KDH podporuje tichý protest učiteľov. ZDROJ: SME/DÁVID ZIMMERMANN
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Všetci zamestnanci škôl, učitelia, učiteľky aj nepedagogickí pracovníci prišli v stredu do práce v čiernom oblečení. Na slovenských školách sa konala tichá protestná akcia Školstvo v smútku - Protest v čiernom.
Jej účastníci vyjadrili nespokojnosť s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva ako aj s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2025. Upozornili na to, že druhý rok po sebe nebudú valorizované platy zamestnancov školstva, a to v rozpore s programovým vyhlásením vlády.
Podľa prognózy Inštitútu vzdelávacej politiky bude na Slovensku v najbližších rokoch chýbať 1 600 až 2 100 učiteľov. Nástupný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa je 1 200 eur v hrubom.
Je to iba začiatok
Pracovníci v školstve sú odhodlaní prejsť z tichého protestu až do štrajku.
„Určite je to iba začiatok. V protestných akciách budeme pokračovať. Zatiaľ sa ešte vyjednáva, čiže je to pokojný, tichý protest, upozornenie na to, že sme nespokojní so súčasnou situáciou, aká je v školstve,“ povedala Darina Nagyová, predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
„Hovorí sa, že nejde len o platy, ale ide predovšetkým o platy z môjho pohľadu, pretože ak chceme mať kvalitných učiteľov, ktorí po vysokej škole vôbec nastúpia do školstva, tak musia byť primerane ohodnotení,“ zdôraznila Nagyová.
Nejde len o učiteľov: „Týka sa to všetkých zamestnancov školstva. U nepedagogických je to obzvlášť vypuklé, pretože tabuľkovo sú pod hranicou minimálnej mzdy.“

Podľa odborovej predáčky sa v Prešove do protestu v čiernom zapojili všetky školy a v Prešovskom kraji vyše 96 percent. Týka sa to aj školských zariadení či základných umeleckých škôl.
V čiernom prišli do práce aj zamestnanci odboru školstva prešovskej radnice.
Podobná situácia bola aj v susednom kraji. V Košiciach podporilo čierny protest sto percent škôl, v kraji ich bolo viac ako 95 percent.
Pokladníčky zarobia viac
„Učitelia sú dlhoročne platovo podhodnotení. Po dvadsiatich rokoch príde učiteľovi na účet tisíc eur, po štyridsiatich rokoch práce niečo vyše tisícsto eur. Momentálne má jeden z obchodných reťazcov náborovú kampaň, kde pokladníkom a pokladníčkam ponúka plat 1 200 eur plus príplatky. To sú dôvody, prečo podporujeme protest, myslím, že sú jasné celej spoločnosti,“ povedala Viera Leščáková, riaditeľka Základnej školy Prostějovská v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári