PREŠOV. Jedným z najtragickejších dní pre Prešov bol 20. december 1944. Mesiac pred očakávaným oslobodením zbombardovala Prešov sovietska Červená armáda.
Nešlo o prvé bombardovanie, aj keď tie predchádzajúce nepriniesli takúto skazu. Predvianočný nálet trval asi hodinu a štvrť a zničil celé mesto. Z 2050 domov ostalo nepoškodených len 350.
Zničené domy, desiatky mŕtvych
Údaje o počte obetí sa líšia. Hlavným terčom náletu bola väznica gestapa. Len v nej malo zahynúť 120 väznených.
Zničené boli prakticky všetky domy na Hlavnej, vtedy Hlinkovej ulici, taktiež domy na Slovenskej. Ďalej hotely Savoy, Imperial, Corso a Lipa, rómska štvrť, františkánsky kostol s kláštorom, kostol sv. Mikuláša, rezidencia gréckokatolíckeho biskupa Gojdiča, ktorý sa stihol ukryť v podzemí, Železničiarska, Levočská, Pod Kalváriou... Na futbalovom ihrisku ostali tri krátery, štvrtá bomba dopadla na tribúnu.
Vtedajšie letecké útoky pocítili viaceré mestá, najviac však Prešov a Nitra.

Sviečky a modlitby
V Prešove si v piatok pripomenuli 80. výročie bombardovania mesta Červenou armádou. Spomienkové stretnutia boli pri masovom hrobe na cintoríne a následne pri pamätníku obetiam gestapa na Konštantínovej, kde bolo zapálených symbolických 120 sviečok a zazneli modlitby od predstaviteľov troch cirkví.
Prišli dekan rímskokatolíckej farnosti Jozef Dronzek, farárka Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Lenka Wagnerová a kňaz gréckokatolíckej cirkvi Jozef Novický.

Zobralo ho gestapo, zahynul vo väzení
Na stretnutie prišla aj Eva Ilkovičová, manželka Vladimíra Ilkoviča, ktorý bol pred 80 rokmi malé dieťa. Pri bombardovaní zahynul jeho otec Alexej, významný rusínsky novinár. Prečo ho väznilo gestapo, sa jeho rodina nedozvedela.
„Sedeli u Bergera (vychýrená, dodnes jestvujúca kaviareň - pozn. red.). Zrejme sa rozprávali po rusínsky. Gestapo ich zatklo,“ povedala Eva Ilkovičová. „Svokra ostala s dvoma chlapcami. Mala 23 rokov a už bola vdova. Ťažká tragédia, mesiac pred oslobodením,“ dodala.
„Robili sme medailón o celej rodine Ilkovičovcov v našom múzeu,“ doplnila Ľuba Kráľová, riaditeľka SNM – Múzea rusínskej kultúry.
Alexej mal bratov Dionýza, známeho fyzika, Mikuláša a sestru Martu. Ich otec Hilár (Hilarion) Ilkovič bol gréckokatolíckym kňazom. Po Prešovskom sobore, teda po násilnom pohltení gréckokatolíkov zo strany pravoslávnej cirkvi, bol väznený a zomrel.

Vzdali hold obetiam
Medzi hosťami spomienkového stretnutia bol aj primátor František Oľha (Demokrati) a zástupca Peter Krajňák (Most-Híd 2023).
„Obete nerozlišujú strany konfliktu,“ podotkol v príhovore Oľha.
Po zapálení sviečok sa prítomní odobrali do Parku kultúry a oddychu, kde bola prednáška docenta Ľudovíta Petraška spojená s premietaním dokumentu Stalinove sviečky nad Prešovom.

Mýty o bombardovaní
Petraško sa tejto téme venuje dlhodobo. Napísal aj knihu A svetlo bolo ako vo dne. V nej demýtizuje bombardovanie Prešova. „Pestoval sa tu mýtus, že to boli Angličania,“ povedal nám Petraško.
Bombardovanie obkolesila hradba mlčania práve preto, že za ním stála oslobodzujúca armáda. A tých, ktorých väznili Nemci, zabili Rusi.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári