PREŠOV. Je viacnásobným majstrom sveta i Európy v kickboxe. Vyštudoval filozofiu a trénerstvo v ringu. Robil zmiešané bojové umenia MMA, vrátil sa ku kickboxu, v ktorom sa venuje profi zápasom.
„Celý život robím kickbox. Mal som obdobie, keď som robil aj MMA, túto kapitolu stále nezatváram, ale teraz som naspäť v kickboxe. Páči sa mi MMA, ale mám rád ten postoj a dal som si nejaké priority a prioritou je, aby som robil kickbox na profil úrovni. Nikdy som to neskúsil, rovno z amatérskej úrovne som prešiel do MMA. Teraz mám za sebou nejaké zápasy, ďalšie ma čakajú a veľmi ma to baví,“ hovorí Marek Karlík.
Postoj, ktorý spomína, je postojový zápas v kickboxe, pretože existujú aj zápasy v bojových športoch, ktoré prebiehajú na zemi. A keď hovorí o amatérskej úrovni kickboxu, ani zďaleka nemyslí nízku kvalitu. Práve naopak.
Byt za víťazstvo
Dlhé roky chodí na európske a svetové šampionáty WAKO, teda World Association of Kickboxing Organizations.
„Tam je neskutočná úroveň, len nikto o nás nevie. Na WAKO majstrovstvá sveta ide jeden fighter za krajinu, takže sú tam tí najkvalitnejší. Navyše, v iných krajinách je to viac podporované aj finančne, takí Turci za výhru na svetovom šampionáte dostanú byt. Tu to tak nie je.“
Na jednej strane sú šampionáty WAKO, na druhej strane divácky mimoriadne atraktívne zápasy v ringu či oktagone, za ktorými sú rôzne organizácie. Vo svete je najznámejšia UFC, na Slovensku Oktagon MMA, ale ich viac.
Ešte ako MMA bojovník mal za sebou viacero zápasov pod rôznymi organizáciami, napríklad Fabrique, ktorá patrí pod Oktagon MMA. Teraz sa profesionálne venuje kickboxu.

Víťazné súboje, prehra ako motivácia
V novej organizácii RFA zvládol súboj v košickej Steel aréne. Potom uspel v profi zápase pre českú organizáciu BC Ring. Čakala ho pyramída v Brne dva zápasy v jeden deň, čo je mimoriadne náročné. V jednom uspel, v druhom nie.
„Aj takáto je fight game. Jeden úder, jeden moment a je po všetkom. No jednu vec som sa za tie roky naučil. Cesta je dôležitejšia ako cieľ. Robím, čo milujem s úžasnými ľuďmi okolo mňa,“ hodnotí Karlík svoju prvú prehru v profi ringu.
Vie, že prehra ho má motivovať, nie naopak: „Na úrovni WAKO sú totálni zabijaci, viackrát som prehral. Prehra je súčasťou učenia sa. S mentalitou, že nikdy neprehrám, to človek nedotiahne ďaleko. Lebo potom vás prvá prehra zničí.“
Prehru zažil aj na tohoročných majstrovstvách Európy, ktoré boli kvalifikačným turnajom pre Svetové hry, teda akúsi olympiádu pre neolympijské športy.
Predstavil sa v najtvrdšej a najkontaktnejšej ringovej disciplíne v kickboxe K1. „Bol som tam vo výberovej váhovke do 75 kilogramov a hneď prvý zápas tak vyšlo, že som mal úplne zlý žreb. Dostal som Bulhara, ktorý to napokon celé vyhral,“ opisuje predčasné „malé“ finále.

Absolútna svetová špička
Nespomíname to náhodou, Karlík patrí medzi svetovú top špičku, z majstrovstiev sveta a Európy, ktoré sa striedajú každý druhý rok, sa medzi mužmi stal trikrát majstrom sveta a dvakrát majstrom Európy. Jeden európsky šampionát zmaril covid.
V súčasnosti uprednostňuje galavečery a profi zápasy. Sú to súboje bez prilby, bez chráničov, len s rukavicami a sú jednoznačne zamerané na divákov.
Ako to funguje? „Promotéri ma zavolajú, či chcem zápas. Buď, že chcú priamo mňa na galavečere, alebo niekoho majú a chcú preňho súpera. Oni zháňajú bojovníkov a je na nás, či ponuku prijmeme,“ vysvetľuje.
Podľa Karlíka je to fenomén doby. A viac ako športový výkon rozhoduje o úspechu známosť fighterov.

Novodobí gladiátori
„Je to viac o peniazoch, o kvázi predávaní sa. Je to šou. Je to zaujímavá téma tejto doby. Všade sa predáva boj. Vtipné je, že na galavečeroch sa nepredávajú ani tak výkony, ako to, koľko fighteri donesú divákov do haly. A koľko donesú ľudí, ktorí si to pozrú, objednajú si videnia,“ vraví s tým, že aj to je dôvod, prečo tieto športy priťahujú celebrity.
„Kedysi sa chodilo na gladiátorské zápasy, teraz sa ľudia chodia pozerať na celebrity. Preto si to kupujú, že ich sledujú. Je to brutálne zaujímavá téma, ako sa to skomercionalizovalo. Oktagon MMA je najväčšia organizácia v Čechách a na Slovensku, no teraz je tu česká Clash of the Stars, kde zápasia iba celebrity a bizarnosti. Ľudia si to pozrú, len preto, že je to bizár. Biť sa nevedia. Nepoznám presné štatistiky, ale keby sme videli, koľko ľudí si kúpilo videnia, že si mohli pozrieť zápasy, tak to násobne predbehlo Oktagon. Je to strašný paradox.“
Ešte v 90. rokoch bol nesmierne obľúbený box. Kam sa stratil? Všade je len to MMA.
„Mení sa doba. MMA má veľmi dobré promo, hlavne od organizácie UFC. Predáva sa to. Tiež to závisí od organizácie. Kedysi bol populárny box, neskôr aj kickbox, v Japonsku to bolo obrovské. Skrátka sa to vyvíja a mení časom. Predtým bol v popredí box, neskôr sa k tomu pridal kickbox a keď prišla UFC, vybuchlo to.“

Skrvavené celebrity lákajú
Karlík znovu zvýrazňuje celebritný faktor tohto športu.
„Ľudia sa vracajú k svojej živočíšnej podstate, chcú vidieť svoje idoly, ako sa medzi sebou bijú. Ako voľakedy gladiátori. Ľudstvo sa vracia k niečomu takému. Roky robím bojový šport, takže sa mi páči, že sa začína predávať, na druhej strane je smutné, že sa nepredáva výkon, ale popularita a počet followerov.“
Na Slovensku je organizácia Fight Night Challenge, ktorá robí boxové duely rôznych celebrít z Love Island a podobných reality šou, či seriálov. „Ľudia to pozerajú niekoľkonásobne viac. Viac ako výkon ich zaujíma to, že chcú vidieť svoje známe tváre v krvi,“ hovorí Karlík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári