PREŠOV. Mesto Prešov sa pri sanácii historického hradobného múru snažilo získať financie z dotačnej schémy ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Projekt aj napriek dobrému hodnoteniu odbornej komisie podporený nebol.
Pri otázke na dôvody sa ministerstvo samo prichytilo pri klamstve, tvrdí prešovský primátor František Oľha (Demokrati).

Komisiou to prešlo, peniaze nedostali
Hradobný múr pod stromoradím v Prešove je významným prvkom historickej architektúry mesta. Pre jeho aktuálny stav samospráva musela začať so sanáciou a rekonštrukčnými prácami.
Tie boli rozdelené na dve etapy, realizácia prvej už odštartovala. Druhá časť sanácie hradobného múru sa mala opierať o finančnú dotáciu zo schémy plánu obnovy, a to v gescii ministerstva kultúry.
„Projekt hradobného múru však nakoniec podporený nebol, a to aj napriek tomu, že v bodovaní odbornou komisiou obstál. S počtom udelených bodov 38 sa nachádzal 4 body nad bodovou hranicou pre návrh dotácie," uviedol Oľha.
Dodal, že nielenže obstáli v bodovom hodnotení, ale v počte bodov aj predbehli iné samosprávy, ktorým nakoniec bola dotácia priznaná.

Oľha: Načo vôbec vytvárajú odborné komisie?
„Najhoršie to bolo s odôvodnením zo strany ministerstva, keď som sa pýtal, prečo padlo takéto rozhodnutie. Odpoveďou na moju infožiadosť sa ministerstvo samo prichytilo pri klamstve," tvrdí primátor.
„Spočiatku nám tvrdili, že rozhodnutie vyplývalo z hlasovania komisie. Na moju oficiálnu žiadosť o informácie nám zaslali odporúčanie výšky dotácie, ako aj hlasovanie komisie. Odborná komisia nielenže udelila prešovskému projektu dostatok bodov, dala aj odporúčanie na konkrétnu sumu 21-tisíc eur. Dobrou otázkou teda je, načo vôbec ministerstvo kultúry vytvára odborné komisie, keď jeho rozhodnutia sú nakoniec všetko, len nie odborné,“ zdôraznil Oľha.

Vidí animozitu pre politickú príslušnosť
Prešovský primátor dodal, že si je vedomý, že aj spolu s inými mestami budú trpieť pre určitú animozitu k ich politickej príslušnosti.
„Je mi jasné, že pani ministerka by na poste primátora videla vo viacerých mestách radšej niekoho iného, ale jedna vec je nemať ako politici rovnaké názory, druhá vec je za to trestať všetkých obyvateľov mesta Prešov. Ich politická preferencia je v prvom rade ich osobná a súkromná vec a v druhom rade to ani náhodou nemá byť kritériom pri prerozdeľovaní verejných financií. Ministerstvo kultúry je ministerstvom pre všetkých Slovákov, nielen pre spriaznených,“ uviedol.

Už tretí projekt bez podpory
Pre Prešov ide podľa neho už o tretí projekt za posledných pár mesiacov, kde pre nezáujem štátu alebo ministerstva kultúry musela samospráva vzniknutú situáciu sanovať vo vlastnej réžii.
„Mesto už podporilo anonymnú psychologickú poradňu IPčko, ktorej pre zníženie či zrušenie dotácií hrozil zánik. Okamžite sme zareagovali aj na rušenie expozície židovskej kultúry v prešovskej ortodoxnej synagóge, s ktorými sme sa stretli a prerokovali ďalšie možnosti fungovania pod správou mesta. Z ministerstva to komunikačne schovali pod konsolidáciu a vysoký vek lektorky. Samozrejme, označili všetko za dezinformácie, zaútočili na opozíciu a médiá, čo je už taký modus operandi súčasného vedenia ministerstva kultúry," dodal Oľha.
„Po zarátaní zisku zo vstupného ide o naozaj symbolické sumy ročne, ktoré za zachovanie takto hodnotnej expozície určite stoja. O konsolidácii preto nemôže byť zo strany ministerstva ani reči. So zástupcami prešovskej Židovskej náboženskej obce sme potencionálnych lektorov dokázali identifikovať v priebehu niekoľkých hodín. Stačila chuť a úprimná snaha o zachovanie tejto expozície,“ dodal k posledným medializovaným správam primátor.
Mesto sa bude podľa neho naďalej pokúšať získať finančné prostriedky na sanáciu oporného hradobného múru vo svojom širšom centre. „Tentokrát to, verím, bude férovejšie,“ uzavrel primátor.
Reakcia ministerstva kultúry
„Tvrdenia primátora mesta Prešov Františka Oľhu, žiaľ, nemôžeme považovať za nič iné, ako jeho snahu zviditeľniť sa. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky sa k téme dotácií vyjadrovalo už opakovane a vždy s dôrazom na to, že nie sú nárokovateľné, ale sú dobrovoľným príspevkom štátu. Navyše, hodnotenia komisií majú iba odporúčací charakter," uviedla Petra Bačinská, vedúca oddelenia komunikácie kancelárie ministerky kultúry.
"Pán primátor má ako štatutár mesta tiež svoje povinnosti a záväzky, ktoré mu vyplývajú z verejnej funkcie, pričom je zrejmé, že sa nemôže pri riešení každého problému spoliehať výhradne na pomoc štátu,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári