ĽUBOTICE. Televízny redaktor Martin Jedinák je známy svojimi kutilskými výtvormi. Rád vymýšľa a stavia rôzne veci. Od domčeka na stračej nôžke až po dinosaura.
V rodnej obci Kračúnovce v okrese Svidník v minulosti vytvoril sochy Krista, sv. Františka, sv. Mikuláša, súsošie sv. Cyrila a Metoda či netypický mlyn.
Tento rok pripravil nový betlehem. Zažiaril pred obecným úradom v Ľuboticiach v okrese Prešov, kde býva. Jeho výtvor je ukážkou kreativity a technologickej zručnosti, ktorá zaujala celú obec.
„Bol to môj druhý pokus o životne veľký betlehem, a preto som sa snažil všetko ešte viac zdokonaliť,“ hovorí Jedinák. Tvoril ho od začiatku leta až do konca októbra.
Sochy musel prerábať
Postavy svätej rodiny, troch kráľov, pastiera, anjela a zvierat vytvoril Jedinák originálnou technikou. Kostry zváral z oceľových tyčí, tváre a ruky modeloval z plastelíny a výsledné sochy formoval z lepiacej malty, polystyrénu a montážnej peny.
„Nie som profesionálny sochár, takže niektoré časti som prerábal aj niekoľkokrát, kým som bol spokojný. Každá postava má svoj špecifický výraz, a to je to, čo ich robí jedinečnými,“ vysvetľuje autor.

Anjel, ktorý spieva a ďakuje
Najväčšou atrakciou je však interaktívny anjel s pokladničkou. „Chcel som, aby bol betlehem nielen pekný, ale aj funkčný a zábavný,“ hovorí Jedinák. Spoločne so svojím synom Šimonom, študentom elektrotechniky, vybavil anjela infračerveným senzorom a MP3 modulom.
„Keď niekto vhodí mincu do pokladničky, anjel detským hlasom poďakuje – Pánboh zaplať – a spustí jednu zo 70 uložených vianočných pesničiek,“ opisuje technológiu Jedinák. V noci anjelove LED krídla blikajú do rytmu piesne, čím vytvárajú čarovnú atmosféru.

Vyzbierali vyše tisícky
Betlehem v Ľuboticiach prilákal počas vianočných trhov množstvo ľudí, najmä detí. Návštevníci sa tlačili v rade, aby mohli vhodiť mincu. Vďaka tomu sa vyzbieralo viac ako tisíc eur na dobročinné účely.
„Malo to obrovský úspech, deti boli nadšené a my sme radi, že sme mohli pomôcť,“ povedala starostka Ľubotíc Nicole Rubisová (nezávislá), ktorá k betlehemu dala pristaviť drevenú maštaľ.

„Prekvapil ma taký záujem detí,“ teší televízneho redaktora, ako jeho výtvor oslovil ľudí.
Martin Jedinák vraví, že výroba betlehemov je pre neho spôsob, ako sa odreagovať. „Počas tých mesiacov som mal každý deň tak trochu Vianoce,“ vraví s tým, že si takto kompenzuje stresujúcu novinársku prácu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári