TOKAJÍK. Prezident Peter Pellegrini si v piatok uctil pamiatku obetí Tokajíckej tragédie, ktorá sa odohrala v roku 1944 v obci na severovýchode Slovenska.
„Hoci fašizmus utrpel porážku, neznamená to, že by sa pominula hrozba jeho návratu,“ povedal pri príležitosti 80. výročia tejto tragédie.
Polarizovaná spoločnosť
Ako ďalej dodal, sklamanie ľudí, frustrácia a polarizovaná spoločnosť sužovaná konfliktmi a nenávisťou je živnou pôdou pre znovuzrodenie totalitných režimov v akejkoľvek podobe a kdekoľvek na svete.
Pamiatku obetí krvavej nedele 19. novembra 1944, keď nacisti zavraždili 32 mužov z obce, si uctil položením venca pri pamätníku na miestnom vojenskom cintoríne.
„Uchovajme si túto udalosť v našej pamäti a hovorme o nej ďalším generáciám. Aby neboli ľahostajné voči násiliu, aby neboli slepé voči utrpeniu a aby sa nenechali oklamať diktatúram a diktátorom,“ apeloval prezident.
Vojnové hrôzy aj v 21. storočí
V príhovore ďalej uviedol, že je skutočnou tragédiou, ak sme v 21. storočí opäť v Európe svedkami vojnových hrôz, krutostí a útokov na nevinné civilné obyvateľstvo.
„Žiaľ – a musím to povedať veľmi otvorene – posledné kroky všetkých strán zúčastnených na vojne na Ukrajine nesvedčia o tom, že by si čím skôr chceli sadnúť za rokovací stôl. Naopak, konflikt na bojisku i v politických vyjadreniach eskaluje, a to ma veľmi mrzí,“ konštatoval.
"Tohto roku si pripomíname 80. výročie Slovenského národného povstania a na budúci rok si pripomenieme 80. výročie konca druhej svetovej vojny. Verím, že si ho pripomenieme dôstojne a s náležitou úctou k desiatkam miliónov obetí vojnového zabíjania. Najviac chcem veriť tomu, že v tom čase už nebudeme konfrontovaní s vojnou v našom bezprostrednom susedstve," povedal Pellegrini.
Počas návštevy obce si Pellegrini pozrel aj Múzeum Tokajíckej tragédie, ktoré nedávno prešlo rekonštrukciou. Ako predseda vlády sa v roku 2019 pričinil o finančnú podporu tohto projektu. Do obce zavítal v rámci regionálneho výjazdu do Prešovského kraja. Čaká ho ešte rokovanie s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským a primátorom Prešova Františkom Oľhom.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pripomenul, že sloboda a mier nie sú samozrejmosťou.
"Zvlášť v tomto čase hroziacich či prebiehajúcich konfliktov a najmä tých u našich východných susedov. Vidíme, že pokoj a mier sú aj pre nás veľmi vzácnou a krehkou hodnotou," povedal v príhovore.
Starostka obce Tokajík Jana Medvecová podčiarkla dôležitosť pripomínať si historické udalosti. "Našťastie, je tu ľudská pamäť, svedectvá tých, ktorí prežili, svedectvá ich blízkych, príbuzných a priateľov. To je záruka toho, že odkrývanie pravdy o minulosti nebude pokrivené," uviedla v príhovore.
Ťažká a náročná úloha
Súsošie Návrat do vyvraždenej obce od Františka Gibalu pri ktorom sa spomienková slávnosť konala, prešlo rekonštrukciou.

"Bola to ťažká a náročná úloha, pretože súsošie utrpelo značné škody minulý rok pri zemetrasení. Museli sa jednotlivé dielce spájať, nazval by som to ako také puzzle. Travertínové súsošie v tomto priestore sme zistili, že nie je až tak vhodné, ale podarilo sa to Petrovi Meszárošovi urobiť a dúfam, že to vydrží a bude to tu nastálo," povedal Miloslav Čaplovič, riaditeľ Vojenského historického ústavu, ktorý má v správe areál pamätníka i miesto tragédie.
Dňa 19. novembra 1944 nemecké vojská v obci Tokajík zastrelili 32 miestnych mužov, dvaja masaker prežili. Všetky domy v obci vypálili, až na jeden na okraji obce a kostol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári