávame vidieť,“ dodala.

Gabika Marcinková prikývla. „Presne tak. Chceme ukázať, že nezabúdame. Aby to nešlo všetko do zabudnutia, ako sa to u nás na Slovensku často stáva, že jednoducho ľudia stratia energiu bojovať za správnu vec,“ doplnila kolegyňu, s ktorou si v Prešove v týchto dňoch zahrala v divadelnom predstavení Outcast nezávislého divadla Slzy Janka Borodáča.
„Lebo kultúra má byť antifašistická a žiadna iná,“ heslovito sa pridal raper Dušan Vlk alias Denis Klučerovský.
Z hudobníkov prišli aj Martin Husovský či Katka Koščová, nechýbali ani ďalší predstavitelia kultúrnej sféry.

Na happening do Veľkého Šariša
Pred odchodom do Bardejova sa Slovenská kultúrna pochodeň ešte presunula z Prešova do susedného mesta Veľký Šariš.
V ňom sa konal happening Radšej tvor ako netvor, na konci ktorého mala byť demonštratívne spálené rovnomenné dielo z naplaveného dreva, ktoré tvoril gitarista ako bojovník múz s vojakom ako bojovníkom zbraní.
„Táto aktivita skrsla v nás už skôr. Zhodou okolností do toho prišla Slovenská kultúrna pochodeň, tak sme to trefne spojili, prepojili a tým silným gestom zapálenia umeleckého diela. Chceme tým povedať podobnú vec: Nespokojnosť so stavom súčasnej kultúry, so smerovaním kultúry a s nezáujmom spoločnosti o kultúru,“ vysvetlil jeden z účastníkov tohto performatívneho happeningu, umelecký kováč Michal Kačmár.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári