NIŽNÝ HRUŠOV. V okrese Vranov nad Topľou 29 samospráv spoločne obstaralo defibrilátory, ktoré sú podľa zákona povinné zabezpečiť obce nad 500 obyvateľov do roku 2025.
Ušetrili finančné prostriedky
Ako uviedol starosta Nižného Hrušova a predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák (nezávislý), spoločný nákup samosprávam ušetril finančné prostriedky a získali tak moderné zariadenia za výhodnejšie ceny.
"Cieľom bolo minimalizovať obavy z možných chýb pri používaní," dodal Fenčák.
Defibrilátory sú navrhnuté tak, aby ich dokázala ovládať aj laická verejnosť. Prístroje sú vybavené podsvieteným displejom a hlasovými pokynmi. V prípade potreby poskytnú výboj až 360 joulov, čo je viac ako pri starších modeloch.
Na verejných budovách
Nové defibrilátory budú umiestnené v externých skrinkách na verejných budovách s jednoduchým prístupom. V Nižnom Hrušove bude manipulácia monitorovaná kamerovým systémom a smart technológiou.
"Informáciu o manipulácii s defibrilátorom dostane šestnásť kompetentných osôb, z ktorých vždy niekto okamžite reaguje. V praxi to bude vyzerať tak, že overíme oprávnenosť manipulácie a v prípade potreby iniciujeme odbornú pomoc," vysvetlil Fenčák.
Pozitívne skúsenosti
Pozitívne skúsenosti s defibrilátormi už má obec Sečovská Polianka v okrese Vranov nad Topľou, kde ich od roku 2022 využili dvanásťkrát.
"Sme obec na rozhraní Vranovského a Trebišovského okresu, preto záchranke trvá o čosi dlhšie, pokiaľ dorazí. Toto sú situácie, keď rozhoduje čas," zdôraznil starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári