DUKLA, PREŠOV. Cesta hrdinov SNP mala dostať nové meno. Populárnu turistickú trasu naprieč celým Slovenskom ročne absolvujú stovky turistov. Inšpirovala aj mladšiu českú trasu Stezka Českem.
Teraz sa objavili hlasy, že by z jej názvu malo vypadnúť Slovenské národné povstanie, ktorému vzdávala hold. Po novom by sa volala iba Cesta hrdinov.
Upozornil na to bývalý riaditeľ Múzea SNP a predseda Slovenského protifašistického hnutia Stanislav Mičev.

Povstanie je vraj kontroverzné
„Takže už aj časť slovenských turistov sa pridáva na stranu ľudí, ktorí tu nenápadne podsúvajú, že Slovenské národné povstanie je vraj kontroverzná historická udalosť. Pán Švec síce hovorí, že to nie je aktivita vedenia organizácie, ale ak by sa SNP z názvu najznámejšej turistickej trasy na Slovensku odstránilo, tak by vraj bola plošne atraktívnejšia,“ konštatoval Mičev.
Reagoval na slová nového predsedu Klubu slovenských turistov Petra Šveca pre magazín Hiking.
Švec v ňom vyhlásil: „Dnes žijeme takú čudnú dobu, kedy je všetko kontroverzné, ľudia sa skupinkujú a veľmi si vyostrujú svoje postoje a názory. Takisto aj SNP je istým spôsobom kontroverzná historická udalosť a existujú hlasy, ktoré by radi to SNP z názvu odstránili, a ostala by len Cesta hrdinov, že by to bolo plošne atraktívnejšie pre ľudí. Ale ešte sme sa v klube nezaoberali touto otázkou natoľko, že by sme to chceli aktívne riešiť.“
Švec hovorí o bulvarizácii
Na naše otázky Švec reagoval slovami, že téma úplne zbytočne „vybuchla“ pre podľa neho nešťastný titulok článku.
„Ide totiž o klasický prípad nedorozumenia, prekrútenia, možno aj trocha nepochopenia, no každopádne zbytočnej 'bulvarizácie' tejto témy. Vôbec neuvažujeme o zmene názvu Cesty hrdinov SNP. Platí, že existujú individuálne pripomienky, ktoré túto tému občas otvoria, no na ústredí sa tým nezaoberáme, momentálne totiž nevidíme dôvod na zmenu názvu našej národnej turistickej trasy,“ uviedol pre Korzár Švec.
Historik Mičev na margo snáh o premenovanie trasy pripomenul, že Slovenské národné povstanie je štátnym sviatkom.
„Treba tejto aktivite povedať rozhodné nie. Slovenské národné povstanie vzniklo na základe konsenzu politických síl zľava doprava podpísaním Vianočnej dohody v roku 1943. Dohoda bola odmietnutím kolaborácie s nacizmom a hlásila sa k obnoveniu demokracie a slobody na Slovensku,“ uviedol Mičev.

Politológ: Problémom je ustupovanie extrémistom
Súhlasí s ním aj politológ Tomáš Koziak.
„Téma Slovenského národného povstania je kontroverzná len pre tých, ktorí nie sú stotožnení s jeho hodnotami a cieľmi,“ zdôraznil Koziak. Kontroverznou je podľa neho táto téma pre ľudí, ktorí majú blízko k hodnotám, ktoré stelesňoval Slovenský štát a fašizmus.
Aj on zopakoval, že 29. august, ako deň vypuknutia Povstania, je stále štátnym sviatkom Slovenskej republiky práve na základe hodnôt, ktoré stelesňovalo.
„Obrovský problém je, že ideme ustupovať práve týmto názorom, ktoré vychádzajú z niečoho, čo neakceptuje základné hodnoty, na ktorých by mal moderný demokratický štát stavať. To naháňa hrôzu, že sa to dostalo až na takúto úroveň,“ povedal politológ.
V Prešove SNP zrušili
Nie je to prvý prípad, keď sa po Nežnej revolúcii mazalo SNP z názvov. Známym príkladom je bratislavský Most SNP, ktorý bol v roku 1993 premenovaný na Nový most a až v roku 2012 sa vrátil k pôvodnému názvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári