VRANOV NAD TOPĽOU. Kým vládni poslanci predložili do parlamentu zákon, ktorým chcú dať generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi doživotnú rentu 5 000 eur mesačne, vo Vranove riešia, ako z neho urobiť čestného občana.
Na načasovanie renty pre Žilinku upozornila v stredu predsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová.
„Koalícia chce silou-mocou zákon pretlačiť tak, aby bol účinný od 1. 1. 2025, pričom práve v januári majú Žilinkovi uplynúť 4 roky vo funkcii, a tak bude mať nárok na rentu, ktorá tak veľmi pripomína práve rentu pre Roberta Fica (Smer)," uviedla. Pripomenula, že sa tak deje v čase drastického uťahovania opaskov.
Deň predtým, v utorok, malo rozhodnúť o udelení mestských ocenení vranovské zastupiteľstvo. Zaujímavosťou návrhu je, že čestné občianstvo mesta Vranov nad Topľou malo byť udelené generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.
Krátko predtým, než sa tento bod dostal na rad schváleného programu, však vyhlásil primátor Ján Ragan (nezávislý) prestávku. Po nej ho stiahol. Pravdepodobne nemal dostatok poslancov na to, aby si bol istý, že návrh prejde. Tento bod zrejme zaradí na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva.
Kritici a odborníci to považujú za prejav kupovania si priazne, malomeštiactva či papalášizmu. Podobne, ako to bolo v kauze PKO Aréna, keď novú športovú halu pomenovali podľa mien politikov.

Radnica: Žilinka pomáha dôchodcom
Radnica navrhla udeliť Žilinkovi čestné občianstvo mesta Vranov nad Topľou za jeho „vynikajúci prínos k rozvoju justície na Slovensku, šírenie dobrého mena mesta Vranov nad Topľou, pomoc okresnej Jednote dôchodcov a aktívnu činnosť pri prednáškach na školách, čím sa významne podieľa na vzdelávaní a rozvoji mesta Vranov nad Topľou“.
Žilinka má väzby na Vranov nad Topľou. Je verejne známe, že je dlhoročným priateľom so Stanislavom Obickým, podnikateľom, honorárnym konzulom Ukrajiny a krajským poslancom, ktorý kandidoval do župného parlamentu ako nezávislý v skupine s Jánom Raganom.
Obický bol jedným z politikov, podľa ktorých je pomenovaná PKO Aréna. Ďalšími boli Peter Pellegrini, dnešný prezident a niekdajší premiér za Smer (neskôr založil Hlas), a Boris Kollár, v čase strihania pásky predseda parlamentu a Sme rodina.

Návrh na udelenie čestného občianstva predložil prednosta mestského úradu Imrich Kónya. Odôvodnil ho tým, že Žilinka vo Vranove istý čas žil, pomáha tunajším dôchodcom a pracovne navštívil okresnú prokuratúru.
„Aktívne pomáhal okresnej organizácii Jednoty dôchodcov v meste Vranov nad Topľou niekoľko rokov predtým, než sa stal generálnym prokurátorom. Zúčastňoval sa na stretnutiach, organizoval program a sociálnu pomoc,“ uvádza sa v návrhu, podľa ktorého má Žilinka s vranovskou Jednotou dôchodcov aj naďalej veľmi dobrý vzťah.
„K mestu Vranov nad Topľou má citový vzťah aj preto, že tu žil v rokoch 1972 - 1981. Jeho mama bola učiteľkou hudby na základnej umeleckej škole a otec chirurg, zástupca primára v meste Vranov nad Topľou. V roku 2023 uskutočnil historicky prvú návštevu Okresnej prokuratúry vo Vranove nad Topľou ako generálny prokurátor. Mestu Vranov nad Topľou je oddaný a prispieva k šíreniu dobrého mena nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ dodáva návrh.
Politológ: Ako za socializmu
„Zaujala ma formálna stránka, ako je návrh zdôvodnený. Skladba viet a ich obsah mi pripomína osemdesiate roky, akoby sme sa vrátili o štyridsať rokov späť. Vtedy sa skladali takéto ódy na ľudí. To mi prvé udrelo do očí,“ hovorí o návrhu na udelenie čestného občianstva politológ Tomáš Koziak.
„Čestné občianstvo je jedným z najvyšších ocenení, aké môže človek dostať od mesta alebo obce. Malo by sa udeľovať ľuďom, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o to, aby to mesto povzniesli. Nie som si istý, či argumenty, že podporuje miestnu Jednotu dôchodcov alebo navštívil okresnú prokuratúru, sú skutočne dôstojnými,“ konštatuje Koziak, podľa ktorého všetko bude závisieť od rozhodnutia poslancov.
Sám má skúsenosť obecného poslanca v Šarišských Michaľanoch v okrese Sabinov (formálne kandidoval za SaS). „Keby som bol poslancom vo Vranove, mne osobne by takto formulovaný návrh nestačil,“ vraví Koziak a dodáva: „To, že niekto tam býval a dostal sa do vysokej funkcie, mi príde také malomeštiacke.“

Prečo sú opoziční poslanci proti
Podobne to vnímajú aj opoziční poslanci Ľudmila Škurlová a Igor Pribula (kandidovali za Spolu).
Podľa Škurlovej môže pôsobiť udeľovanie titulov, ako je čestný občan, osobe vo vysokej funkcii ako „prejav nepatričnej vďačnosti alebo snahy o získanie priazne, čo vyvoláva dojem možného korupčného správania či nebodaj očakávania prípadnej pomoci“.

Osobne nevidí v žiadnom z bodov platných zásad o udeľovaní ocenení, že by bol Maroš Žilinka špeciálnym prínosom pre Vranov.
„Ibaže by bol prínosom pre určitých jednotlivcov v našom meste. A taký bod tam, samozrejme, nie je. Generálny prokurátor je dlhodobo kritizovaný za nadužívanie paragrafu 363 či šírenie neoverených alebo dezinformačných naratívov. Žilinka čelí kritike za svoje kontakty a podporu od kontroverzných politických osobností, čo môže vyvolávať pochybnosti o jeho nezávislosti. Jeho pôsobenie vyvoláva skôr polarizáciu ako spájanie spoločnosti. Preto si myslím, že udelenie tohto titulu by nebolo v súlade s hodnotami, ktoré chceme týmto ocenením reprezentovať. Navyše, udeľovanie ocenení v takom malom meste pôsobí ako prežitok a prejav malomestského papalášizmu,“ dodáva.
V súvislosti s hoaxami a Žilinkom bola na východnom Slovensku medializovaná kauza cintorína v Ladomirovej.
Žilinka zdieľal hoax ruského veľvyslanca Igora Bratčikova o zničení hrobov a angažoval sa vo vyšetrovaní tohto prípadu, ktoré sa napokon skončilo tým, že trestný čin sa nestal.

Za Žilinku nedvihne ruku ani Pribula.
„Nevidím dôvod na udelenie čestného občianstva pánovi Žilinkovi, keďže nie som stotožnený s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre. Okrem toho, časté udeľovanie takýchto ocenení znižuje ich hodnotu a prestíž. Podľa môjho názoru by sa mali udeľovať iba pri významnejších miestnych jubileách či príležitostiach s väčšou symbolickou dôležitosťou,“ vraví.

Samotný Maroš Žilinka sa k tejto téme nevyjadril. Pýtali sme sa, či vie o tom, že má dostať takéto ocenenie a či ho chce. A tiež na jeho vzťah k mestu Vranov nad Topľou. Z tlačového oddelenia sme sa žiadnej reakcie nedočkali.

Ďalší navrhovaní na ocenenia
Meno Maroša Žilinku nie je jediným v návrhu na udelenie mestských ocenení. Cenu mesta Vranov nad Topľou majú dostať piati laureáti.
Konkrétne vranovský rodák Peter Gombita, katolícky kňaz a humanitárny pracovník, ktorý je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza - Nádej pre nový život v Bernátovciach neďaleko Košíc.
Ďalej je to lekár Juraj Kuročka, ktorý bol v rokoch 2003 až 2007 riaditeľom vranovskej nemocnice a bol aj mestským a župným poslancom za Smer.
Cenu mesta má dostať aj riaditeľ nemocnice z rokov 2012 až 2024 Eugen Lešo, riaditeľka Základnej školy Lúčna Blažena Matisová a podnikateľ Juraj Soták, ktorý sa zaslúžil o príchod holandského investora do priemyselného parku Ferovo.
Ján Ragan udelí Cenu primátora mesta Vranov nad Topľou lekárke Dagmar Breznoščákovej, predsedovi Matice slovenskej Mariánovi Gešperovi, kňazovi Rastislavovi Ivaneckému, pedagogičke Silvii Manduľákovej, in memoriam Martinovi Vargovčákovi. Ďalej Marekovi Šebovi, Jiřímu Zemanovi a spoločnostiam Baník a syn a Betpres.
Čestné vyznamenanie bude udelené Michalovi Jenčovi, Michalovi Lakatošovi, Bibiáne Marcinovovej a Vladimírovi Zimnému.
Slávnostné udeľovanie ocenení mesta Vranov nad Topľou sa uskutoční 13. decembra v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou.
Udelenie ceny Čestné občianstvo mesta Vranov nad Topľou
V zmysle Zásad udeľovania ocenení mesta Vranov nad Topľou č. 245/2021 zo dňa 28.10.2021 ( čl.2 ) môže udeliť toto ocenenie mestské zastupiteľstvo fyzickým osobám, ktoré:
- sa v meste trvale nezdržiavajú,
- sú cudzím štátnym príslušníkom, ale v meste pôsobili,
- pomáhali orgánom samosprávy pri jeho rozvoji,
- sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o hospodársky, sociálny alebo kultúrny rozvoj mesta a jeho zveľadenie, o propagáciu a šírenie dobrého mena doma a vo svete,
- sa zaslúžili o obohatenie ľudského poznania vynikajúcimi tvorivými výkonmi, alebo ako prejav úcty významným predstaviteľom európskej a svetovej politiky, vedy a kultúry,
- sa zaslúžili o rozvoj vzájomných vzťahov a medzinárodnej propagácie mesta Vranov nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári